שתף קטע נבחר

אורבוטק תפטר עשרות עובדים בישראל

ל"כלכליסט" נודע כי יצרנית מערכות הבדיקה האלקטרוניות תודיע מחר, עם פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי, כי היא מתכוונת לבצע פיטורים המוניים. ההערכה היא שמדובר ב-150 עד 200 מעובדי החברה בארץ ובעולם

חברת אורבוטק נערכת לגל פיטורים נרחב. כך נודע ל"כלכליסט".החברה צפויה לדווח על הפיטורים באופן רשמי מחר (ב'), במקביל לפרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי. היקף הפיטורים אינו ידוע, אולם לפי הערכות מדובר בכ־150-200, עובדים שהם כ־10% מכוח האדם של החברה. כמחצית מעובדיה החברה מועסקים בישראל, ולכן מדובר גם בעשרות עובדים בישראל. מאורבוטק נמסר בתגובה: "אנו חברה ציבורית, וכאשר יהיה לנו מה לדווח - נדווח".

 

מכת פיטורים: סיקור מיוחד ב-ynet

משבר כלכלי עולמי: סיקור מיוחד ב-ynet

 

חברת אורבוטק, שמשרדיה נמצאים ביבנה, מייצרת מערכות בדיקה לקווי ייצור בתחומי המעגלים המודפסים (PCB) והצגים השטוחים (FPD). בשנים האחרונות נכנסה אורבוטק גם לתחום ההדמיה הרפואית. גל הפיטורים באורבוטק מתרחש על רקע חולשה בהיקף הפעילות בענף מכונות הבדיקה למעגלים מודפסים - שהם רכיבים הנמצאים בכל מוצר אלקטרוני. מערכות בדיקה אלו תרמו לאורבוטק כמחצית מהכנסותיה ברבעון השני.

 

עדות ראשונה למצבה העגום של אורבוטק ממגזר המעגלים המודפסים הגיעה בתחילת אוקטובר, כשהחברה פרסמה אזהרת הכנסות לרבעון השלישי וציינה שהחולשה הכלל־עולמית במגזר זה מתגברת. אורבוטק העריכה שהכנסותיה ברבעון יסתכמו ב־90-95 מיליון דולר בלבד, ירידה של 10%-15% לעומת הכנסות הרבעון השני שהסתכמו ב־105 מיליון דולר. נוסף על כך ציינה אורבוטק שהיא מצפה לסיים את הרבעון השלישי בהפסד קל, לעומת רווח של 5.3 מיליון דולר ברבעון השני

 

רק לאחרונה רכשה את פוטון דינמיקס

בסוף שנת 2007 העסיקה אורבוטק 1,611 עובדים. מהם 789 מועסקים בישראל, 450 באוסטרליה ובמדינות נוספות הגובלות באוקיינוס השקט, 186 באירופה, 109 ביפן ו־77 בארצות הברית. לאחרונה הגדילה אורבוטק את מצבת כוח האדם שלה בכ־350 עובדים לאחר שהשלימה את הרכישה הגדולה בתולדותיה, של חברת פוטון דינמיקס תמורת 290 מיליון דולר.

 

הרכישה נועדה לחזק את פעילותה במגזר מערכות הבדיקה לצגים שטוחים, שלפי אורבוטק עדיין אינו סובל מהאטה. החברה ציינה שצבר ההזמנות למכונות הבדיקה לצגים שטוחים - מתוצרתה ומתוצרת פוטון - נמצא בשיאו.

 

זהו גם הבסיס להערכה, לפיה רוב מפוטרי החברה יהיו מענף המעגלים המודפסים. עדות נוספת לחולשת הענף באה בשבוע שעבר מהמתחרה הקטנה של אורבוטק בתחום המעגלים המודפסים, חברת קמטק ממגדל העמק, שפיטרה 55 עובדים, שהם 12% מ־450 עובדיה.

 

לפני כמה חודשים ביצעה אורבוטק מהלך פיטורים ראשון ומצומצם, בעת שמיזגה מגזר פעילות שלה בתחום המעגלים המורכבים (Assembly) לתוך מגזר ה־PCB. אולם באותה עת לא חזתה אורבוטק את עוצמתו של המשבר, וכעת יהיה היקף הפיטורים גדול במידה ניכרת.

 

אף שעיקר החולשה בפעילות החברה מצויה במגזר המעגלים המודפסים, ניכר שגל הפיטורים הנוכחי לא יפסח גם על מגזרי הפעילות האחרים של החברה בתחומי הצגים השטוחים וההדמיה הרפואית. כפי הנראה, ילווה מהלך הפיטורים גם בתהליכי התייעלות כתוצאה מהאינטגרציה עם חברת פוטון דינמיקס שרכשה אורבוטק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורבוטק: מפטרים עשרות עובדים
מומלצים