שתף קטע נבחר

מג'אדלה בתחרות יופי הערבית: מקום האשה בבית

שר התרבות הגיע לטקס תחרות מלכת היופי של המגזר הערבי, אבל הבהיר שמבחינתו קריירה עבור אשה היא רק במקום השני - לאחר הטיפול בבית ובמשפחה. לדבריו, "אשת קריירה שמזניחה את הבית היא הורסת בית ולא בונה קריירה". והזוכה המאושרת? סטפני זקאק, בת 19 מיפו

עשרות צופים נרגשים הגיעו הערב (יום א') לשפרעם כדי לחלוק כבוד למתחרות היפהפיות בתחרות מלכת היופי של המגזר הערבי. הזוכה בתחרות היא סטפני זקאק, בת 19 מיפו, אולם מי שגנב את ההצגה היה נציגו הבכיר של המגזר, שר התרבות, ראלב מג'אדלה, שאמר: "על האשה למלא תפקיד בבניית משפחה טובה, להיות עזר כנגדו לבעלה, לעמוד לצדו ולידו".

 

זקאק הצעירה גברה על 11 מתחרות וזכתה בתחרות, שנערכה זו השנה החמישית ברציפות. המלכה היוצאת, מארי אבו- ערב, זכתה להעביר את הכתר לזקאק. "תחרות מלכת היופי מסמלת את מעמדה של האשה הערבייה בשנות האלפיים. את האפשרויות העומדות בפניה להגשים את מה שהיא רוצה. חייב להיות שיויון בין נשים לגברים", אמרה.

 

לדבריה מצטרפים גם סאן וג'מאל חכרוש, שבתם נג'ם התמודדה התחרות. ג'מאל, ניצב-משנה במחוז הצפוני של המשטרה, הבהיר: "אלה שפוסלים את האירוע לא מבינים שהוא אינו נוגד את התרבות שלנו. הגיעה העת לראות באשה חלק בלתי נפרד בתרבות. לא רק שהיא צריכה לצאת מהבית ולפתח קריירה, היא חייבת קריירה". אשתו הוסיפה, כי "האירוע הוא אירוע תרבותי וחינוכי. יופי צריך להציג ולא להסתיר, נכון שאני נשואה לבעל שיש לו קריירה אבל הוא אף פעם לא מנע ממני לעשות את מה שאני רוצה ואוהבת".


הזוכה בתחרות, סטפני זקאק (צילום: מוחמד אמארה, א-סינארה) 

 

באולם הטקס, שנערך בחסות השבועון "לילאכ" של א-סינארה, היו נוצרים ומוסלמים, ובהם גם השר ראלב מג'אדלה. בצד שמחת המנצחות ותוגת המפסידות מעורבת בה גם המחלוקת במגזר הערבי, שחלקים בו רואים אותה כפסולה. "היו שצלצלו אליי ואמרו 'איך אתה, כאדם מתפלל ושומר מסורת, מכתיר את מלכת היופי?'", סיפר השר, וסיפק תשובה: "מה שאני חושב באופן פרטי אינו חשוב, כשר עליי להימצא בכל מקום בו נמצאת חלק מהחברה הערבית הישראלית".

 

לדבריו, "חשוב להעלות את הנושא על סדר יומה של הציבוריות הערבית בישראל ולקדם נושא שנוי במחלוקת בין החברה הערבית המסורתית למודרנית". עם זאת, הוא הוסיף כי בצד התמורות שחלו בשנים האחרונות במעמדה של האשה הערבייה, מבחינתו הוא היה מעדיף לראות אותה בתפקיד מרכזי בבית.

 

"הייתי מבקש לראות את האשה ממלאת תפקיד מרכזי בבניית המשפחה במובן של תפישת עולם של החברה הערבית ולא החברה הישראלית האירופית-המודרנית העיוורת", הסביר. "על האשה למלא תפקיד בבניית משפחה טובה, להיות עזר כנגדו לבעלה, לעמוד לצדו ולידו".

 

השר הוסיף, כי "אשת קריירה בחברה הערבית זה דבר שיכול לקרות רק כאשר במרכז חייה של האשה יעמדו גם הבית והמשפחה. אשת קריירה שמזניחה את הבית היא הורסת בית ולא בונה קריירה".

 

את מלכת היופי החדשה המחלוקת הזו לא אמורה לעניין הלילה. "זו חוויה מדהימה, אני ממליצה לכל נערה בגילי לחוות את זה", אמרה לאחר שזכתה ב-20 אלף שקלים, תכשיטים בשווי 10 אלף שקלים וחוזה דוגמנות לשנה.

 

ואמה אילנה מסכמת: "ידעתי שבתי תזכה. אני שמחה שבזמן האחרון אנשים התקדמו והתחילו להבין שיש מקום לתחרויות כאלה. כשאני הייתי בגילה לא יכולתי לעשות זאת".

 

הבהרה: מכותרת הכתבה ניתן להבין כי שר המדע, התרבות והספורט, מר ראלב מג'אדלה, אמר כי מקומה של האישה בבית. השר הבהיר כי המילים הללו לא נאמרו על ידו. אנו מצטערים אם נגרמה לשר ולמשפחתו עוגמת נפש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר מג'אדלה. נגד אשת קריירה
צילום: חגי אהרון
מלכת היופי הערבייה. "חוויה מדהימה"
צילום: מוחמד אמארה א-סינארה
מומלצים