שתף קטע נבחר

זיופים ראשונים של סרטי Blu-ray

זה היה צפוי: זיופים ראשונים של סרטי Blu-ray מתחילים להיות מופצים באסיה, באיכות פחותה ביחס למקור

זייפני הסרטים שמו עין על הפורמט הכחול והחלו להוציא עותקים בלתי חוקיים של כותרי Blu-ray, "הדור הבא" של ה-DVD המאפשר צפייה באיכות טובה יותר. השיטה בה משתמשים הזייפנים זולה להפקה והתוצאה הפיראטית היא באיכות נמוכה יותר אל מול המקור, אך למרות זאת הצרכנים מתקשים לזהות את ההבדלים בין כותרים מקוריים למזוייפים.

 

בעולם ה-HD מתנהל ויכוח האם ההבדלים בין וידאו באיכות 720p (המכונה HD Ready) ו- 1080p (המכונה Full HD) בולטים לעין הצופה, הזייפנים בונים על כך שרוב הצופים אינם מסוגלים לזהות את איכות מקור הסרט ומוציאים זיופים באיכות וידאו 720p שאמנם פחות חדשה מסרט Blu-ray מקורי שמגיע ב- 1080p, אך עדיין טובה יותר בהשוואה לסרט DVD.

 

 

צורבים על DVD באיכות HD

זייפני הסרטים מכינים את העותקים הבלתי חוקיים מסרטי Blu-ray מקוריים: הסרט המקורי מועתק אל תוך מחשב, עובר כיווץ והמרה לרזולוציה נמוכה יותר ונשמר בפורמט AVCHD, כך שגודל הסרט הסופי מאפשר לצרוב אותו על דיסק DVD (שהינו זול ביחס לדיסק בלוריי).

 

סוגית הזיוף לא נעלמת מעיני ארגון MPA שלוחם בזיופים ומייצג אולפנים גדולים כגון סוני, וורנר, ג'נרל אלקטריק וגם וולט דיסני, וראשיו מודאגים מהתופעה, הארגון מפרסם טיפ לזיהוי דיסקים מזוייפים: דיסק Blu-ray מושך טביעות אצבעות ביתר קלות מאשר דיסק DVD.

 

בחודש האחרון, פשטו שלטונות סין על משלוח שכלל 800 עותקים מזויפים, הסרטים נמצאו בתוך אריזות כחולות, זהות למארזי Blu-ray מקוריים, כולל סימן הולוגרמה תלת מימדית המוצמד אליהן כדי למנוע זיוף. איזור דרום סין ידוע בשנים האחרונות כמקור יצור והפצה גדול של סרטי DVD מזוייפים.

 

הפסדים צפויים לתעשיה

הדיסקים המזוייפים לא הופיעו עדיין בשווקים של מחוץ לאסיה. בעוד מחיר סרט Blu-ray מקורי נע סביב 20-30  דולרים (ארה"ב), מחירו של עותק מזוייף עשוי להגיע לכדי שבעה

דולרים. הערכות מדברות על הפסד צפוי של עשרות מיליוני דולרים כבר בחצי שנה הקרובה.

 

מנגנון הגנה בפני העתקה של Blu-ray מתוחכם בהשוואה לפורמט DVD וכולל מנגון הגנה BD+, מנגנון זה כולל הצפנה, פענוח ההצפנה נעשה תוך כדי ניגון הסרט ורק מכשירי Blu-ray מקוריים מסוגלים לבצע פעולה זו - אך הפיראטים מצאו שיטה לעקוף גם את ההגנה הזאת.

 

זייפני הסרטים משתמשים בתוכנה אשר מחלצת את הקבצים מתוך הדיסק, התוכנה המפורסמת ביותר אשר מאפשרת לעקוף את מנגנון ההגנה היא Any DVD של חברת Slysoft, לטענת נציגי החברה, התוכנה (שעולה 100$) מאפשרת "לבצע גיבוי חוקי" עבור אספני הסרטים.

 

חוק זכויות היוצרים בארה"ב אינו מאפשר להעתיק סרטי DVD אולם חברת Slysoft טוענת כי באיי אנטיגואה וברבודה (האיים הקריביים), שם היא רשומה, פעולה זו נחשבת כחוקית ולגיטימית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלו ריי: הפיראטים מתחילים לחגוג
dtown
מומלצים