שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  איפה פה העוקץ?

  האם משתתפי "העוקץ" הם אזרחים שנפלו בפח או שחקנים שזומנו להופיע על המסך? שניים מהמשתתפים, שחקנים מקצועיים, סיפרו ל-ynet: "זימנו אותנו לאודישן". במאי "העוקץ": "לא השתמשנו בשחקנים". ערוץ 10: "זו טעות שלא תחזור"

  "העוקץ", תוכניתו החדשה של נמרוד הראל בערוץ 10 נושאת דגל של מלחמה בפשע מהזן העוקצני. בדומה למקור ההשראה הבריטי שלה, "The Real Hustle", היא מיידעת את הציבור על עוקצים נפוצים, בכך שכוכביה, ליאור רוכמן, שחר רוזנצוויג ורוי מילר, מבצעים אותם על עוברי אורח אקראיים. הנעקצים, כך מכריזים ב"עוקץ", אינם אנשי התוכנית והם נעקצים באמת. אבל למרות ההכרזה הזאת, מתברר שחלק מהנעקצים הם בכלל שחקנים ואחד מהם, זוהר מקדסי שמו, טוען שנתבקש לביים את היעקצותו.


  העוקצים. פועלים על אנשים תמימים או שחקנים? (צילום: יגאל עמר)

   

  מעורבותו בתוכנית החלה באופן תמים וישר דרך. כמו הנעקצים שאינם שחקנים, גם מקדסי, שחקן בתיאטרון "בימת השחקנים", לא ידע מראש הוא מצטלם לתוכנית. אנשי "באזז", חברת ההפקות של "העוקץ", הזמינו אותו לאודישן מפוברק, כחלק מעקיצה שצילמו על סוכנות שחקנים נכלולית. אבל לדברי מקדסי, כשלא נפל בפח העקיצה, פנו אליו אנשי ההפקה, הודו שמדובר בתוכנית שמצטלמת לערוץ 10, וביקשו ממנו להצטלם שוב - והפעם "לשחק אותה" נעקץ.

   

  "למה אתה הורס לנו?"

  "הוזמנתי כשחקן לאודישן, והתבקשתי לחכות במסעדה ביפו", הוא מספר. "חיכיתי שיקראו לי ואז הגיעה למקום שחקנית נוספת, שכביכול מחכה לאודישן, והיא פיתחה איתי שיחה.

  פתאום מגיע מכר שלה, שחקן אחר, צרפתי, שהיא פגשה יום לפני כן באיזה פאב-דיסקוטק. הצרפתי אומר לה שיש לו טופס לוטו שזכה ב-3,000 שקלים, אבל הוא צריך לטוס חזרה לצרפת ולא יהיה לו זמן למשוך את הכסף. ואז הוא קיבל שיחת טלפון והלך לרגע, והיא ניסתה לשכנע אותי לקנות ממנו את הכרטיס".

   

  "סירבתי", אומר מקדסי נחרצות . "אמרתי לה 'אני לא יודע מה הולך פה, אולי שניכם נוכלים והכרטיס מזויף?' אז היא התקשרה למרכז הלוטו ובדקה איתם, ואז התתבר שהצרפתי פספס את המספר הנוסף, והכרטיס זוכה ב-30 אלף שקל. באותו שלב היא אמרה לי שניתן לצרפתי את ה-3,000, ונרוויח את השאר. אמרתי לה: 'אם את רוצה - עשי את זה את. אבל אני, כשהוא יבוא, אגיד לו את האמת ואספר לו בכמה באמת זכה הכרטיס'".


  ישיבת העוקצים. (צילום: ערוץ 10)

   

  זמן קצר אחר כך הגיע למקדסי מישהו מהפקת "העוקץ", ואמר לו שהוא מצולם. "הוא אמר לי 'למה אתה הורס? חבל שלא זרמת'. חשבתי כבר מההתחלה שזה לא מוסרי, כי זה נורא קל ליפול בפח שלהם, ואחר כך זה עושה יחסי ציבור גרועים לבן אדם".

   

  אבל ההמשך היה מפוקפק עוד יותר. "ביקשו ממני לשחזר את השיחה עם השחקנית", הוא מספר.

  "אמרו לי 'תעשה את זה בתור משחק, תעשה כאילו אתה כן מסכים לשלם עבור הכרטיס. אמרתי להם 'סבבה', ועשיתי את זה.

