שתף קטע נבחר

פקידי האוצר לפקידי רה"מ: אל תתערבו בתוכנית

התפתחות נוספת בקרב על תוכנית ההאצה: ירום אריאב, רם בלינקוב, שוקי אורן וידין ענתבי שיגרו מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ ולראש המועצה הלאומית לכלכלה, בו נטען כי הם חורגים מסמכותם וכי עליהם לחדול מלהתערב בתוכנית. אחה"צ נפגשו רה"מ, שר האוצר ונגיד בנק ישראל לדון על התוכניות השונות

במכתב חריף וחסר תקדים ששלחו אחה"צ (יום א') פקידי האוצר ירום אריאב, רם בלינקוב, שוקי אורן וידין ענתבי למנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, ולראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' מנואל טרכטנברג, נטען כי האחרונים חורגים מתחומי אחריותם, בעוד הם מתערבים בפרטי תוכנית ההאצה של משרד האוצר.

 

לעיון במסמך המלא לחצו כאן

 

אחה"צ התקיימה פגישה של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר האוצר, רוני בר-און, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שבה דנו בתוכניות השונות לסיוע למשק. על רקע פגישה זו, שסבבה בין היתר סביב הקשר שבין תוכנית ההאצה לרשת הביטחון, נשלח המכתב.

 

 

במכתב, שתוכנו מתפרסם לראשונה ב-ynet, מזכירים פקידי האוצר את השתלשלות האירועים הקשורים לתוכנית, ובהם את התערבותו "לכאורה" של משרד ראש הממשלה בפרטי התוכנית, וניהולו "לכאורה" של משא ומתן בין משרד ראש הממשלה לנציגי ההסתדרות בעניין רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני כמו גם משא ומתן עם נציגים מתחום ההיי-טק.

 

במכתב טוענים אנשי האוצר כי למשרד רה"מ אין סמכות להתערב בפרטי התוכנית, אותה, כך נכתב, הגו באוצר:

 

"הסמכות לחתום בשם המדינה על הסכמים נתונה, לפי חוק נכסי המדינה בידי שר האוצר, ומכוח הסמכת הממשלה - לחשב הכללי", נכתב. באוצר מוסיפים כי "הסמכות לערוב בשם המדינה נתונה, אף היא, לפי חוק ערבויות מטעם המדינה, בידי שר האוצר, וגם סמכות זו הואצלה לחשב הכללי", וכי "הסמכות לפי חוק יסודות התקציב, לעניין שינויים בתקציב, לרבות הרשאה להתחייב, נתונה בידי שר האוצר. סמכות זו הואצלה לממונה על התקציבים, בהמשך לאחריותו לגיבוש תקציב המדינה ולהבטחת העמידה במסגרת התקציב".


הרוחות סוערות בוועידת הכספים, הבוקר (צילום: גיא אסיאג)

 

בנוסף נטען במכתב כי "הסמכות להתקין תקנות הנוגעות לפעילות הגופים המוסדיים העוסקים בחיסכון הפנסיוני, נתונה, לפי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, ולפי חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), בידי שר האוצר, בעוד הסמכות להסדיר את אופן פעילותם של גופים אלו והסמכות לפקח עליהם נתונים, לפי החוקים האמורים, בידי הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון".

 

באוצר ממשיכים ומאשימים את משרד ראש הממשלה בהתנהלות בלתי אחראית: "המשאים-והמתנים אינם מתואמים עמנו, הם מנוהלים בידי מי שאינם מוסמכים לחייב את המדינה. הרעיונות המועלים במשאים-ומתנים אלו אינם מתוקצבים, הם אינם משקפים עבודת מטה מקצועית של הגורמים האמונים על נושאים אלו, והם לא נבחנו בראי ההשלכות החמורות שעלולות לנבוע מהם".

 

קשירת תוכנית ההאצה לרשת הביטחון - מסוכנת

במשרד האוצר דורשים לקבל לידיהם את "העמדות שהוצגו או את ההבנות שהושגו בין משרד ראש הממשלה לגורמים השונים, לרבות המשמעויות של אלו, על תקציב המדינה, על מסגרת התקציב, על שוק ההון, ועל פעילות הגופים המוסדיים".

 

במכתב מזהירים פקידי האוצר מרשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני, אותה מנסה ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לקדם, וטוענים כי קשירת תוכנית ההאצה ורשת הביטחון עלולה "להוביל להרס כלכלי,

שכן יש בו יצירת התנייה בין נושאים המחייבים מעצם טבעם, טיפול מיידי וממוקד, לבין נושא שאינו מעורר צורך מיוחד בפעולה דחופה. לכן, יש צורך חיוני בניתוק קשר זה".

 

את המכתב מסכמים באוצר בעקיצה פוליטית: "אנו ערים למערכת הלחצים הכבדה המופעלת על כולנו בשל מערכת הבחירות. נבקשכם לחדול מכל פעולה בחריגה מתחומי האחריות שלכם, המתפרשת כמחייבת את הממשלה.

 

אנו ממתינים לנייר מקצועי מטעמכם המציג את העמדות שהוצגו במשא ומתן המתואר לעיל. כן נודה על הירתמותכם להעברה מיידית של התוכניות שגובשו כבר - תוכנית ההאצה והתוכנית הפיננסית, במקביל להמשך הדיונים בנושא רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנהל הכללי באוצר, ירום אריאב
צילום: גיא אסייג
הממונה על שוק ההון באוצר, ידין ענתבי
צילום: מיכאל קרמר
ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' טרכטנברג
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים