שתף קטע נבחר

"פוטין רצה לתלות את נשיא גאורגיה מהאשכים"

שבועון צרפתי מדווח שבשיחות שניהל הנשיא הצרפתי בקיץ עם מנהיגי רוסיה בניסיון להרגיע את הרוחות בקווקז הצהיר פוטין על כוונתו. "למה לא? האמריקנים תלו את סדאם", אמר ראש הממשלה הרוסי, אך שוכנע שעדיף לנצור את האש

ולדימיר פוטין, ראש הממשלה הרוסי, תיכנן להדיח את נשיא גאורגיה מהשלטון ו"לתלות אותו מהאשכים" - כך על-פי היועץ הראשי למדיניות חוץ של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שהשתתף בשיחות התיווך בין רוסיה לגאורגיה, שהניבו בקיץ הסכם להפסקת הלחימה שפרצה בקווקז ימים קודם לכן.

 

השבועון הצרפתי "לה נובל אובזווטר" דיווח היום (ה') כי לפי היועץ ז'אן-דויד לוויט, פוטין הצהיר על כוונתו בפני המנהיג הצרפתי בפגישה שהתקיימה ב-12 באוגוסט במוסקבה. אתר העיתון הבריטי "טיימס" דיווח כי הנשיא הגאורגי מיכאל סאאקשווילי, השוהה כיום בפריז, צחק בעצבנות כששמע הבוקר על איומו של פוטין ברדיו צרפתי ואמר כי היה מודע לכך.

 

לפי הדיווח הצרפתי, סרקוזי אמר בפגישתו עם פוטין כי הוא יודע מדיווחים מודיעיניים כי הצבא הרוסי מתכוון להדיח את סאאקשווילי ולהעמיד ממשלת בובות במקום ממשלתו. הנשיא הצרפתי אמר כי העולם לא יהיה מוכן לקבל זאת.

 

לפי לוויט, שנכח בשיחות בקרמלין פוטין השיב: "אני מתכוון לתלות את סאאקשווילי מהאשכים". סרקוזי הגיב: "לתלות אותו?", ופוטין השיב: "למה לא? האמריקנים תלו את סדאם חוסיין". סרקוזי אמר: "כן, אך אינך רוצה לסיים כמו בוש?". פוטין השתהה לרגע, ואז הגיב: "אה, ניצחת בנקודה".

 

חילופי הדברים פורסמו בעוד סרקוזי נערך להיפגש היום עם סאאקשווילי בפריז, ומחר עם הנשיא הרוסי דמיטרי מדבדב. לפי אנשי סרקוזי, השיחה הייתה נקודת המפנה שבה שיכנע את פוטין ומדבדב לרסן את מפקדי הצבא שהיו נחושים לכבוש את גאורגיה כולה. האיום, ששודר היום גם ברדיו צרפתי, הוקרא בפני סאאקשווילי, שאמר: "ידעתי על הסצנה הזאת, אך לא את כל הפרטים. זה מצחיק".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רצה לתלות את סאאקשווילי
צילום: AFP
הנשיא הגאורגי: "זה משעשע"
צילום: AFP
סרקוזי הצליח לשכנע את הרוסים
צילום: AP
מומלצים