שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

חללי בית חב"ד במומבאי - נפגעי פעולות איבה

כך החליטה ועדת השרים. במקביל דיווחה שרת החוץ כי משרדה פועל להביא ארצה את המטפלת ההודית מבית חב"ד, שהצילה את הפעוט היתום

בהודו עדיין מחכים לבואם של צוותי המעבדה לזיהוי פלילי מישראל, כדי לסיים את המלאכה הקשה של זיהוי קורבנות מתקפת הטרור במומבאי. בינתיים, בישראל מכירים גם הגורמים הרשמיים בכך שיהדותם של הנרצחים הפכה אותם למטרה.

 

ועדת השרים לטקסים ולסמלים, בראשותו של השר יעקב אדרי, החליטה בצהריים (יום א') להכיר בקורבנות הישראלים במתקפת הטרור במומבאי כנפגעי פעולות טרור ואיבה. בהמשך אישרו את ההחלטה בהליך מזורז גם יתר הגורמים, בהם משרד הפנים ומשרד הביטחון. הדבר ישפיע על סידורי קבורתם והטיפול במשפחותיהם, ויקנה להם בין היתר טיפול מטעם הביטוח הלאומי.

 

"זה מתבקש", אמר השר אדרי על ההחלטה. "זו חובתה של המדינה לקחת אחריות על הנרצחים הללו, להביא אותם לקבורה ולתת לבני משפחותיהם את הטיפול הראוי". גם בסוכנות היהודית הוחלט להעביר למשפחות הנרצחים כספים מקרן מיוחדת לתמיכה בנפגעי טרור בישראל ובעולם.

 

אלו שמות הנרצחים שהותרו לפרסום:  

 

במקביל, אמרה בישיבת הממשלה שרת החוץ, ציפי לבני, כי המשרד פועל בהנחייתה להסדיר את הבאתה לארץ של סנדרה, המטפלת ההודית שהצילה את משה, בנם של בני הזוג הולצברג בבית חב"ד במומבאי. מוקדם יותר דרשו בחב"ד להעלותה ארצה.


אחרי הטבח בבית חב"ד (צילום: AP)

 

מטוס חיל האוויר, שעליו נציגי המחלקה לזיהוי פלילי, צה"ל ואנשי משרד החוץ, ייצא אחר הצהריים למומבאי. במטוס ישובו ארצה ארונותיהם של קורבנות מתקפת הטרור, שמשפחותיהם ביקשו שייקברו בישראל. בני משפחתם של הזוג הולצברג ביקשו ממשרד החוץ להטיס את גופות השניים לארץ עוד הלילה - לקבורה בהר הזיתים.

 

נורמה בדיוק התכוונה לעלות ולחגוג יום הולדת לבנה

בישיבת הממשלה הבוקר אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי "התמונות של הקורבנות היהודים והמראה הנורא הזה, של מנהלי בית חב"ד שעטופים בטליתות - הן מזעזעות ומחזירות אותנו לתמונות מההיסטוריה, שקיווינו שלא יחזרו.

 אך נראה, ששנאת יהודים וישראלים היא גורם מדרבן למעשים נוראיים אלה". אולמרט הודה לשלטונות הודו על שיתוף הפעולה, על העדכונים השוטפים ועל הדאגה לבני-הערובה היהודים והישראלים.

 

בין ההרוגים בבית חב"ד בהודו הייתה גם נורמה שוורצבלט רבינוביץ', אזרחית מכסיקו שהחל ממחר הייתה אמורה להפוך לאזרחית ישראל. שניים משלושת ילדיה כבר עלו ארצה והיא תכננה להצטרף אליהם.

 

נורמה, גרושה בת 50, טיילה בחודשים האחרונים בהודו לפני עלייתה לישראל. שם היא יצרה קשר עם נציגי הסוכנות היהודית, ומחר הייתה אמורה לטוס ארצה כדי לחגוג את יום הולדתו ה-18 של בנה מנואל, שעלה לפני כחודשיים והחל ללמוד בישיבה. בתה ג'ין (24) עלתה עוד ב-2004, ואילו אורלי (21) מתגוררת עם אביה במכסיקו.

 

בסוכנות היהודית מספרים כי בשבועות האחרונים ביקרה שוורצבלט רבינוביץ' מספר פעמים בנציגות מקומית במומבאי, שם מטפלים בפניות היהודים המתגוררים בהודו אשר מבקשים לעלות לישראל, או לקחת חלק בתוכניות השונות של הסוכנות.

 

לפי נתוני הסוכנות היהודית, בהודו כ-4,500 יהודים שרובם (85%) באזור מומבאי. הסוכנות מטפלת גם ב-7,200 אנשי קהילת בני מנשה המתגוררים בצפון מזרח הודו, ואמורים לעלות לישראל בקרוב בסיוע ארגון "נפש בנפש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורמה שוורצבלט רבינוביץ' ז"ל
"מזעזע, מחזיר לתמונות מההיסטוריה"
צילום: AP
בן-ציון קרומן ז"ל ובנו
צילום: גיל יוחנן
לבני. להביא את המטפלת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים