שתף קטע נבחר

הקרב על אלוהים

"היהדות האורתודוקסית זקוקה ליריב שיעורר אותה מתרדמתה. ובאמת, מדוע לא נפתח את השוק לתחרות?" אסף וול כתב את נאום הפתיחה לקונגרס האתיאיסטי-הדתי

גבירותיי ורבותי, כבוד הנשיא שלא הגיע כי הוא מפחד מהדתיים, דתל"שים, דתל"שים לשעבר, חרדל"שים, אפיקורסים וכופרים יקרים. אני גאה בזאת לפתוח את המושב הראשון של הקונגרס הדתי-אתיאיסטי הראשון בישראל.

 

"יום זה עשה ה', נגילה ונשמחה בו". עלי לפתוח ולומר בכנות, כי כנס זה מעורר בי התרגשות גדולה. עד כה פעלנו כיחידים או שלא פעלנו כלל. עד היום הפקרנו את הזירה לבני דודינו המאמינים שחלקם אף בני מאמינים. אבל הבשורה על פי דוקינס הוציאה רבים מאיתנו מתוך האפלה, והנה "העם ההולכים בחושך ראו אור גדול". לפיכך יושבים אנו יחד. אתיאיסטים, אגנוסטיקנים, דיאיסטים, פנתיאיסטים, וסתם חפיפניקים שהגיעו בגלל שמגרילים אייפוד. יחד נקבצנו כמאמר הכתוב: "ויהי בישורון מלך, בהתאסף ראשי עם, יחד שבטי ישראל".

 

הנה, כמאמר נעים זמירות ישראל, "אויבנו יהמיון ומשנאינו נשאו ראש". חפצים הם להמשיך ולהחזיק במונופול. רק יהדות ילמדו צעירינו. "לכו ונכחידם מגוי" הם חורשים עלינו רעה, כך שלעולם לא ידע איש, כי קיימת דרך אחרת. מבקשים הם להדיר את רגלינו מחצרות בתי הספר וממגרשי המסדרים של הצבא. מדוע?

 

רבותי, יושב ראש הקונגרס, כהן-בעל נכבד. מכאן, מ"היכל שולמית א-לוני", אני קורא לבני דודינו המאמינים. הסתכלו סביבכם ביושר. האם מצבכם הנוכחי מתיר לכם להתנשא מעלינו? הרי הגעתם לשפל המדרגה, לניוון יצירתי ותרבותי מוחלטים. אתם אלימים, מקובעים ומושחתים. הביטו למשל בעלוני פרשת השבוע שלכם. פסגת ההגות המקסימאלית שנמצאת בהם, היא פרסומת לפרויקט בנייה לדתיים ב"לוזית". לאילו הישגים הגעתם במאה השנים האחרונות, למעט הפיתוח הטכנולוגי המבריק של ה"אינטרנט הכשר"? איזה הוגה דעות הקמתם מביניכם, מלבד עינב בובליל?

 

אתם מתפוררים, נובלים. מנהיגיכם מפחדים מכל צעד שאינו בתלם. הם לא ייקחו אחריות אפילו בהכרעת השאלה "מי הורס יותר, י-הודה לוי או רן דנקר".

ואיך יהינו להכריע בסוגיות פרדוקסאליות מסובכות כגון: האם ילד שנולד לזוג דתל"שים עונה להגדרה ההלכתית "חילוני", "דתל"ש גמור", או שמא הוא בבחינת "דתל"ש שנשבה"?

 

הסכיתו בני דודי, נזירי החזיר והקלמארי. אתם זקוקים לנו. הפטרונות והמונופול אינם מיטיבים עמכם כלל. היהדות האורתודוקסית זקוקה ליריב שיעורר אותה מתרדמתה. ובאמת, מדוע לא נפתח את השוק לתחרות? הגישה הקפיטליסטית מלמדת כי הדבר אך יגביר את ההתחדשות והיזמה. מחקרים מראים כי אוכלוסיות אינטלקטואליות יותר, נוטות בהכרח לחוסר אמונה ומסורתיוּת. מדוע לא תנצלו זאת לטובתכם? מדוע לא תירתמו את יכולותיהם הכפרניות ל"מרוץ חימוש אינטלקטואלי" מבורך?

 

הרשו לי לשתף אתכם בחזון אחרית הימים שלי.

 

יש לי חלום בו תקום אומה זו ותייסד לצידה של רשת החינוך הממלכתית-דתית, גם רשת חינוך ממלכתית-אתאיסטית. יש לי חלום, ובו בקרית המטכ"ל בתל-אביב יקום גם משרדו של האגנוסטיקן הצבאי הראשי. יש לי חלום שיום אחד, אפילו מדינת ישראל המזיעה תחת חום אי הצדק והדיכוי, תמנה שני פילוסופים ראשיים לישראל, האחד ספרדי ומשנהו אשכנזי. יש לי חלום בו ילדיי יחיו יום אחד באומה בה הם לא יישפטו על פי צבע א-לוקיהם אלא, כמו כל האחרים, על פי דגם המכונית שקנה להם אבא. 

 

לסיום, אם יותר לי אדוני היושב ראש, אביע את דעתי בסוגיה העקרונית שנידונה בתחילת דברי. ברור כשמש, לכל אדם שעיניו בראשו, שרן דנקר לוקח בגדול. תודה רבה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דוקינס. האיש והספר
צילום: Gettyimages Imagebank
בובליל. הגות דתית
צילום: גולי כהן
הרב רונצקי. המונופול
צילום: אורלי זיילר
מומלצים