שתף קטע נבחר

תנועת השמאל החדשה: "העבודה ברגרסיה"

בכנס יסוד בתל-אביב, הכריזו פוליטיקאים בדימוס ממפלגת העבודה ואנשי רוח, על כינון תנועת שמאל חדשה שתתמוך במרצ. לדבריהם, נוצר ואקום במערכת הפוליטית

פוליטיקאים לשעבר ממפלגת העבודה ואנשי רוח הכריזו הבוקר (יום ו') על הקמת תנועת שמאל חדשה, שאמורה לתמוך במרצ. בכנס היסוד שנערך בתל-אביב השתתפו בין היתר הסופר עמוס עוז, עוזי ברעם, צלי רשף, יוסי קוצ'יק, גלעד שר, אברהם בורג ופרופסור מרדכי קרמניצר.

 

  

הנוכחים אמרו כי התנועה החדשה אמורה למלא את הוואקום שנוצר במערכת הפוליטית. עוזי ברעם אמר: "העבודה ברגרסיה כבר הרבה שנים, וזה לא רק בגלל אהוד ברק. יש כאן ניסיון להקים תנועת שמאל חדשה, נכון שמרצ זה המרכיב המרכזי שבה ונכון שעוד יש ויכוחים ביננו על הנושא של השם, אבל אנחנו לא באנו להצטרף למרצ אלא להקים אלטרנטיבה חדשה. ברור שהחולשה והקריסה של מפלגת העבודה מבחינה ציבורית מאפשרת את הפעולה הזאת".


כנס הקמת תנועת השמאל החדשה (צילום: דודו אזולאי) 

 

"ברק הכריז בכיכר רבין על הליכה בדרך השלום ועל מלחמת חורמה באלימות המתנחלים", אמר סופר עמוס עוז, "אך אני קורא בעיתון כי הוא מרחיב התנחלויות ומאשר בנייה בשטחים. מטרתנו היא לאחד את כל מיואשי המפלגות ואת תומכי השלום וללכת עם הצעה חדשה לציבור. אני לא אהיה שם כי אני לא איש פוליטי, אבל יו"ר מרצ, חיים אורון, הוא המתאים ביותר".

 

פרופסור קרמניצר אמר כי מטרה היא "לייצר תנועה דמוקרטית וחברתית שתפנה לכל מי שבימין או בשמאל", ואילו אורון סיכם: "המטרה שלנו היא למלא את הוואקום שנוצר במערכת הפוליטית ובצד השמאלי שלה". גורמים המעורבים בהקמת התנועה החדשה אמרו כי בשבוע האחרון נערך סקר שבחן את היחס של הציבור למותג מרצ וכן את היחס של הציבור לתנועה חדשה.

 

לדברי הפרסומאי דרור שטרנשוס "מפלגת העבודה נמצאת בקריסה וקדימה היא אוסף אקלקטי של אנשים. המותג מרצ נהנה מתדמית טובה אך יש כמה אפשרויות". שטרנשוס ציין כי הפוטנציאל של התנועה החדשה נמצא במפלגת העבודה וגם בקדימה ובקרב מצביעי פעם ראשונה ושנייה צעירים.

 

בתוך כך, נמשכת אי הוודאות סביב גורלו של השר עמי אילון במפלגת העבודה. היום בצהריים ייפגש אילון עם יו"ר המפלגה, אהוד ברק, וייתכן שבתום הפגישה יתבהרו הדברים. אתמול הודיעו ח"כ אופיר פינס והשרה יולי תמיר לברק כי אין בכוונתם להיענות להצעות שקיבל מאורון, להצטרף לרשימתו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוז. איחוד המיואשים
צילום: דודו אזולאי
מומלצים