שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הפרעה נפשית חדשה: תסמונת תוכניות הריאליטי
  תוכניות הריאליטי משפיעות לא רק על האופנה, הלקסיקון ושיחות היום-יום: בשנים האחרונות תועדו מספר חולים הסובלים מהזיה שבה הם כוכבי תוכנית ריאליטי. אחד מהם תכנן להתאבד אם לא יפרוש מ"התוכנית בכיכובו"

  האם גם לכם נדמה שהאח הגדול צופה בכם? שימו לב לזה: בשנים האחרונות תיעדו פסיכיאטרים מספר חולים שסבלו מהזיה שבה הם כוכבי תוכנית מציאות וכל מהלך חיי היום יום שלהם מבויים ומתוסרט. אחד מהחולים שתועד בתסמונת תכנן להתאבד אם לא יאפשרו לו "לפרוש מתוכנית הריאליטי".

   

  זה כבר לא צחוק: החולים הללו הביאו חוקרים לתעד הפרעה נפשית חדשה אותה כינו "תסמונת המופע של טרומן", על שם הסרט המצליח בכיכובו של ג'ים קארי. בסרט מוצג קארי כאיש משפחה וקרייריסט מצליח שאינו מודע לכך שכל חייו מצולמים מבויימים ומתוסרטים 24 שעות ביממה כחלק מתוכנית ריאליטי מצליחה בארצות הברית.

   

  אחד הפסיכיאטרים השותפים לתיאור התסמונת החדשה הוא ד"ר ג'ואל גולד מבית החולים Bellevue שבניו יורק. במהלך תקופה של שנתיים נפגש גולד עם חמישה מטופלים שסבלו מהזיות הקשורות לתוכנית ריאליטי טלויזיונית. חלק מהם הזכיר במפורש את הסרט "המופע של טרומן".

   


   

  גולד, יחד עם אחיו הפסיכולוג, החלו לתאר את התסמונת החדשה בבתי ספר לרפואה כבר בשנת 2006. השמועה התפשטה ו-50 חולים נוספים הופנו אליהם לטיפול, כשהם סובלים מתסמיני הזיות דומים - כולם קשורים למחשבת השווא שבה החולה עומד במרכזה של תוכנית ריאליטי טלויזיונית השולטת על חייו ומתעדת אותה שעה אחרי שעה.

   

  אבל הם לא היחידים שנתקלו בתסמונת: הירחון הבריטי לפסיכיאטריה פרסם באוגוסט האחרון מקרה דומה בו חולה סכיזופרניה בן 26 שעבד כדוור תיאר את העולם כלא מציאותי, ובו הוא כוכב סרט. מטופל אחר הופיע בבניין ממשלתי בו הוא מבקש להשתחרר מתוכנית הריאליטי שבה הוא לכאורה מככב.

   

  חולה נוסף היה משוכנע כי כל תנועה שלו מצולמת לתחרות טלויזיונית. עוד חולה האמין שכל הסובב אותו - החדשות, הרופאים הפסיכיאטרים שטיפלו בו, התרופות שנרשמו לו - כולם חלק מתכסיס טלויזיוני שבו הוא מככב.

   

  חלק מהחולים בתסמונת היו גאים בהיותם כוכבי תוכנית ריאליטי, אולם רבים אחרים חשו כי "תוכנית הריאליטי" בה כיכבו פולשת לפרטיותם. חלקם לא הצליחו לעבוד, אחד המטופלים תכנן להתאבד אם לא יאפשרו לו לעזוב את תוכנית הריאליטי הדמיונית שלו.

   

  "לא מדובר במחלה חדשה" טוען פרופ' צבי זמישלני, מנהל ביה"ח גהה של שרותי בריאות כללית, "הזיות מציאות היו מאז ומעולם. ברוסיה זכורות הזיות על מעקבים של הקג"ב, בארצות הברית אנשים חשבו שה-CIA עוקב אחריהם, כך שהתופעה מוכרת היטב".

   

  לדברי פרופ' זמישלני, הזיות אודות תוכניות מציאות, אינן סוג חדש של הזיות, אלא שינוי תוכנן: "תוכן ההזיות משתנה בהתאם למציאות, ואם פעם זה

  היה הקג"ב, אין מניעה שעכשיו זה יהיה המופע של טרומן, או אפילו האח הגדול. אפשר בהחלט להירגע, תוכניות המציאות אינן יוצרות מחלות או הפרעות חדשות, גם אצל מי שהאח הגדול הפך אצלו לשומר מסך".


  פורסם לראשונה 25/11/2008 23:17

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האח הגדול. אפשר להמשיך לצפות
  צילום: גולי כהן
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים