שתף קטע נבחר

מפגינים בבריטניה קראו לפרס: "פושע מלחמה"

נשיא המדינה נשא נאום מול אלף סטודנטים באוניברסיטת אוקספורד כשקומץ מפגינים קטע את דבריו. המפגינים טענו כי ישראל ביצעה טיהור אתני בפלסטינים וקראו להסיר את המצור מעל עזה. פרס לא התרגש והגיב: "אנו לא צריכים את רשותכם כדי להישאר בחיים"

מפגינים פרו-פלסטינים קטעו את נאומו של נשיא המדינה, שמעון פרס, שהופיע אמש (יום ג') באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה. הסטודנטים הזועמים כינו את פרס "פושע מלחמה" וקראו לשים קץ לכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים. היום צפוי הנשיא לנאום בפני שני בתי הפרלמנט הבריטי.

  

פרס נאם מול כ-1,000 סטודנטים בריטים באוקספורד, ובאותו הזמן הפגינו עשרות סטודנטים נוספים מחוץ לאולם ההרצאות. הם אחזו בשלטים שעליהם נכתב: "לא ניתן לכנות אדם 'איש שלום' אם הוא מפתח נשק גרעיני". כמו כן צעקו המפגינים "לשחרר את פלסטין" ו-"כיבוש זה פשע".

   

מחוץ לאולם חילקו עלון תעמולה תחת הכותרת "פרס פושע מלחמה". בעלון נכתב: "ב-60 האחרונות הוא תרם והיה אחראי לטרור הישראלי ולכיבוש המתמשך. הוא גייס וחימש את המחבלים של 'ההגנה' שהובילו את הטיהור האתני של פלסטין ב-1948. איש זה עומד מאחורי מצבור הנשק הגרעיני היחיד בכל המזרח התיכון. כנשיא ישראל הוא אחראי להרעבת מיליון וחצי פלסטינים הנתונים תחת מצור בעזה".

 

מפגינים שנכחו במתחם שבו דיבר פרס קטעו את נאומו מספר פעמים. אחד מהם צעק לעברו: "אני כאן בשם מיליון וחצי תושבי עזה שמופצצים על-ידי ישראל מדי יום. אני כאן בשם 11 אלף אסירים פלסטינים. אני כאן בשם 800 אלף הפליטים שגורשו. פושע מלחמה - התבייש".

   

הקהל לא ישב בשקט לנוכח ההתקפות החוזרות ונשנות. כשאחת המפגינים קראה לפרס "פושע מלחמה", הגיבו רוב הנוכחים בקריאות גנאי. היא לא היססה והשיבה: "אם היטלר היה כאן עכשיו, הוא היה שותק כפי שאתם שותקים ומאזינים לדברי פרס".

  

הנשיא, ששמר על קור רוח ואיפוק, ענה לאחד המפגינים: "יש לנו הזכות להישאר בחיים. אנחנו לא צריכים את הרשות שלך". פרס אמר לאחת

הסטודנטיות, שטענה כי היא מפגינה בשם כל תושבי עזה: "זה לא נורא לפעמים לפקוח את העיניים והאוזניים ולסגור את הפה להזדמנות אחרת".

 

בתום האירוע אמר פרס כי הוא לא התרגש מהמפגן וכי אין הדבר מרפה את ידיו כדי שלא להמשיך בהסברה למען ישראל. גם בפמליית הנשיא לא נרשמה התרגשות מההפגנה ומקומץ הסטודנטים שהפריעו למהלך נאום. "אנחנו רגילים שבהרצאותיו של הנשיא ברחבי העולם תמיד יימצא קומץ מפגינים. הנשיא ימשיך לשרת נאמנה את מדינת ישראל", אמר גורם בפמליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלון התעמולה נגד פרס
צילום: חגית קלימן
לא מתרגש. פרס
צילום: AP
מומלצים