שתף קטע נבחר

OECD צופה מיתון בכלכלות הגדולות בעולם

הארגון צופה כי ב-2009 כלכלת ארה"ב תתכווץ ב-0.9%. יפן צפויה להתכווץ ב-0.1%, וגוש האירו יתכווץ ב-0.5%. עם זאת, מציין ה-OECD כי התחזיות אפופות באי ודאות גדולה

עוד סימן מדאיג לכיוון שאליו הולכת כלכלת העולם. ה-OECD (הארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלי) קיצץ את תחזית הצמיחה שלו לארצות הברית, יפן וגוש האירו היום (ה'), ומסר שנראה כי חברות הארגון נכנסו למיתון. מהארגון נמסר כי "תחזיות ה-OECD מצביעות על האטה. התמ"ג צפוי לרדת בשליש אחוז ב-2009, אך אי הוודאות גדולה". 

 

לפי התחזית החדשה, כלכלת ארה"ב צפויה להתכווץ ב-2.8% ברבעון האחרון של 2008, וב-0.9% נוספים בשנת 2009. זאת, לעומת צמיחה של 1.4% ב-2008 כולה.

 

התמ"ג היפני צפוי לרדת ב-1% ברבעון הרביעי של 2008, וב-0.1% ב-2009. לפי התחזיות החדשות, האינפלציה צפויה לרדת באופן חד, אך כלכלני ה-OECD רואים סיכון נמוך לדפלציה ביפן, שסבלה מירידות מחירים במשך כעשור.

 

גוש האירו צפוי להתכווץ ב-1% ברבעון הרביעי של 2008, וב-0.5% בשנת 2009 כולה. זמן קצר לפני פרסום תחזית ה-OECD דיווחה גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש האירו, על התכווצות התמ"ג ב-0.5% ברבעון השלישי.

 

"אי ודאות רבה"

ה-OECD מסר כי התחזיות שלו עשויות להשתנות בגלל אי ודאות רבה. בין הסיכונים שמנה הארגון: שיקום ממושך מהצפוי של התנאים הפיננסים, קריסות בנקים נוספות ופגיעה קשה מהצפוי בשווקים המתפתחים.

 

אחרי סדרה של קיצוצי ריבית חדים שביצעו בנקים מרכזיים בעולם בשבועות האחרונים, ה-OECD מסר כי הגיע הזמן שהממשלות יספקו תמיכה נוספת בצורה של תמריצים פיסקלים, למרות החובות הציבוריים הגדולים.

 

"הצורך הוא גדול במיוחד במדינות שבהן הסיכוי להקלה מוניטרית הוא מוגבל, ושבהן המייצבים האוטומטיים חלשים יחסית, כלומר – ארה"ב ויפן", נמסר מהארגון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים