שתף קטע נבחר

בר-און: החלטת ברוורמן מסוכנת למשק

שר האוצר אמר לכתב ynet, תני גולדשטיין: הדיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכספים היה דיון הזוי...תוכנית ההאצה חיונית, והעיכוב שלה מסוכן וחסר אחריות". עוד אמר בר-און כי אינו מבטיח רשת ביטחון פנסיונית, והכחיש שאיים בהתפטרות

"הדיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכספים היה דיון הזוי, בחיים שלי לא ראיתי דיון הזוי שכזה". כך אמר היום (א') שר האוצר רוני בר-און בראיון לכתב ynet, תני גולדשטיין.

 

 

"ההחלטה של ברוורמן לפוצץ את הדיון משרתת אינטרסים עלומים ונעשתה מטעמים פוליטיים ולא מקצועיים, והיא מסוכנת למשק. תוכנית ההאצה חיונית, והעיכוב שלה מסוכן וחסר אחריות", אמר בר-און.

 

אינטרסים של מי, של ראש הממשלה אולמרט?

 

"לדעתי לא רק. מה עשה שרגא ברוש, למשל, בוועדה? האם שרגא ברוש (יו"ר התאחדות התעשיינים התומך ברשת ביטחון סנסציונית - ת.ג) צריך לקבוע אם הח"כים יצביעו בעד תוכנית ההאצה, או נגד? המפגש הזה, בין פוליטיקה לכלכלה הוא קטלני.

 

הבאנו לוועדה דברים שהם זריקת חמצן פנטסטית למשק. בתוך זמן קצר אנחנו צריכים להתערב ולהציל חברות ישראליות שמעסיקות אלפי עובדים. אנחנו רוצים להתחיל להוציא את התוכנית לפעול, אין לנו זמן לחכות. המשק זקוק לתוכנית הזאת. מחזיקי האג"ח והגופים המוסדיים המייצגים אינם יכולים לעמוד לבדם מול החברות. הם זקוקים לקציני אשראי שהתוכנית אמורה למנות.

 

כל אלה דברים שצריכים לצאת לפועל כאן ועכשיו בראשון לינואר, ויש להם תקציב. כך גם לגבי כל מרכיב הערבויות לבנקים וההשקעה בתשתיות. ברוורמן רוצה שנרחיב את תקציב המדינה, אז למה דווקא עכשיו הוא מעכב את התוכנית. אני לא יכול להבין את התוכנית הזאת".

 

מדוע אתם מטפלים בכזאת תקיפות בתוכנית ההאצה וממסמסים את תוכנית רשת הביטחון? האם ביטחון לחוסכים זה פחות דחוף?

 

"מה הקשר? למה לכרוך בין שני הדברים? לא אמרנו שלא תהיה רשת ביטחון. הצגנו רשת ביטחון רק לני כמה ימים. מה, תוך 24 שעות אנחנו יכולים ליצור תוכנית חדשה? את תוכנית ההאצה הכנו במשך חודש. זה לא רציני שפתאום נשלוף מהכובע תוכנית נוספת.

 

תוכנית רשת הביטחון מחייבת דיון מעמיק על חלוקת העושר שלנו. רשת הביטחון זה סיפור שהתעורר על רקע הבחירות על ידי גורמים שעוררו פחדים וציפיות. אנשים מדברים על מספרים לא נכונים. אף מדינה בעולם לא פרסה רשת ביטחון. הרשת שהם מציעים (ההסתדרות וברוורמן - ת.ג) מטיבה עם אחד ולא עם אחר. דווקא האוכלוסיות הנזקקות יסבסדו את הגנה האוכלוסיות המבוססות. אנחנו עלולים ללכת בגלל התוכנית הזאת 20 שנה אחורה. זה לא אחראי ולא רציני להעביר אותה מתוך לחץ פוליטי".

 

אז אתה מבטיח רשת ביטחון, או לא?

 

"אני לא מבטיח רשת ביטחון, חס וחלילה. אני אומר בפירוש שיש בעיות חמורות ברשת הזו, וזאת למרות שאני מודע לחששות של ציבור החוסכים. צריך להבין שההפסדים הפנסיוניים בישראל היו נמוכים מאשר בשאר העולם, ולהבין שחלק מהמחיר של המשבר הוא ירדה ברמת העושר. רוב ציבור החוסכים המבוגרים מבוטח ממילא בפנסיה תקציבית או בקרנות הישנות שיש בהן רשת ביטחון".

 

ראש הממשלה אולמרט אמר לברוורמן אתמול ב-20:00 בערב שלא לאשר את תוכנית ההאצה, ובחצות אמר ההיפך. מה שינה את עמדתו? האם נכונות השמועות זה שבגלל שאיימת בהתפטרות?

 

"אין לדברים שחר. בכל פעם שיש בעיה אומרים שאני מאיים בהתפטרות. לא היה דבר כזה. אני דיברתי עם ראש הממשלה ב-23:00 בלילה, ומהשיחה עלה שכדאי שהוועדה תאשר את תוכנית ההאצה, אבל לא עלה שום דבר מהדברים חסרי השחר ששאלת אותי עליהם".

 

האם אתה לא חושש שהעיכוב של רשת הביטחון יוביל לשביתה כללית במשק?

 

"אני מאוד מקווה שלא. כולם צריכים לגלות בגרות".

 

מה איתכם?

 

"גם אנחנו צריכים. ומתוך הבגרות הזאת, הצגנו תוכנית לרשת ביטחון פנסיוני שאנחנו בעצמנו לא מאמינים בה".

 

למה שהכנסת לא תכריע בוויכוח החשוב הזה? האם היא לא הריבון שמעל משרד האוצר?

 

"משרד האוצר הוא הגוף המקצועי שצריך לייעץ לממשלה. ברור שהכנסת תכריע בסוף, אבל אי אפשר לדלג על משרד האוצר ולהביא לכנסת תוכניות שהדרג המקצועי לא הכין בגלל אינטרס פוליטי. אנחנו צריכים להיאבק על האמת המקצועית שלנו, ולא להיכנע לתכתיבים פופוליסטיים. יכול להיות שאשלם מחירי פוליטי על עמדתי, אבל אני רואה לנגד עיני את מה שנכון לכלכלת ישראל". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני בר-און ואבישי ברוורמן
צילום: גיא אסיאג
מומלצים