שתף קטע נבחר

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי

ההסתדרות מוחה על סירובו של משרד האוצר להפעיל רשת ביטחון פנסיוני לחוסכים במשק. משמעות ההכרזה, שתיכנס לתוקף באופן רשמי ביום שלישי, היא שבעוד שבועיים וחצי עלולה לפרוץ שביתה כללית - כולל המגזר הפרטי

הוועדה לתיאום וביצוע של האגף לאיגוד מקצועי ההסתדרות החליטה היום (א') להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק במחאה על סירובו של משרד האוצר לפרוש רשת ביטחון פנסיונית לחוסכים השכירים.

 

לראשונה מזה זמן רב, הסכסוך כולל גם את המגזר הפרטי, כלומר, אם תפרוץ שביתה כללית במשק, היא עלולה לכלול גם את מפעלי התעשייה, הבנקים וחברת בזק.

 

ההכרזה תעבור ביום שלישי לאישור הנהגת ההסתדרות. המשמעות היא שמיום שלישי בעוד שבועיים עלולה לפרוץ שביתה כללית במשק. 

 

המאבק על הפנסיה:

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הכחיש אתמול בשיחה עם ynet את טענת האוצר, לפיה הענקת רשת ביטחון פנסיונית תעלה למדינה סכומים שקשה לעמוד בהם. לדברי עיני: "האוצר אומרים כל פעם משהו אחר - פעם 35 מיליארד, פעם 20 מיליארד, פעם הרבה יותר ופעם מעט".

 

"אנחנו מציעים רשת ביטחון שבכלל לא אמורה לעלות כסף בשלוש השנים הקרובות, כיוון שלפי הצעתנו חסכונות הפנסיה של חוסכים מבוגרים יקבלו אופציה להקפאה לשלוש שנים. אם הבורסה תחזור לעלות המדינה לא תפסיד גרוש, ואם הבורסה תמשיך לרדת - הכסף ישולם רק בעוד שלוש שנים. בכל מקרה, האוצר עדיין לא מוכן לדון איתנו בנושא, ולכן לא ברור על איזה סכומים מדובר - אנחנו מוכנים לדון על הסכומים", אמר עיני.

 

עיני: אעשה הכל כדי להימנע משביתה

עיני אמר אחרי הכרזת סכסוך העבודה כי יעשה ככל שביכולתו למנוע שביתה. לדבריו, "הדבר האחרון שאנו רוצים זה שביתה. במשך חודשיים חזרנו וביקשנו ממשרד האוצר להעניק רשת ביטחון לחסכון הפנסיוני ולטפל בבעיית הפיטורים. דרשנו שלסיוע למעסיקים תהיה זיקה למניעת פיטורי העובדים. עשינו זאת בצנעה, מאחורי הקלעים, באחריות מרבית מתוך אמונה שהאוצר יגן על החוסכים. לצערנו שר האוצר דחק אותנו לפינה ואילץ אותנו להכריז על סכסוך".

 

לדברי עיני, כדי להימנע משביתה מגבשים כעת המעסיקים וההסתדרות תוכנית מוסכמת, שתכלול רשת ביטחון ומניעת פיטורים, כדי להעבירה בחקיקה בכנסת. עוד אמר עיני כי "ההצעות שלנו לאוצר בדבר רשת הביטחון הן ריאליות. אנחנו מבינים את המגבלות אולם לא ייתכן להשאיר את המצב כמות שהוא שבו כספי החוסכים הפכו לכספי הפקר".


פורסם לראשונה 23/11/2008 12:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
יו"ר ההסתדרות, עופר עיני
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
מומלצים