שתף קטע נבחר

הנסיך צ'רלס בן 60: מה חושבים עליו בממלכה?

לרגל יום הולדתו של יורש העצר הבריטי, יצאה כתבת ynet לרחובות לונדון, כדי לשמוע מה מאחל האדם ברחוב לנסיך מוויילס. היו שאמרו כי ישמחו אם יוכתר סוף סוף, אחרים לא שוכחים מה היה עם דיאנה, ומעדיפים לחכות להכתרת בנו

יורש העצר הבריטי, הנסיך צ'רלס יחגוג היום (ו'), את יום הולדתו ה-60. הנסיך צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג' מאונטבאטן וינדזור, שנולד ב-14 בנובמבר 1948 וזכה כשהיה בן עשר לכינוי "הנסיך מוויילס", הוא הראשון בסדר הירושה לכתר הבריטי כבר 56 שנה - אך לא ברור אם אי פעם יוכתר למלך. רגע לפני שמתחילות החגיגות הרשמיות, יצאנו לבדוק מה חושבים עליו ברחובות לונדון.

 

כבר עשרות שנים שהממלכה הבריטית טרודה בשאלה האם אליזבת השנייה תחליט להעביר את השרביט לבנה - או שמא תעדיף להחזיק בכס המלוכה עד ליום מותה. רבים מנתיני בריטניה מאמינים שצ'ארלס היה שמח לקבל את הכתר הבריטי במתנה ליום ההולדת. ככל שנוקפות השנים, כך דווקא גוברים הסיכויים שצ'רלס יפסיד את הכתר לבנו הבכור, הנסיך וויליאם.


הנסיך צ'רלס ובנו וויליאם. מספר 1 ו-2 בתור לכתר (צילום: AFP)

 

"אנו בהחלט רוצים לראות את צ'רלס כמלך הבא, כי זה מתבקש", אמרו מר וגברת הנסן, זוג פנסיונרים שיצאו לקניות בצפון לונדון. עם זאת, הם ציינו כי הם מסתייגים קלות דווקא מרעייתו קמילה: "הכל היה נראה כל-כך אידילי עם דיאנה. היו להם שני ילדים מקסימים ואם הכל היה ממשיך, אז זה היה יכול להיות נפלא".

 

"הוא יהיה המלך הבא, וקמילה בתור אשתו תקבל את התואר שמגיע לה", ציינו בני הזוג הנסן. אחרי שאיבד את אהדת הציבור, עקב בגידתו המפורסמת וגירושיו המתוקשרים מהנסיכה דיאנה חביבת-העם, נהנה הנסיך צ'רלס בשנים האחרונות מאהדת הציבור - בזכות פעילותו למען השמירה על הסביבה, ופעילות הצדקה באמצעות הקרן שבבעלותו.

 

אמא ואבא גאים

מחזורה השנתי של הקרן שהקים צ'רלס ב-1976 עומד כיום על כ-50 מיליון ליש"ט והיא מסייעת לכחצי מיליון צעירים בממלכה. צ'רלס גם זכה בשנה שעברה באות כבוד על תרומתו לסביבה. המלכה אליזבת, שיבחה אף היא היום את פעילותו החברתית של בנה, ואמרה היא ובעלה הנסיך פיליפ גאים בו מאוד. "חיים של אינספור אנשים השתנו בזכות קרן הנסיך", ציינה המלכה הגאה.


בני הזוג הנסן (צילום: חגית קלימן)

 

ואולם לא כולם שמעו כנראה על פעילותו וכנראה שגם בין אלו ששמעו, יש שמוטרדים עדיין בעיקר מעברו הרומנטי של הנסיך עם דיאנה וחיי הזוגיות שהוא מנהל עם מאהבתו לשעבר בהווה - קמילה פרקר-בוולס. "הייתי רוצה לראות את צ'רלס כמלך, אני מעריצה את עבודתו", אמרה ליאן קרנטון, מתנדבת בקרנות צדקה. "לא הייתי פרו-דיאנה, ואני חושבת שקמילה היא נכס עבורו, היא תומכת בו ומאז שהוא איתה הוא אדם מפויס יותר, חייכן יותר ובכלל אדם אחר. דיאנה הייתה האדם הלא נכון עבורו".

   

"עדיף שוויליאם ימלוך"

"אנו אכן רוצים לראות את צ'רלס כמלך - אבל בלי קמילה. אנו לא יכולים לסלוח לה על מה שעשתה לדיאנה", אמרו מר וגברת רידג'ן, זוג יהודים מצפון העיר. לדעת נטשה סינג למשל, שעובדת כמקדמת מכירות בעבור חברת קוסמטיקה, ברור שאין לא את הפוטנציאל ולא את הקסם האישי שיש לבנו הבכור, וויליאם. לדבריה, "על הנסיך וויליאם אנחנו שומעים רבות ומעריכים את פועלו בצבא ובפעילויות התנדבות. אם צ'רלס רוצה להיות מלך, שיעבוד על יחסי הציבור שלו", ציינה סינג שהוסיפה כי "את קמילה לא הייתי רוצה לראות בתור מלכה".


דיאנה וצ'רלס בביקור באינדונזיה, 1989 (צילום: AFP)

 

בעבר הכריז צ'רלס כי לאחר שיוכתר, יבחר בכינוי "המלך ג'ורג' השביעי" - ולא "המלך צ'רלס השלישי" - זאת, כדי לכבד את סבו, המלך ג'ורג' השישי. רעייתו הנוכחית של צ'ארלס, קמילה, זכתה לאחר נישואיה לכינוי "הוד מעלתה הדוכסית קורנוול" - ולא "הנסיכה מווילס", שהיה תוארה של הנסיכה דיאנה כשהייתה נשואה לצ'ארלס. אם יוכתר צ'ארלס למלך בריטניה, לא תכונה קמילה "מלכת בריטניה" אלא "הנסיכה בת-הלוויה".

 

חגיגות יום ההולדת של צ'רלס נפתחו אמש רשמית בארמון בקינגהם במסיבה מלכותית, שאליה הזמינה המלכה אליזבת השנייה בני מלוכה שונים מרחבי אירופה. לא הרחק משם, סטודנטית ממזרח העיר בשם חנה, הייתה מופתעת לשמוע שצ'רלס עדיין הראשון בסדר הירושה. "אני ממש לא יכולה לראות אותו מלך, ואין ספק שהנסיך וויליאם הוא העדיפות הראשונה מבחינתי", אמרה.


פורסם לראשונה 13/11/2008 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'רלס. 56 שנים בתור לכתר
צילום:AFP
החתונה עם דיאנה
צילום: איי פי
ליאן קרנטון: מעריצה אותו
צילום: חגית קליימן
צילום: איי פי
החתונה עם קמילה
צילום: איי פי
בני הזוג רידג'ן: רק בלי קמילה
צילום: חגית קליימן
צילום: איי פי
"ילדים מקסימים". הארי וצ'רלס
צילום: איי פי
האם גאה, אך לא מפנה מקומה
צילום: רויטרס
מומלצים