שתף קטע נבחר

רבנים, הובילו בקרב נגד האלימות במשפחה

קולך, החוגגת בקרוב עשור לקיומה, נתקלה מראשיתה בהתמודדות עם סוגיות של אלימות נגד נשים, והשתקתה של מצוקה זו בין קירות הבית. ביום המאבק הבינלאומי לאלימות נגד נשים, יוצאת "קולך" בקריאה לרבנים: "לא" לחיפוי על בני הקהילות, נצלו את מעמדכם להגנה על נפגעות האלימות

בעולם העתיק, נודעה תורת ישראל בחוקיה הרגישים לכבוד האדם ולכבוד האישה, בהשוואה לנורמות בתרבויות שסביבה. חז"ל משבחים את "האוהב את אשתו כנפשו ומכבדה יותר מגופו". בעולם החדש נישאות זכויות האדם וזכויות האישה בעיקר בפי דוברים חילונים.

 

ארגון 'קולך – פורום נשים דתיות' – יוצא היום (ג') ביום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים לקריאה לרבנים ולמנהיגי הציבור הדתיים –  הֶיו הראשונים למחות על אלימות במשפחה, על רצח נשים בידי בני זוגן ועל פגיעה בגוף האישה וברוחה. עשו זאת בשם תורת ישראל! זהו נושא דתי ראשון במעלה של 'תיקון עולם' - העמידו אותו על סדר יומכם!

 

 

קולך, החוגגת בקרוב עשור לקיומה, נתקלה מראשיתה בהתמודדות עם סוגיות של אלימות נגד נשים, ועם השתקתה של מצוקה זו בין קירותיהם של מוסדות חינוך ובין קירות הבית. תופעות האלימות פשו בחברה הדתית לא פחות מאשר בחברה הכללית. בשורתו של ארגון קולך, והסיבה בשלה קנה לו הארגון גם יריבים רבים, היתה מאבקו לחשוף את בעיית האלימות הפיזית והמינית נגד נשים בחברה הדתית לאור השמש ולעין הציבור. קולך דרשה ודורשת מן הרבנים שלא לחפות על בני קהילותיהם, אלא לנצל את מעמדם הקהילתי להגנה על נפגעות האלימות ולדווח למשטרה על מעשים פליליים.

 

בשנים האחרונות, לקראת עשור של פעילות אינטנסיבית, מתחיל להתרחש מהפך, עם הצטרפותם של חלק מהרבנים לטיפול בבעיית האלימות נגד נשים. קולך חברה ב'פורום תקנה' – פורום חדשני במסגרתו מטפלים ארגוני נשים ורבנים במשותף בתלונות על הטרדה ופגיעה מינית מצד רבנים ומחנכים דתיים כלפי הכפופים/ות לסמכותם. התקווה היא כי מעבר לטיפול במקרים פרטיים, ישמש הפורום כלי לפריצת השתיקה שסביב הפגיעות הפיזיות והמיניות בחברה הדתית, ויביא נשים רבות יותר להתלונן על פגיעה בהן.

 

מלאכתם של המחנכים והרבנים לא תמה בטיפול בתלונות על מעשים שכבר התרחשו. האתגר הבא הוא הכנסת המלחמה באלימות למערכת החינוך הדתית, הטפה בגנות האלימות מעל בימות בתי הכנסת, והפיכת המאבק לנושא נדון ונגיש בקהילות הדתיות. קולך קוראת לרבנים ולמחנכים – אל תימנעו מלדון בסוגיות של אלימות פיזית ומינית כלפי נשים, באמתלה של חוסר צניעות או של פלישה לא ראויה לתחומים אישיים. תפקידכם להגן על כבוד האשה ועל גופה. לא תמיד נשמר "כבוד בת המלך פנימה". לעתים קרובות מדי בני הבית עצמם הם הסכנה הגדולה ביותר.

 

לכניסה לאתר קולך - פורום נשים דתיות - לחצו כאן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים