שתף קטע נבחר

שמעון פרס: נשיא, זוכה פרס נובל לשלום - ואביר

נשיא מדינת ישראל זכה בתואר אצולה מידי מלכת בריטניה. בתום הטקס שוחחו השניים, ואליזבת הביעה עניין במצב בשדרות. הנשיא פרס שיבח את שיתוף הפעולה בין המדינות: "אתם למדתם מהתנ"ך, אנחנו למדנו מהדמוקרטיה שלכם"

מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, העניקה היום (ה') תואר אבירות לנשיא המדינה, שמעון פרס. הנשיא וזוכה פרס נובל לשלום התקבל בטקס רשמי בארמון בקינגהם כשהוא מלווה על ידי משמר המלכה וחייל הפרשים של הארמון. לאחר מכן נועד עם אליזבת לפגישה בארבע עיניים.

 

בשעות הצהריים נפתחו דלתות אולם הטקסים בארמון, המלכה צעדה כמה צעדים לקראתו ולחצה את ידיו. תואר האבירות שהוענק לנשיא הוא השישי בחשיבותו בממלכה. פרס לא נאלץ לכרוע ברך, משום שהוא לא נתין הממלכה. בשל סיבה הוא גם לא יכונה "סר שמעון פרס" כיאה לאבירים בריטים.

 

לאחר הטקס פנו המלכה והנשיא לשיחה בארבע עיניים, שבמהלכה סיפר לה על הנעשה בישראל. המלכה התעניינה ושאלה הרבה שאלות, בהן על המצב הביטחוני ועל שדרות. פרס סקר את מצבהּ הביטחוני של ישראל וסיפר לה חייהם של תושבי שדרות ועוטף עזה הנמצאים תחת אימה מתמדת.

 

המלכה חלקה עם פרס את התוכניות לכנס ועידה בינלאומית בענייני כלכלה בלונדון לאחר השבעתו של נשיא ארצות הברית הנבחר, ברק אובאמה. הנשיא ניצל את ההזדמנות כדי לשבח את שיתוף הפעולה בין הבריטים לישראלים ואמר: "אתם למדתם מהתנ"ך, ואנחנו למדנו מהדמוקרטיה שלכם. יש בליבנו קצת ביקורת על בריטניה, אך הוקרה גדולה לדמוקרטיה האנגלית".

 

"דמוקרטיה? זה כל כך מעייף"

הנשיא אף הצליח להצחיק את המלכה כשציטט לה את דבריו יו"ר אש"ף המנוח, יאסר ערפאת, שהצהיר: "דמוקרטיה, מי המציא את זה? זה כל כך מעייף!" נשיא המדינה הוסיף: "לא נולדנו להיות אדונים לאחרים או כובשים. אחד ההישגים הכי גדולים במאה ה-20 היה שחרור הנשים מהעבדות לגברים. גם לחבריי הערבים אני אומר שאם מדובר בכיבוש, צריך להשתחרר מכיבוש הגברים שיכול להביא לפיתוח ולצמיחה".

 

לאחר שזכה בכבוד המלכותי סיפר פרס על הטקסיות ועל המעמד. הוא אמר כי הכתרתו לאביר היא למעשה אות ידידות למדינת ישראל כולה. באותה נשימה הוא הזכיר כי הוא לא בא בידיים ריקות אלא הביא עימו מתנות לאליזבת. אחת המתנות היא מכתב שכתב אביה, המלך המנוח ג'ורג' השישי, שבו הכיר במדינת ישראל. כמו כן הוא מסר לה שני פמוטי כסף שעליהם עיטורי רימונים.

 

"אני חושב שההנהגה הבריטית מאוד ידידותית לישראל", אמר פרס בתום הטקס. "הענקת התואר היתה הכרזה פומבית של תמיכה. אני מרגיש כשליח מצווה. זו הפעם ראשונה שהוענק תואר אבירות לאישיות ישראלית, וזו בהחלט מחווה של ידידות".

 

כשנשאל אם הזמין את המלכה אליזבת להתארח בארץ, הסביר הנשיא פרס שמדובר במעשה מורכב וקשה. זאת, משום שיש להזמין את המלכה שנתיים מראש. עם זאת, הוא הבהיר כי בכוונתו להזמין בעתיד את בנה של המלכה ויורש העצר, הנסיך צ'רלס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ואביר. פרס
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
סקרנית. המלכה אליזבת
צילום: רויטרס
מומלצים