שתף קטע נבחר

התעשיינים נערכים ליישום תיקון חוק הגנת השכר

התאחדות התעשיינים נערכת להנפיק תלושי שכר לעובדים, שיהיו ברורים ונהירים, לפי חוק שיזמה ח"כ יחימוביץ ושייכנס לתוקף בפברואר 2009. יחימוביץ': המדינה לא נערכת ליישום

התאחדות התעשיינים מנחה בימים אלה את המעסיקים להיערך בחודשיים הקרובים להנפיק את תלושי השכר החדשים לעובדים שייכנסו לתוקף החל מה-1 בפברואר 2009. ההתאחדות משגרת הנחיות מפורטות לגבי המתכונת האחידה של התלוש הכוללת רשימת פריטים מחייבים, אחרת המעסיק מסתכן בעבירה פלילית והוא צפוי לקנס או למאסר.

 

התאחדות שעומדת בראש ארגוני המעסיקים מציינת בהנחיותיה כי לתלוש החדש יהיה מעמד של מסמך משפטי מחייב. הדבר מהווה שינוי דרמטי בחוק הגנת השכר שהוא בעל "משמעויות והשלכות רחבות היקף על זכויות העובדים ועל החובות החלות על המעביד".

 

מהפכת התלוש החדש היא תוצאה של תיקון החוק שהתקבל בכנסת פה אחד בקיץ שעבר ביוזמת ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה). התלוש חייב להיות ברור וקריא ולכלול את כל המגיע לעובד עד לשקל האחרון וכל זכות אחרת שמגיעה לו (ימי חופשה וכו').

 

מהפך נוסף בעקבות החוק החדש לטובת העובדים יעמוד לזכותם בסכסוכי השכר עתידיים. נטל ההוכחה מתהפך ומעתה, המעביד הוא זה שיצטרך להוכיח כי שילם את כל המגיע ממנו כחוק. זאת אחרי 40 שנה שבהן נאלץ העובד להוכיח את טענותיו כשתבע את מעסיקו על הלנת שכר או על עיוותים בתנאי השכר.

 

יחימוביץ פנתה בימים אלה לאוצר בתלונה שהמדינה, שהיא המעסיק הגדול במשק, טרם נערכה ליישום החוק. זאת, לעומת המעסיקים במגזר הפרטי כמו התעשיינים שכבר פועלים, לדבריה,במהירות ובאחריות. יחימוביץ דרשה מהאוצר ללכת בעקבותיהם ולהוציא לחשבי השכר ולמדפיס הממשלתי את ההנחיות המחייבות לגבי מתכונת התלוש ותכניו.

 

החוק התקבל אחרי שנתיים של דיונים עם נציגי האוצר, ההסתדרות, משרדי התמ"ת והמשפטים. ארגוני המעסיקים תמכו בחקיקה. יחימוביץ הסתייעה ב"קליניקה למשפט ורווחה" שליד האוניברסיטה העברית עד לגיבוש הנוסח הסופי של החוק לאחר פשרות עם כל הגורמים.

 

"החוק החדש שם קץ למצב שבו היו מעסיקים אשר השתמשו בתלושי שכר מעורפלים ומסתוריים ככסות לעבריינות על חוקי העבודה", אמרה יחימוביץ ל-YNET. "מטרתו המקורית היתה מיסוד תלוש השכר כמסמך קריא, מובן ומחייב. אבל במהלך הדיונים הצלחנו להוסיף לחוק את ההישג החשוב לא פחות של העברת נטל ההוכחה בסכסוכי השכר מהעובד החסר אונים למעסיק, בתוספת הסנקציות הפליליות שיהיו דגל אדום למעסיקים עבריינים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוראת לאוצר לפעול ליישום החוק. ח"כ יחימוביץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים