שתף קטע נבחר

קופות הגמל מחקו בין 6.5% ל-12.5% באוקטובר

המספרים העגומים של אוקטובר מתחילים להיחשף, עם פרסום נתוני החודש הקודם על ידי קופות הגמל הגדולות: מתחילת השנה איבדו העמיתים 12% עד 26% מחסכונותיהם

ירידות השערים בארץ ובעולם ממשיכות להשפיע על ענף קופות הגמל שמציג זה חודשיים ברציפות את התשואות הגרועות ביותר שידעו העמיתים. אמנם לא כל הגופים פרסמו את תשואות חודש אוקטובר, אבל בכל הנוגע ל-14 הקופות הגדולות המנהלות יותר ממיליארד שקל, אפשר לראות שבחודש שעבר הן השיגו תשואה שלילית שנעה בטווח שבין 6.49% ל־12.6%. מתחילת השנה רשם ענף הגמל תשואה שלילית מצטברת שבין 12.2% ל-25.6%.

 

 

למרות הורדות הריבית, התחזקות הדולר ותוכניות סיוע שמגבשות ממשלות ברחבי העולם לבלימת המשבר הפיננסי, ממשיכים מדדי המניות המובילים בעולם לצנוח בחדות. מגמה זו אפיינה גם את המסחר בתל אביב, ומדד ת"א־25, למשל, ירד בחודש אוקטובר ב־15%, כשהוא משלים מתחילת השנה צניחה של 40%.

 

משיכות ב־19 מיליארד שקל

גם איגרות החוב, הנחשבות להשקעה סולידית יחסית, ירדו באופן חד בחודש אוקטובר. כך, למשל, האג"ח הממשלתיות ירדו בכמעט 2% ומדד האג"ח הקונצרניות תל בונד-20, הכולל את 20 האג"ח הגדולות בבורסה, איבד רק בחודש אוקטובר 6.7% מערכו.

 

לפי נתוני משרד האוצר, בחודש ספטמבר נמשכו מקופות הגמל, כולל קרנות השתלמות וקופות פיצויים, 3.2 מיליארד שקל, עלייה של 57% לעומת אוגוסט 2008 ושל יותר מפי שניים לעומת ספטמבר אשתקד, אז עמד היקף המשיכות על 1.28 מיליארד שקל בלבד. היקף המשיכות מתחילת השנה הגיע כבר לכ־19 מיליארד שקל. בכירים בענף הגמל חוששים שפרסום תשואות אוקטובר יביא לגל משיכות נוסף מהענף.

 

קופת הגמל הגדולה של דש, תגמולים, שהיקף נכסיה מסתכם ב־3.4 מיליארד שקל, צברה מתחילת השנה תשואה שלילית של 12.2%. בחודש אוקטובר היא השיגה תשואה שלילית של 6.5%.

 

מנורה מבטחים תגמולים ופיצויים, שהיקף נכסיה מסתכם ב־1.2 מיליארד שקל, אמנם השיגה תשואה טובה יותר בחודש אוקטובר (-6.49%) מבין הקופות שפרסמו עד כה את תשואותיהן, אך ברמת התשואה המצטברת מתחילת השנה היא השיגה תשואה שלילית של 13.34%.

 

 תשואת קרן משתתפת י' של חברת הפניקס בחודש אוקטובר עמדה על 8.41%-. התשואה המצטברת של הקרן מתחילת השנה הינה 20.19%-. היקף נכסי הקופה - 11.4 מיליארד שקלים.

 

קופת הגמל "תגמולים לשם" של אלטשולר שחם, עמדה בחודש אוקטובר על 12.99%. זאת, כשהתשואה המצטברת מתחילת השנה עמדה על 22.98%. היקף נכסי הקופה - 770.6 אלפי שקלים.

 

תשואה חיובית ליסודות של אקסלנס

קופת הגמל גדיש של פסגות השיגה מתחילת השנה תשואה שלילית מצטברת של 14.86%, ותשואה שלילית של 7.74% בחודש אוקטובר.

 

קופת הגמל תמר של כלל ביטוח, שהיקף נכסיה מסתכם בכ־10.3 מיליארד שקל, השיגה בחודש אוקטובר תשואה שלילית של 7.64%, שהביאו את הקופה לתשואה שלילית מצטברת של 15.96% מחודש ינואר.

 

מבין הקופות שפרסמו עד כה את תשואות אוקטובר, סוגר את הטבלה בית ההשקעות פריזמה. ארבע הקופות הגדולות שבניהולו השיגו בחודש אוקטובר תשואות שליליות שנעו בטווח שבין כ-11% לכ-13%, ותשואה שלילית מצטברת מינואר של עד 26% (בקופת הגמל שיאון).

 

מבין קופות הגמל שפרסמו עד כה את תשואות חודש אוקטובר, היחידה שהצליחה לשמור על תשואה חיובית מצטברת היא יסודות של אקסלנס, שהשיגה מתחילת השנה תשואה של 2.74%, למרות תשואה שלילית של 1.86% בחודש אוקטובר. היקף נכסיה של הקופה מסתכם בכ־796 מיליון שקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכסף נמחק
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים