שתף קטע נבחר

מזוז אישר את תוכנית רשת הביטחון של האוצר

היועץ המשפטי קבע כי תוכנית החירום להגנה על חסכונות הפנסיה של העובדים המבוגרים אינה מוגדרת כ"כלכלת בחירות". המשמעות: משרד האוצר יכול להמשיך ולגבש את התוכנית, שתובא בימים הקרובים לאישור הממשלה

משרד האוצר העביר אמש (א') לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תוכנית להתמודדות עם משבר החיסכון הפנסיוני. בתום הפגישה אמר מזוז, כי התוכנית אינה מוגדרת כ"כלכלת בחירות". המשמעות היא שמשרד האוצר יכול להמשיך ולגבש את התוכנית, שתובא בימים הקרובים לאישור הממשלה.

 

פקידי הממשלה מחוייבים להעביר לקראת בחירות לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה כל תוכנית כלכלית חשובה, כדי לוודא שאין מדובר ב"כלכלת בחירות". בניגוד לתוכנית ההאצה, שנבדקה אף היא בידי מזוז, הפעם ניסו באוצר לרמוז למזוז שמדובר בתוכנית חסרת אחריות, שנולדה ממניעים פוליטיים ותטיל עול תקציבי על הממשלות הבאות. היועץ, כאמור, לא השתכנע מנימוקים אלה ואישר את התוכנית.

 

המאבק על הפנסיה:

 

תוכנית האוצר כוללת מרכיב של התערבות ישירה בשוק ההון במטרה למתן את ירידות השערים בבורסה, אבל גם - בניגוד גמור לעמדתם של בכירי האוצר עצמם - תוכנית מינימליסטית להגנה ישירה על חסכונות הפנסיה של העובדים המבוגרים. גורם באוצר אמר ל-ynet: "בסופו של דבר, מי שמכריע היא המערכת הפוליטית. מי שיחליט אם לאשר את התוכנית או לא לאשר אותה היא הממשלה".

 

על פי ההערכה, התוכנית כוללת רשת ביטחון שתגן על עובדים מעל גיל 60 ותאפשר להם להקפיא את החסכונות שלהם כדי שלא ייאלצו למשוך אותם כאשר הבורסה נמצאת בשפל. התוכנית תגן על החסכונות מפני ירידות שערים עתידיות בלבד. זאת, בניגוד לדרישתו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לפיה החוסכים יקבלו הגנה רטרואקטיבית על ההפסדים האדירים שצברו מתחילת השנה. גורם בכיר באוצר אמר: "דרישתו של עיני לרשת ביטחון פנסיוני היא פופוליסטית וחסרת אחריות, ומונעת ממניעים פוליטיים. בעוד שלוש שנים לא תהיה למדינה אפשרות לממן דרישה כזאת".

 

בניגוד לתוכנית ההסתדרות, המיועדת לכל אפיקי החיסכון הפנסיוני, תוכנית האוצר מיועדת רק לחוסכי קופות הגמל - כלומר לעצמאים ולעובדים עצמאיים ולא לעמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות. עמיתים אלה מהווים את רוב החוסכים המבוגרים לפנסיה, אך באוצר טוענים כי הם הפסידו פחות.

 

כיוון שההסתדרות מייצגת קודם כל את עמיתי קרנות הפנסיה ולא את עמיתי קופות הגמל, לא בטוח שתוכנית האוצר במתכונתה הנוכחית תמנע את השבתת המשק בידי ההסתדרות, אשר הכריזה אתמול בבוקר על סכסוך עבודה.


פורסם לראשונה 23/11/2008 23:54

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא הבין את הרמז. מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים