שתף קטע נבחר

ועדת הכספים מקשה על אישור תוכנית האוצר

שר האוצר עשוי להיתקל בהתנגדות קשה לתוכנית ההאצה אשר תוצג ביום ד' בוועדת הכספים. דווקא הליכוד מבטיח לתמוך בתוכנית למרות שהיא "העתק חיוור של הצעות נתניהו"

ועדת הכספים לא תעשה לשר האוצר חיים קלים בבואו לבקש את אישור תכנית החירום שאמורה להתמודד עם השלכות המשבר העולמי. יו"ר הוועדה, ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), לא דחה אתמול (א') על הסף את עיקרי התכנית שהציגו בפניו ראשי האוצר בלשכת השר. אבל ספק אם יעביר אותה בוועדה אחרי שלא הלכו לקראתו והמשיכו להתעקש על יישום התכנית ללא חריגה מהמסגרת הנוקשה שקבעו לתקציב 2009.

 

משבר בשווקים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

מצד שני, דווקא הליכוד הבטיח היום את תמיכתו בתכנית האוצר. ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) אמר כי "הליכוד יקדם את התכנית כצעד כלכלי חיוני שהוא מטיף לו כמה שבועות. זאת למרות שהתכנית היא העתק חיוור של הצעות נתניהו להשקעה בתשתיות, תמיכה בעסקים והמשך הרפורמות במיסוי, ולמרות ששיקוליו של שר האוצר בפרסום התכנית אינם מקצועיים-כלכליים אלא פוליטיים".

 

ברוורמן נענה אתמול לבקשת השר שלא להגיב על התכנית לפני פרסומה שתוכנן להיום. בינתיים, התערב ראש הממשלה, אהוד אולמרט, וביקש משר האוצר לדחות את הפרסום לאחר שתוצג בקבינט הכלכלי-חברתי מחרתיים (ד') ובוועדת הכספים, לא לפני השבוע הבא.

 

ברוורמן: הכנסת תאשר ברוב גדול תקציב מוגדל

הבוקר קרא ברוורמן הדלפות מהתכנית וטען שהוליכו אותו שולל. דוברו הגיב בשמו ש"התכנית היא בגדר אחיזת עיניים, אין בה שום דבר חדש והיא מהווה מיחזור של תכניות ישנות בעטיפה חדשה". מהאוצר השיבו מיד כי ברוורמן דווקא תמך בתכנית שהוצגה לו. במקרה זה שני הצדדים צודקים. כל אחד וחצי האמת שלו שביחד אינם עושים את השלם.

 

ברוורמן ביקש להבהיר בשיחה עם ynet: "אני בטוח שוועדת הכספים בראשותי תשקול ותאשר כל פעולה שבאה להקל על מצב המשק. מצד שני אני מציע לאוצר - במקום להציג תוכניות שהן טלאי על גבי טלאי עם מספרים מופרכים שאינם עונים על צרכי השעה, בואו נציג יחד תוכניות חירום כוללת שתתבסס על תקציב חלופי חד ומרחיב ל-2009.

 

"אני מבטיח שהכנסת תאשר ברוב גדול תקציב מוגדל שיתמודד עם הבעיות בכל התחומים, כולל מתן רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני. כי התקציב שהוגש הוא מצמצם ולא עונה על כל הבעיות... תהיה זו טעות לאשר תכניות כמו הקמת מפעלים, עזרה למפעלים במצוקה, עידוד השקעות הון ועסקים, במסגרת תקציב שכל הגידול בו הוא מינימלי ואין לו מספיק יכולות להתמודד עם ההאטה".

 

ברוורמן סיפר ששאל את ראשי האוצר מאיפה יבוא הכסף למימון התוכנית. "הם אמרו שיש להם כל מיני רזרבות", אמר יו"ר ועדת הכספים, "אבל אני חושש שהם יצטרכו לחתוך מכל מיני מקומות אחרים בתקציב", הוא מספר.

 

ומה אומר עיני?

יו"ר ההסתדרות עופר עיני טוען שתוכנית ההאצה היא "כותרות גדולות ללא בשורה לעובדים". עיני דורש משר האוצר להיכנס לאלתר למשא ומתן בנוגע לרשת בטחון מיידית לקרנות הפנסיה וקופות הגמל; זאת, בנוסף , דורש עיני מבראון מתן תמריצים למניעת פיטורי עובדים. י: "ההסתדרות לא תוכל להבליג יותר בהיעדר רשת בטחון והתמודדות אמיתית בנושא הפיטורים. מבחינת העובדים, המהווים את הציבור הרחב, הרי שהתוכנית היא בבחינת צ'ק ללא כיסוי", כך לדברי עיני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרסום התוכנית נדחה. בר-און
צילום: גיל יוחנן
מומלצים