שתף קטע נבחר

זירת הקניות

2080: מחצית מאוכלוסיית העולם בלי מים לשתייה

מומחי מים ואקלים מאוניברסיטאות באסיה: שינוי האקלים מגביר אירועים של בצורת, סופות חזקות ושטפונות, המפחיתים את כמות המים הנקיים הזמינים לאוכלוסיית העולם. תוך 40 שנה יוכפל מספר הסובלים ממחסור במים נקיים, ויעמוד על 2 מיליארד איש

לא רק ישראל מתייבשת. מחצית מאוכלוסיית העולם עלולה לסבול ממחסור במים נקיים לשתיה עד שנת 2080 בשל שינויי האקלים - כך הזהיר דו"ח שפורסם לאחרונה.

 

לדברי המומחים, מאוניברסיטאות בסינגפור ומלזיה, שינוי האקלים מגביר את הסיכוי לבצורות, סופות ושטפונות - כל אלה מפחיתים את הזמינות של מים נקיים לשתייה. על פי הערכות של פאנל המומחים של האו"ם לנושא, כ-2 מיליארד בני אדם יסבלו ממחסור במים כבר בשנת 2050, וב-2080 יסבלו ממצב זה כ-3.2 מיליארד - פי שלושה מהמספר כיום שנאמד בכ-1.1 מיליארד.

 

ירידה בזמינות המים לשתיה - המשמשים גם לרחצה ולבישול - מאלצת בני אדם רבים, בעיקר באזורים כפריים מעוטי תשתיות, לצעוד קילומטרים רבים עד למקור המים הקרוב. לאחרים, במיוחד אלה הגרים בתנאים סניטריים ירודים בשכונות עוני בפאתי ערים, יש אמנם מים זמינים יותר אך הם סובלים ממחלות משום שמקורות המים מזדהמים בתדירות גבוהה.

 

אסיה, מקום מגורם של כ-4 מיליארד בני אדם, היא היבשת המועדת ביותר להיפגע מהתופעה, ובמיוחד במדינות כמו הודו וסין, שם פיתוח מקורות המים הנקיים אינם עומדים בקצב הגידול המואץ באוכלוסיה.

 

מדענים כבר ציינו כי להתחממות הגלובלית יהיו השלכות שונות - בצורת באזורים מסויימים ושטפונות וסופות קשות באזורים אחרים. בעוד שבבצורת יש קושי למצוא מים זמינים, שטפונות והצפות גורמים לזיהום מקורות מים קיימים. גם עליית מפלס פני הים מסכנת את מי התהום באזורים הקרובים לחופים. עם מפלס פני הים יעלה יש חשש שמי ים יגלשו למאגרי מים תת-קרקעיים וימליחו אותם - מצב שיגרום לנזק בלתי הפיך לאותם מאגרים.

 

המומחים אמרו כי דרכי ההתמודדות עם המצב הוא שיפור ביכולתן של מדינות לפתח מקורות מים נקיים ולשמור על מקורות מים קיימים. בין היתר יש להגן על אזורי אוכלוסיה קרובים לחוף מפני עליית מפלס פני הים, ולשמור על שטחים פתוחים שיאפשרו חילחול של גשמים למי התהום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בצורת באוסטרליה
צילום: רויטרס
שטפונות בהודו
צילום: איי פי
מומלצים