   

  בהמשך, כשגיליתי שזה לא אודישן, ושהולכים להשתמש בזה כאילו זה קרה באמת, אמרתי לאדם שדיבר איתי: 'אם אתה הולך להשתמש בזה, תרשום שמדובר בשחקן'. הוא סירב והתווכח איתי. אמרתי שאני לא מוכן שישדרו את הקטע בלי אישור שלי. מאז התקשרו אלי כמה גורמים, כולל הבמאי עצמו, וניסו לשכנע אותי לשדר את החלק הזה. התעקשתי שלא".

   

  העוקץ לא מתייאש

  מקדסי לא היה השחקן היחיד שנקלע ל"עוקץ". בתוכנית ששודרה בשבת האחרונה, אחת מהעקיצות היתה עקיצת "הפקח המזויף". עוברת אורח מזדמנת שוכנעה לשלם לפקח, בתמורה לקריעת דו"ח החנייה שנתן לה. אבל הנעקצת נראתה פחות מזדמנת ויותר מוכרת. אולי מפני שחצי שעה קודם לכן, היא הופיעה בשידור החוזר של סדרת הדרמה "מתי נתנשק" בתפקיד מלצרית.

   

  יפית שמע, שחקנית וזמרת, כוכבת הסרטים "שלום לך סיגל" ו"כרם התקווה" של ימין מסיקה וירמי קדושי, נעקצת באמת או שיחקת?

   

  "גם נעקצתי וגם שיחקתי", היא אומרת ומסבירה. "הזמינו אותי לאודישן בחברת ההפקה 'באזז' והגעתי, ואז חניתי במקום אסור וכן, שילמתי לפקח. התגובות שם הן התגובות שלי, עשינו אחר כך השלמת צילומים, אבל בלי דיבורים".

   

  ולאיזה אודישן הגעת?

   

  "אני כבר לא זוכרת. זה היה מזמן".

   

  קיבלת כסף עבור השתתפותך?

   

  "לא".

    

  אז איך קרה ששחקנים השתרבבו לעקיצות של "העוקץ"? האם ייתכן שאנשי התוכנית בחרו במיוחד בשחקנים כדי לשחזר את הסצנות מאוחר יותר? אם הקורבן הוא במילא שחקן, יכול להיות שקל לשכנע אותו לשחק קצת, כדי להופיע בשעות צפיית השיא בטלוויזיה.

   

  רונן ישראלסקי, הבמאי והעורך ראשי של "העוקץ", אנשים אמיתיים או שחקנים אמיתיים?

   

  "כולם אנשים אמיתיים. במהלך כל הצילומים לעוקצים מעולם לא השתמשנו בשחקנים".

   

  זוהר מקדסי הוא שחקן.

   

  "העוקץ המרכזי בפרק 9 הוא עוקץ שנעשה על אוכלוסיית שחקנים. זה עוקץ על אמרגן מתחזה שפיתה שחקנים לסוכנות לא קיימת. חשוב לי לציין שכספם של הנעקצים תמיד הוחזר להם, והם נתנו הסכמתם לשידור כדי שהקהל לא יהפוך לקורבן הבא".

   

  אבל מקדסי מספר על עוקץ אחר, שלא קשור בשחקנים, אלא בכרטיס לוטו.

   

  "העוקצים צולמו מספר רב של פעמים, וכל אחד נעקץ בדרגה אחרת. בתוכנית יש תמיד שני עוקצים קטנים ואחד גדול ומרכזי. זה היה אחד מהקטנים".

   

  מקדסי מספר שהתבקש לצלם שוב את העקיצה, למרות שהוא לא נעקץ.

   

  "לעיתים, לאחר שהעוקץ הסתיים ערכנו צילומי השלמה, של כניסה יציאה, למי שהסכים כמובן. אבל לא היו הוראות בימוי על עניינים מהותיים".

   

  ומה לגבי עוקץ הפקח המזויף? יפית שמע הוזמנה לצילומים?

   

  "במהלך העוקצים פגשנו כל מיני אנשים, לעיתים גם אנשים מהתחום שלנו. זה לא מנע מאיתנו לעקוץ אותם".

   

  מערוץ 10 נמסר בתגובה כי "מדובר בטעות" והבטיחו ש"יתעקשו מול חברת ההפקה שלא לחזור עליה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שמע. שחקנית או נעקצת?
  צילום: דוד רות
  לאתר ההטבות
  מומלצים