שתף קטע נבחר

תהלוכה בתל-אביב: רוצים משיח

"אנחנו עושים מה שהתורה מבקשת - מעוררים את העם לזעוק למשיח" - כך הזמר אריאל זילבר, שהפגין עם חבריו במרכז ת"א בקריאה למשיח. ואיך הגיב הציבור התל-אביבי?

מחזה יוצא דופן נגלה לעיני העוברים ושבים בקניון עזריאלי בתל-אביב: קבוצת בני אדם קיימה אמש (יום ג') במקום תהלוכה תחת הכותרת "מבקשים משיח". הזמר אריאל זילבר, שנטל חלק באירוע, הסביר: "אנחנו עושים מה שהתורה אומרת לעשות. רוצים לעורר את האנשים, כי אנחנו לבד לא מספיקים". . 

   

אחרית הימים - מתוך האנציקלופדיה ב-ynet

בתורה אין תיאור של "אחרית הימים".

 

לפני מותו כינס יעקב אבינו את בניו ואמר להם: "האספו ואגידה לכם את אשר יקרא אתכם באחרית הימים" (בראשית מט, א) - ולא פירט; חז"ל טענו שבו ברגע נלקח ממנו כוח הנבואה. בספרי הנביאים נזכרים "יום ה'', "היום ההוא" ו"היום", וכוונתם למה שיבוא בסוף ימי ההיסטוריה האנושית, כאשר יעניש ה' את הרשעים (אנשים ואומות) וייתן שכר לצדיקים. זו תהיה תקופה של תהפוכות ומלחמות קשות ואכזריות (מלחמת גוג ומגוג), שאחריה יכירו כל יושבי תבל בריבונות ה' ובישראל בתור העם הנבחר.

 

היו חכמים שקבעו תאריכים מדויקים לאירועים שיהיו בימים אלה. הם הבחינו בין "ימות המשיח" ל"עולם הבא"; "ימות המשיח" הם שלב מעבר ל"עולם הבא" ומשך זמנם יהיה 40, 70, 365 או 400 שנים

(בבלי סנהדרין צט, ע"ב; ספרי דברים שי). לפי ברייתא אחת יתקיים "העולם הזה" 6,000 שנים: 2,000 שנות תוהו ובוהו, 2,000 שנות תורה ו-2,000 שנות "ימות המשיח". בתלמוד הובאו עוד סדרי זמנים רבים. אולם כל אלה לא התגשמו, וחז"ל קבעו ש"שבעה דברים מכוסים מבני אדם... מלכות בית דוד מתי תחזור" (בבלי פסחים נד, ע"ב). גם המקובלים עסקו ב"אחרית הימים", בייחוד בתיאור השלבים השונים והשתלשלותם.

 

היהדות מכירה אפוא ברעיון בדבר קצו של העולם כפי שיש בה אמונה בשכר ועונש, בביאת המשיח, ב"העולם הבא" ובתחיית המתים, אולם אין היא מעודדת לעסוק עיסוק יתר בנושא זה והיא מתמקדת ב"עולם הזה" ובהתנהגות האדם בו. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד קוולרצ'יק
אריאל זילבר. לפני הכיפה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים