שתף קטע נבחר

בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה ל-1.5%

עדכון התחזית ל-2009 בוצע בעקבות העדכון מטה בתחזיות הצמיחה של הכלכלה הגלובאלית, אך בבנק טוענים: עדיין מדובר בשיעור גבוה יחסית לזה של המדינות המפותחות

בנק ישראל שב ועדכן היום (ה') כלפי מטה את תחזית הצמיחה של המשק לשנת 2009, ל-1.5% בלבד. העדכון מבוצע חודש אחד בלבד לאחר העדכון הקודם, שבו הנמיך בנק ישראל את תחזית הצמיחה שלו מ-3.1% ל-2.7%.

 

 

בבנק ישראל מסבירים, כי העדכון בוצע "בעקבות העידכון כלפי מטה בתחזיות לגבי הצמיחה של הכלכלה הגלובאלית והגידול בהיקף הסחר העולמי - אשר השתקפו, בין היתר, בעדכון חד כלפי מטה בתחזית הצמיחה בהיקף הסחר העולמי של קרן המטבע הבינלאומית לשנת 2009 - מ-4.1% ל-2.1% בלבד".

 

בבנק טוענים, כי "למרות הירידה הניכרת בשיעור הצמיחה, שיעור זה עדיין גבוה יחסית לזה החזוי במדינות מפותחות אחרות, בהן צפויה ירידה של ממש בתוצר.

 

"נקודת המוצא הטובה של המשק הישראלי - העודף הגבוה במאזן התשלומים, שיעורו הגבוה של החיסכון הפרטי ותפקודה הטוב יחסית של המערכת הפיננסית, צפויים לאפשר למשקי הבית החלקה חלקית של הצריכה הפרטית, וזו צפויה למתן את הירידה בביקוש לשימושים אחרים, ובעיקר את הירידה בביקוש ליצוא".

 

עוד טוענים בבנק ישראל, כי "הירידה במחירי הסחורות הביאה לעדכון תנאי הסחר החיצוניים וכעת אנו צופים שיפור בתנאי הסחר בשנת 2009, התפתחות שצפויה להשפיע לטובה על החשבון השוטף".

 

בנוגע לשיעור האבטלה הממוצע, מעריכים בבנק ישראל כי הוא צפוי לעלות ב-2009 ל-7%, ו"המשמעות היא שיעור אף גבוה מכך בסוף שנת 2009. התוצר לנפש צפוי לרדת במהלך הרביע האחרון של 2008 והרביע הראשון של 2009, והתאוששות מסוימת צפויה רק בסוף 2009".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: רויטרס
מומלצים