שתף קטע נבחר

בג"ץ: לפנות בתוך 3 ימים את בית המריבה בחברון

בית המשפט דחה את עתירת היישוב היהודי בחברון נגד החלטת המדינה לפנות את המתיישבים מבית המריבה בעיר. ההרכב בראשות ביניש קבע כי עד להכרעה בשאלה למי שייך הנכס - תועבר החזקה לידי המדינה ודלותות הבניין יינעלו

בג"ץ דחה הבוקר (יום א') את עתירת היישוב היהודי בחברון נגד החלטת המדינה לפנות את המתיישבים מבית המריבה בעיר וקבע, כי עליהם לפנות את המבנה בתוך שלושה ימים. בג"ץ קיבל את עמדת המדינה וקבע כי עד להכרעה בהליך בירור הזכויות הקנייניות בנכס, תועבר החזקה לידי המדינה.

 

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והשופטים אילה פרוקצ'יה וסלים ג'ובראן, קבעו שאם לא יפנו המתיישבים את המבנה מרצון - יהיה אפשר לפעול נגדם על פי צו סילוק פולשים.

 בית המשפט קבע עוד, כי על העותרים - אגודת מחדשי היישוב היהודי בחברון וחברת טל בניה והשקעות קרני שומרון - לשלם הוצאות משפט בסך 15 אלף שקל לבעלי הנכס הנוכחיים ולמדינה.

 

בחודש מרס 2007, ערב חודש ניסן, נכנסו 20 משפחות יהודיות, כ-150 בני אדם, ל"בית המריבה" בחברון. מאז ועד היום מתקיימים דיונים משפטים בנושא. ביישוב היהודי טוענים כי הם קנו את הבית - בניין בן ארבע קומות - כדין, ושילמו עבורו. במהלך הדיונים המשפטיים עתר היישוב היהודי לבג"ץ, באמצעות עו"ד נדב העצני.

 

לאחרונה הגישו המתיישבים קלטת שמע לבג"ץ, המתעדת לטענתם את המוכר הפלסטיני מודה שמכר להם את הבית. בקלטת השמע המתעדת לטענתם את המכירה, נשמע המוכר הערבי בשיחה ידידותית עם חברו, בה הוא מספר שמכר את בית המריבה למתווך פלסטיני וקיבל כסף תמורתו.

 

הצבא ינעל את דלתות הבניין

לטענת בעל הנכס, פאיז רג'בי, הפלישה נעשתה באמצעי אלימות ושלא בהסכמתו, וכי עסקת המכירה בוטלה. המדינה טענה בתשובה לעתירה, באמצעות עו"ד גלעד שירמן ממחלקת בג"צים בפרקליטות, שבמקרה זה מתקיימים התנאים המצדיקים מתן סיוע לפינוי הפולשים,

 וכי הראיות המנהליות שנאספו מצביעות על כך שחלק מהמסמכים האמורים להעיד על השלמת עסקת המכר, נמצאו מזויפים.

 

בהחלטתם קבעו השופטים כי כל עוד לא הוכרעה שאלת הזכויות במבנה, החוק לא מתיר תפיסה חד צדדית שלא בהסכמת הבעלים, וכי עמדת הזכויות צריכה להתברר בערכאה שיפוטית מוסמכת. לאור כל זאת "אין מקום להתערב בהחלטת המדינה לפעול לפינוי העותרות". בנוסף קבעו השופטים כי עד להכרעה בהליך בירור הזכויות יינעלו דלתות הנכס על ידי הצבא ולא תינתן אפשרות כניסה לאיש.

 

פעיל הימין הקיצוני איתמר בן-גביר הגיב להחלטה ואמר: "בג"ץ שוב גורר את המתיישבים ואת כוחות הביטחון לעימות נוסח עמונה. האחריות היא על כתפי השופטים שדנו בעתירה. מדובר באחד התיקים הברורים, הבית נקנה בכסף כדין".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המריבה בחברון
צילום: סאמח שאהין
מתנחלים בבית המריבה
צילום: איי אף פי
פאיז רג'בי. טען שהעסקה בוטלה
צילום: סאמח שאהין
מומלצים