שתף קטע נבחר

קונטאר ביקר בגולן: בקרוב נניף את דגל סוריה

הרוצח ששוחרר בעסקת השבויים בא ל"גבעת הצעקות" ופנה למאות הדרוזים שהתכנסו בצד הישראלי של הגבול: "נפגשתי עם אסד, הוא יניף בקרוב את הדגל הסורי ברמת הגולן"

גבעת הצעקות מארחת: מפגן תמיכה ברוצח. כ-500 מתושבי הכפרים הדרוזיים מג'דל שמס, מסעדה, בוקעתא ועין קניא התאספו לפני הצהריים (יום ב') ב"גבעת הצעקות" שבגבול בין סוריה לישראל. בצד השני, עמד סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן והשוטר אליהו שחר.

 

קונטאר הדרוזי, ששוחרר מהכלא הישראלי במסגרת עסקת השבויים עם חיזבאללה - תמורת גופותיהם של חיילי צה"ל אלדד רגב ואהוד גולדווסר - פנה בהתרגשות רבה לעבר המפגינים בצדו הישראלי של הגבול. "באתי לאירוע הזה מפגישה עם הנשיא בשאר אסד שהבטיח לי כי יעזור לכם", אמר. "אני אומר לכם, בקרוב הנשיא אסד יניף את דגל סוריה על אדמת הגולן".


קונטאר (במרכז) במעיל החום (צילום: אביהו שפירא)

 

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הסורית, קונטאר זכה לקבל מידי אסד אות כבוד מיוחד על כך שבילה קרוב ל-30 שנה בכלא הישראלי. קונטאר, שהחל ביום שישי האחרון ביקור בן שבוע ימים בסוריה, אמר עם הגיעו לדמשק: "הדבר היפה בסוריה הוא שכאשר נעצרתי הייתי בעמדה של עמידה איתנה ומאבק (נגד ישראל) וכאשר אני מבקר בה היום היא עודנה בדיוק באותה העמדה".

 

בעצרת המיוחדת היום, קונטאר חיזק את הדרוזים במאבקם על שחרור רמת הגולן, ובנוסף נשא עמו מסר תמיכה ממזכ"ל חיזבאללה, השייח חסן נסראללה. "אנו מחכים לטעות אחת מצד הציונים. דעו לכם, המתנגדים מחכים לכם מתחת לאדמה", אמר.

 

כוחות צה"ל השגיחו מרחוק

בין הבאים להפגנה היו גם ח"כ סעיד נפאע מבל"ד, וראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל, השייח ראאד סלאח. "מאשימים אותי שקיבלתי לפגישה נציגים סורים תושבי הגולן הנושאים דגל סוריה", אמר נפאע. "נחקרתי על כך במשטרה, אני יכול להגיד שאנחנו לא מפחדים מהכלא ונמשיך לשמור על האינטרסים של כל העמים הערבים".

 

בצדו הסורי של הגבול עמדו לצד קונטאר כמה מאות דרוזים מסוריה, קרובי משפחתם של תושבי הגולן.

 פרט להשמעת דברי דת הונפו דגלי סוריה והושמע ההמנון הסורי, שהועבר באמצעות מערכת הגברה לכיוון ישראל. נכבדי הדרוזים בגולן, גברים, נשים וילדים שהיו בבתים הסמוכים ובמרכז העצרת - עמדו דום ושרו חרישית את ההמנון הסורי.

 

"סמיר קונטאר הוא דוגמא לכך שעמידה איתנה משיגה בסופו של דבר את המטרה שהצבת", אמר אחד מתושבי מג'דל שמס, הנחשב פרו סורי. "אנחנו מקווים שאת יום העצמאות הבא של סוריה נחגוג כאן כאשר כל רמת הגולן תוחזר במסגרת הסכם שלום שתעשה ממשלת ישראל עם הנשיא אסד".

 

רוב בתי העסק במג'דל שמס הושבתו בשל ההפגנה, והבאים נשאו תמונות של הנשיא אסד, דגלי סוריה, תמונות של קונטאר ושלטי תמיכה במשטר הסורי. "באנו לכאן היום לכבד את סמיר קונטאר", אמר ל-ynet עבד ספדי, תושב מסעדה. "הוא סבל הרבה בכלא הישראלי. אני שומע שאתם רואים בו רוצח שפל, אבל איך אמורים להתייחס להתנהגות שלכם ושל צה"ל בעזה ובגדה, כלפי העם הפלסטיני?"

 

לכל אורך ההפגנה, שנמשכה כשלוש שעות וחצי, עמדו במרחק של כמה מאות מטרים מגבעת הצעקות כוחות של צה"ל על מנת למנוע הפרות סדר. האירוע הסתיים בלא אירועים חריגים כשהקהל הסורי והישראלי עוזב את המקום בחזרה לכפרי האם.

 

מרבית התושבים שנכחו במקום התקשו להסתיר את התרגשותם לראות בצד השני קרובי משפחה איתם לא נפגשו פנים אל פנים שנים רבות.

 מעבר קוניטרה נפתח רק מספר מצומצם של פעמים בשנה לצורך חתונות, מעבר סטודנטים והעברת תפוחים ממטעי הכפרים הדרוזים אל שוקי דמשק. לא מתאפשר מעברם של תושבים מסוריה לישראל ומישראל לסוריה לצורך איחוד משפחות. 

 

תושבי כפרי הדרוזים בגולן הם אזרחי מדינת ישראל המחזיקים בתעודות זהות כחולות אך נוהגים מספר פעמים בשנה לקיים עצרות תמיכה בשלטון הסורי תוך קריאה להשבת אדמות הגולן בחזרה לסוריה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה במג'דל שמס, היום
צילום: אביהו שפירא
מעריצים את קונטאר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים