שתף קטע נבחר

פוצצה ישיבת ועדת הכספים בנוגע לתוכנית

יו"ר הוועדה החליט לנעול את הדיון ולהעניק לרה"מ יממה לסיום המו"מ בנושא רשת הביטחון, למרות לחץ מצד חברי הוועדה שדרשו הצבעה. החשב הכללי: העיכוב - נזק למשק. רה"מ: נעשה מאמץ להגיע להבנה רחבה למען החוסכים

ישיבת ועדת הכספים בנושא תוכנית ההאצה של הממשלה התפוצצה הבוקר (א'), בעקבות חילופי דברים קשים בנוגע להכללת רשת הביטחון הפנסיוני בתוכנית. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אבישי ברוורמן, הודיע בפתח הישיבה כי לא תתקיים הצבעה ללא הכללת רשת הביטחון.

 

בתגובה הביעו רוב חברי הוועדה התנגדות לדחיית ההצבעה בתוכנית ההאצה, וניסו ללחוץ על ברוורמן לשנות את החלטתו. כעבור כ-50 דקות של חילופי דברים קשים בין חברי הוועדה, שר האוצר רוני בר-און ויו"ר ההסתדרות עופר עיני, החליט ברוורמן לנעול את הישיבה. לדבריו, הוא החליט לתת ארכה של 24 שעות לצדדים המנהלים מו"מ עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנוגע לרשת הביטחון, כדי להגיע לסיכום.

 

 

יו"ר הוועדה לשעבר, ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), אמר במהלך הישיבה כי ברוב של שני שלישים מחברי הוועדה - 13 ח"כים - ניתן לקבל החלטות בניגוד לעמדת היו"ר. היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, הפריכה את טענת מיסז'ניקוב וציינה כי חברי הוועדה אינם יכולים לאכוף על יו"ר הוועדה קיום הצבעה בניגוד לרצונו. 

 

במהלך הישיבה ניסה בר-און לשכנע את ברוורמן, עד הרגע האחרון, לקיים את ההצבעה ואף הזהיר כי דחיית ההחלטה עלולה להפיל את הבורסה.

 

עיני לבר-און: תבע אותי על הוצאת דיבה

בהודעת ברוורמן בפתח ישיבת הוועדה אמר יו"ר ועדת הכספים כי הוא נענה לבקשת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לאחר הודעה שלו שיש התקדמות במו"מ שהוא מנהל עם האוצר, ההסתדרות והמעסיקים על יצירת רשת הביטחון.

 

"התוכנית שהוגשה לנו לוקה בכך שהיא לא מציגה רשת ביטחון, ולכן לא ברור אם הצעדים המוצגים בתוכנית ייושמו במהירות ובכמות הנדרשת בשעת החירום המצפה למשק בעקבות המשבר הכלכלי", אמר ברוורמן.

 

הוא הדגיש כי התוכנית איננה שלמה אם אין בה שלוש רגליים: האצת המשק והרחבה משמעותית של תקציב 2009; תשובה למחנק האשראי; ורשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני.

 

"בלעדי כל אלה תוכנית האוצר איננה מספקת", אמר ברוורמן, "ועם זאת אני מאפשר לראש הממשלה, שר האוצר, ההסתדרות והמעסיקים להמשיך במו"מ כדי לאפשר לסיים אותו במהירות ולהביא את התוכנית המלאה לאישור ועדת הכספים. לכן הוועדה רק תדון בתוכנית החלקית, אך לא תקיים עליה הצבעה".

 

"כולנו מודעים למצב הקשה של המשק, אבל הדרך המהירה והמשמעותית לפתרון היא הגשת התוכנית השלמה, שתתן תשובה הולמת לכל אזרחי ישראל. אהיה מוכן לכנס את הוועדה בכל שעה, אפילו הלילה, מחר או מחרתיים, כדי לאשר תוכנית כזאת אם תוגש", אמר ברוורמן.

 

בתגובה אמר שר האוצר, רוני בר-און כי לא יגיש את הצעותיו לוועדה אם לא יתקיימו הצבעות בהצעותיו בנוגע לערבויות הבנקים וההקלות במע"מ. "כולם מלבדך חושבים שיש דחיפות באישור האוצר", אמר בר-און לברוורמן.

 

עוד אמר בר-און כי אינו יודע עם מי ראש הממשלה קיים מו"מ על רשת הביטחון, ומתי המו"מ יסתיים. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הגיב ואמר: "הופתעתי לשמוע ששר האוצר לא יודע על המו"מ, כי הוא נמצא כל הזמן בתמונה באופן רצוף".


הרוחות סוערות, הבוקר בוועדת הכספים (צילום: גיא אסיאג)

 

בר-און השיב: "זו חוצפה שאין דוגמתה", ובתגובה אמר עיני: "תבע אותי על הוצאת דיבה".

 

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) נסוג מהדברים שאמר בסוף השבוע, לפיהם סיעתו לא תתמוך בתוכנית ללא אמירה מפורשת בעניין רשת הביטחון, ואמר שהסיעה כן תתמוך בהצעה. בתשובה לשאלת ynet בנוגע לשינוי עמדת הליכוד, אמר ריבלין, כי נציגי הסיעה בוועדה קיבלו הנחייה "ליכודית" לתמוך רק בתיקון חוק המע"מ ואישור ערבות מדינה לבנקים.

 

"הישיבה נועדה לקבל הכרעות והחלטות", אמר ריבלין, "הועדה נקראה להצביע רק בנושאים הקושרים בסמכותה לגבי ערבות המדינה והמע"מ. לא ייתכן לזמן ועדה לדיון ולהודיע לה מראש שהדיון יהיה עקר. הציבור מצפה למענה, איזשהו מענה. סמכותו של יו"ר הועדה היא ברורה, אך לקיים דיון ולהודיע שלא יתקיים דיון ממשי הוא תעלול פוליטי - דבר שהציבור לא יכול לסבול".

 

ריבלין הוסיף כי "עמדת הליכוד נותרה שצריך בראש ובראשונה לתת מענה בעניין רשת הביטחון לקופות הפנסיה. גם אם בשלב ראשון נצביע על מרכיבים מסויימים של התוכנית הכוללת, הליכוד יתמוך בכך".

 

מקרב חברי סיעת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' היתה היחידה שהתייצבה לימינו של ברוורמן, והביעה תמיכה בדחיית ההצבעה: "תוכניות להצלת המשק, במיוחד בתקופת בחירות, יש להביא להצבעה בהסכמת כל גורמי המשק ולא בתרגילים פוליטיים כוחניים וחד צדדיים. לשר האוצר יש מתנה שהוא איננו מנצל - שיתוף פעולה נדיר ואחראי בין ברוש לעיני, אבל במקום לרתום את השניים לצידו לטובת המשק הוא מעדיף להילחם על חשבון המשק כולו".

 

החשב הכללי: "תוכניות רשת הביטחון הזויות"

"החשב הכללי באוצר, שוקי אורן, הגיב על פיצוץ הישיבה של וועדת הכספים, ואמר: "מה שקרה היום זה נזק למשק הישראלי, שנמצא כרגע בידיים של הפוליטיקה. האוצר הגיש תוכנית שיש בה צעדים משמעותיים שיתנו תשובה לשוק, ואשר מאפשרת וודאות מסוימת. אבל ללא החלטות אי-הוודאות תימשך והמשק יקבל מכה, כי אני לא בטוח שדחיית ההחלטה כפי שהחליטה הוועדה תימשך רק 24 שעות".

 

"התוכניות לרשת הביטחון שמציגים מתנגדי האוצר הזויות לחלוטין, בכך שהן יכולות לגרום נזק גדול מאד לכלכלה. כי הדוברים אפילו לא יודעים את הנתונים ומדברים בלי לבדוק אותם", אמר אורן.

 

ברוורמן אמר בעניין הנזק האפשרי למשק, שהיו לו שיחות עם ראש הממשלה עד אמש בחצות, ויש לו סיבה להאמין שתוך 24 שעות יגיעו להסדר. הוא טען כי שום דבר לא יקרה למשק אם אישור תקציבי התשתיות יידחה ביום יומיים.

 

יו"ר ההסתדרות עיני אמר כי תוכנית האוצר נותנת רק פתרון מסוים, אך לא סוגרת את המעגל, ואפשר לעשות מאמץ מסביב לשעון ולהסדיר את רשת הביטחון, וברגע שתהיה חבילה מושלמת לכנס את הוועדה ולהחליט עליה. "רשת הביטחון נחוצה, האנשים בלחץ, ושווה לחכות 24 שעות כדי לנסות להגיע לפתרון", אמר עיני.

 

נשיא התעשיינים שרגא ברוש אמר בתגובה לאירועים, כי הוא תומך בעמדה, לפיה להגיש את התוכנית להצבעה במלואה ובחבילה אחת.

 

ברוש הוסיף, כי אכן אין טעם לקיים את הדיון בוועדה ללא הצבעות, אך תקף את התוכנית באומרו כי גם אם היא מקובלת עליו באופן כללי היא לא מספקת בסדר הגודל שלה ובקצב הביצוע ולא תביא את הפתרון הדרוש למשק. הוא ציין כי הצעת הממשלה לתת 200 מיליון שקל למגזר העסקי היא לעג לרש, ועם פחות מקרן הלוואות שהממשלה תעמיד לה מיליארד שקל, וכל הבנקים ללא מכרז יוסיפו עוד 4 מיליארד - יחד 5 מיליארד שקל - אין טעם לגשת לתוכנית. 

 

בתגובה לאירועים, אמר ראש הממשלה אולמרט בפתח ישיבת הממשלה, כי הוא מצר על אי אישור התוכנית, והוסיף: "בימים האחרונים נעשה מאמץ להגיע להבנה רחבה לגבי צעדים שיתנו מענה לאזרח הקטן, כפי שאנו נוהגים לקרוא לו, שחסך בקרנות הפנסיה ובקרנות הגמל, כדי שחס וחלילה לא ייפגע. יש מגעים עם האוצר, עם המועצה הלאומית לכלכלה, עם התעשיינים וגורמים נוספים בעניין זה. אני בעד להגיע להסכמה רחבה ככל האפשר".

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רוני סופר


פורסם לראשונה 30/11/2008 09:20

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ אבישי ברוורמן, היום
צילום: גיא אסיאג
צילום: גיא אסיאג
עיני בוועדת הכספים, היום
צילום: גיא אסיאג
מומלצים