שתף קטע נבחר

האוצר העביר למזוז תוכנית לרשת ביטחון

משרד האוצר נכנע ללחץ: העביר ליועץ המשפטי לממשלה תוכנית מצומצמת לרשת ביטחון פנסיוני. זאת, למרות שבכירי האוצר ממשיכים לטעון בעקשנות כי התוכנית גרועה למשק וכי היא נולדה ממניעים פוליטיים

משרד האוצר העביר היום (א') לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תוכנית להתמודדות עם משבר החיסכון הפנסיוני. התוכנית כוללת מרכיב של התערבות ישירה בשוק ההון במטרה למתן את ירידות השערים בבורסה, אבל גם - בניגוד גמור לעמדתם של בכירי האוצר עצמם - תוכנית מינימליסטית להגנה ישירה על חסכונות הפנסיה של העובדים המבוגרים.

 

המאבק על הפנסיה:

 

גורם באוצר אמר ל-ynet: "בסופו של דבר, מי שמכריע היא המערכת הפוליטית. מי שיחליט אם לאשר את התוכנית או לא לאשר אותה היא הממשלה".

 

במשרד האוצר סרבו הבוקר לחשוף את פרטי התוכנית, אך ההערכה היא שרשת הביטחון תגן על עובדים מעל גיל 60 ותאפשר להם להקפיא את החסכונות שלהם כדי שלא ייאלצו למשוך אותם כאשר הבורסה נמצאת בשפל. התוכנית תגן על החסכונות מפני ירידות שערים עתידיות בלבד. זאת, בניגוד לדרישתו של עיני, לפיה החוסכים יקבלו הגנה רטרואקטיבית על ההפסדים האדירים שצברו מתחילת השנה. גורם בכיר באוצר אומר: "דרישתו של עיני לרשת ביטחון פנסיוני היא פופוליסטית וחסרת אחריות, ומונעת ממניעים פוליטיים. בעוד שלוש שנים לא תהיה למדינה אפשרות לממן דרישה כזאת".

 

בניגוד לתוכנית ההסתדרות, המיועדת לכל אפיקי החיסכון הפנסיוני, תוכנית האוצר מיועדת רק לחוסכי קופות הגמל - כלומר לעצמאים ולעובדים עצמאיים ולא לעמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות. עמיתים אלה מהווים את רוב החוסכים המבוגרים לפנסיה, אך באוצר טוענים כי הם הפסידו פחות.

 

הגישו לאישור - פועלים לביטול

פקידי הממשלה מחוייבים להעביר לקראת בחירות לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה כל תוכנית כלכלית חשובה, כדי לוודא

שאין מדובר ב"כלכלת בחירות". גם תוכנית ההאצה של האוצר עברה בדיקה כזאת. אלא שבניגוד לתוכנית ההאצה, נראה היה הבוקר כי האוצר יעשה מאמץ גדול לשכנע את מזוז שמדובר בתוכנית חסרת אחריות, שנולדה ממניעים פוליטיים ותטיל עול תקציבי על הממשלות הבאות - ובכך ינסה לשכנע את היועץ שאין לאשר את התוכנית.

 

האם החלטת האוצר תמנע את השביתה הכללית במשק? ההסתדרות כינסה היום את מוסדותיה כדי להכריז על סכסוך עבודה כללי במחאה על משבר הפנסיה. בהסתדרות אמרו הבוקר כי האוצר אינו מנהל אתם משא ומתן וכי הם אינם מכירים את התוכנית שהוגשה למזוז. כיוון שההסתדרות מייצגת קודם כל את עמיתי קרנות הפנסיה ולא את עמיתי קופות הגמל, לא בטוח שתוכנית האוצר במתכונתה הנוכחית תמנע את השבתת המשק.

 

במשרד האוצר סירבו להגיב לידיעה.


פורסם לראשונה 23/11/2008 10:28

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצר, רוני בר-און
צילום: גיל יוחנן
מומלצים