שתף קטע נבחר

צילום: AP

שליחי מצווה תחת אש

"לרגע נדמה שגם הביטחון העצמי המופרז שהחב"דניקים ידועים בו, יכול להיסדק לעיתים. כשהשליחים הרב גבריאל הולצברג ואשתו רבקי נלכדו על-ידי טרוריסטים, נשמעו אצל עמיתיהם הרהורים על ההבטחה 'שלוחי מצווה אינם ניזוקים'"

התמודדות עם אתגרים היא אחת הדרישות הבסיסיות של מפעל השליחות של חב"ד. לפני יציאתם עם כרטיס לכיוון אחד, זוגות צעירים יודעים מראש שחייהם לא יהיו קלים, שהם יצטרכו לעמוד מול מצבים קשים ובלתי-צפויים. אבל, עד היום, שבי בידי טרוריסטים לא היה כלול בעסקת החבילה.

 

לרגע נדמה כי גם הביטחון העצמי המופרז שהחב"דניקים ידועים בו, יכול להיסדק לעיתים או להישלח למבחן גמר. בשעה שהרב גבריאל ורבקה הולצברג, שליחי חב"ד במומבאי, הודו, שביתם נלכד על-ידי טרוריסטים חמושים, נלחמו על חייהם (ובעזרת השם ייצאו מהזירה בשלום), נשמעו אצל עמיתים הרהורים על הבטחת חז"ל ש"שלוחי מצווה אינם ניזוקים".

 

הניסיון להצדיק או להבין את מעשי השם נידונים מראש לכישלון. בשיחותיו ובכתביו הרבים בנושא זה דחה הרבי מנחם מענדל שניאורסון זצ"ל כל הסבר תיאולוגי לשואה. לא ניתן למצוא הסבר להירצחם תוך סבל מזעזע ועינויים נוראים של מיליוני חפים מכל פשע, וכל שאנו יכולים הוא רק להודות שיש במציאות אירועים שמעבר להשגתנו.

 

הרבי נהג להוסיף ולצטט בהקשר זה את דבריו של חמיו, הרבי הקודם - רבי יוסף-יצחק, שאמר כי אין זה מתפקידנו להצדיק את הנהגתו של השם. הקדוש ברוך הוא, ורק הוא, יכול "להסביר" כיצד איפשר לזוועה כזו להתרחש. ההסבר שנוכל לקבל, נוגע אך ורק בחיסולה של הזוועה: האמונה בגאולה האמיתית והשלמה היא-היא שתמחה את הרוע מעל פניו של כדור-הארץ ותביא את האור ושלימות המידות לעולם כולו.

 

בשיחה עם ynet נשמעה אמה של שליחת חב"ד, הרבנית יהודית רוזנברג, מלאת אמונה: "אני ברגעים של תפילה וציפייה לגאולה עכשיו, רגעים קשים של אמא. שלשום דיברתי איתה בפעם האחרונה. לא דאגתי, לא היו שום סימנים. מה שקרה היה יכול לקרות בכל מקום".

 

שליחים-שגרירים

ועדיין, אתמול כבר נשמעו במשרדי מרכז חב"ד העולמי בניו-יורק, ואצל גורמים אחרים, נעימות לא-רגילות. "כיום, כשהביטחון מאוים ברחבי העולם, עלינו לתת עדיפות לבנות מערכת מסודרת לתגובה אפקטיבית למקרי חירום וטרור בקהילות יהודיות ובבתי-חב"ד", אמר זאב סופר, מנהל הארגון "הצלה וחירום יהודי" בישראל.

 

הרבה תרמילאים עברו בהודו מאז שחב"ד שלחה לשם, ולכל העולם, נציגים קבועים. אם בעבר בית-חב"ד היה התארגנות ספונטנית המציעה אוכל חינם ממטבחה של הרבנית, כיום קהילות יהודיות נסמכות על הרב ורעייתו לשימור חיי יהדות הבסיסיים; ראשי-ערים ומושלים רואים בשליחי חב"ד סמכות ונציגות אמיתית של קהילות רבות, ובזמן אמת - לטוב או לרע חלילה - המקומיים יודעים שאצל החב"דניק הם ימצאו שמחה או נחמה.

 

הרב גבי, כפי שהתרמילאים מכירים את הולצברג השליח, נולד בישראל ויכול היה לבנות לעצמו חיים שגרתיים ובטוחים (פחות או יותר) בדרום הארץ. רעייתו, ריבקי, יכולה היתה להמשיך ליהנות מפיצוחי עפולה הטריים בצפון הארץ. הם בחרו לעזור לישראלים, ליהודים, לכם. ועתה, כשחייהם תלויים על בלימה, אנא קבלו על עצמכם החלטה טובה לשלומם, ולכבוד פעולותם.

 

  • מנחם כהן הוא מעורכי אתר החדשות של חב"ד - www.col.org.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
הרב גבי הולצברג ואשתו רבקי
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
חיילים הודים באזור
צילום: AFP
מומלצים