שתף קטע נבחר

פולין: אותות לאזרחים שהצילו יהודים בשואה

רעיית הנשיא, מריה קצ'ינסקה, העניקה הערב אותות הוקרה לכ-70 אזרחים פולנים שהצילו יהודים במהלך השואה. בין מקבלי האותות - אישה שעבדה כעוזרת בית בביתו של קצין אס-אס והסתירה במרתף 12 יהודים

עשרות אזרחים פולנים קיבלו הערב (ב') אותות הוקרה מנשיא פולין על שסיכנו את חייהם כדי להציל את חייהם של יהודים במלחמת העולם השנייה.

 

נשיא פולין לך קצ'ינסקי החליט להעניק מדליות מטעם המדינה לכ-70 אזרחים מכל רחבי פולין. רבים מהם כבר הלכו לעולמם, ועל כן המדליות הוענקו לשאריהם. את המדליות העניקה רעיית הנשיא, מריה קצ'ינסקה בטקס חגיגי שנערך בתיאטרון הלאומי של ורשה.

 

בין מקבלי האותות היתה זופיה ברוסיקייביץ', בת 81, שהוריה הסתירו 13 יהודים בדירה בוורשה. אישה אחרת שקיבלה אות מיוחד היתה אירנה גוט-אופדייקה, שסיפורה הדרמטי הפך למחזה המצליח "שבועתה של אירנה", שמציג בימים אלה על בימות אוף-ברודוויי בניו יורק. גוט-אופדייקה הסתירה 12 יהודים במרתף ביתו של קצין אס-אס, שם עבדה כעוזרת בית. היא מתה בניו יורק ב-2003 והיא בת 85. בני משפחתה קיבלו בשמה את אות ההוקרה.

 

פולין היתה המדינה היחידה תחת כיבוש נאצי שם היה הסיוע ליהודים עבירה שעונשה גזר דין מוות לכל בני המשפחה המסייעת. מרבית מקבלי האותות כבר נמנים עם 6,000 הפולנים המחזיקים בתואר "חסידי אומות עולם" מטעם יד ושם. אלה נמצאו בזכות עדויות ניצולים שאותן גבה יד ושם.

 

לפני מלחמת העולם השנייה התגוררו בפולין כ-3.5 מיליון, שהיו עשירית מאוכלוסיית המדינה. מרביתם נספו במחנות השמדה, כגון אושוויץ-בירקנאו, שאותו בנו הנאצים כאשר כבשו את פולין בין השנים 1939 ל-1945. כמאתיים אלף שרדו את השואה, אך רובם הגדול עקרו לישראל או למדינות אחרות, לאור מתקפות אנטישמיות שאירעו במדינה בשנות השישים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעיית הנשיא מעניקה אות הוקרה, הערב
צילום: AP
מומלצים