שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיזוק לדמוקרטים: הסנאטור המושחת הובס
  טד סטיבנס הרפובליקני חתם 40 שנות עשייה פוליטית עם הפסד כואב בבחירות. הרשעתו בעבירות שחיתות כנראה הטתה את הכף והעניקה את הניצחון לראש העיר אנקורג', שהפך לדמוקרטי הראשון המייצג את אלסקה בסנאט זה כ-30 שנה

  הסנאטור הרפובליקני הקשיש טד סטיבנס הוכרז הלילה (ד') כמפסיד במירוץ לסנאט מטעם מדינת אלסקה. ראש העיר של אנקורג', מרק בג'יץ', גבר על סטיבנס שהורשע באחרונה בעבירות שחיתות, והפך לדמוקרטי הראשון שמייצג את אלסקה בסנאט זה כ-30 שנה.

   

  סטיבנס בן ה-85 חתם הלילה קריירה פוליטית בת 40 שנה. הבחירות אמנם נערכו ב-4 בנובמבר, אך בתום ספירת הקולות התברר כי שני המועמדים נמצאים במירוץ צמוד, ולכן הוחלט לערוך ספירה חוזרת. הסנאטור הוותיק התעקש להישאר במירוץ למרות שתשעה ימים הוא הורשע בשבעה סעיפי אישום הקשורים להסתרת מתנות בשווי של כרבע מיליון דולרים, וכן שיפוץ ביתו שנעשה בחינם. העונש המקסימלי שניתן לגזור עליו הוא חמש שנות מאסר. 


  מתנגדים לממשל הפדרלי, מתים על טד. תומכיו של סטיבנס (צילום: AFP)

   

  מנהיגי הרפובליקנים בבתי הקונגרס, המועמד לנשיאות ג'ון מקיין וסגניתו, שרה פיילין, קראו לסטיבנס לפרוש, אבל הוא קיווה שתושבי מדינתו יזכרו לו חסד נעורים כמי שדאג להזרים מיליארדי דולרים לאלסקה. סטיבנס היה סנאטור מאוד פופולרי, ונמל התעופה הבינלאומי של אנקורג', העיר הגדולה באלסקה, אף נקרא על שמו.

   

  הלילה התברר שסטיבנס הפסיד בפער של 3,700 קולות בלבד. 2,500 קולות טרם נספרו, אך המאבק כבר הוכרע. עתה יצטרך סטיבנס להחליט עם לערער על ניצחונו של בגיץ' הדמוקרטי. הוא הודיע כי אין בכוונתו לבקש חנינה מהנשיא היוצא, ג'ורג' בוש.

   

  הדמוקרטים מחכים למינסוטה וג'ורג'יה

  הבשורה על הפסדו של סטיבנס באה בסיומו של יום, שהחל בפיוס בין המפלגה הדמוקרטית לסנאטור ג'ו ליברמן שתמך במועמדותו של מקיין. יחד עם ליברמן ובגיץ' מחזיקים הדמוקרטים ברוב של 58 מתוך 100 סנאטורים.

   

  שני מאבקים טרם הוכרעו במדינות מינסוטה וג'ורג'יה, ואם הדמוקרטים ינצחו בשניהם, הם יחצו את מחסום 60 הסנאטורים. תרחיש זה יעניק להם רוב המספיק לגשת מיד להצבעה ואשר מונע מהאופוזיציה סחבת באמצעות נאומים אינסופיים (פיליבסטר - י.ב).

    

  במדינת מינסוטה החלה ספירת קולות ידנית חוזרת במירוץ הצמוד בין שני המועמדים היהודים: הסנאטור הרפובליקני המכהן נורם קולמן והקומיקאי

  הדמוקרטי אל פרנקן, שזכה לפרסום כשחקן בתוכנית הבידור "סטרדי נייט לייב". בג'ורג'יה יתקיים ב-2 בדצמבר סיבוב בחירות חוזר בין הסנאטור הרפובליקני סקסבי צ'מבליס ליריבו הדמוקרטי ג'ים מרטין.

   

  גם אם יפסידו הדמוקרטים בשתי המדינות הנותרות, הם יוכלו להיעזר בתמיכתם של רפובליקנים מתונים כדי להעביר חקיקה בקלות. רוב של 58 סנאטורים יאפשר לנשיא הנבחר, ברק אובאמה, להיעזר ברוב מוצק להעברת חקיקה בנושאים מהותיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלסקה קבעה. סטיבנס
  צילום: AP
  קראה לסטיבס לפרוש. פיילין
  צילום: AP
  מחזיק אצבעות. פרנקן
  צילום: AFP
  מומלצים