שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ונציה נכנעה למים: עיר התעלות הוצפה

מפלס המים עלה לרמתו הגבוהה ביותר מזה 30 שנה וצפוי להמשיך ולעלות ליותר מ-1.6 מטרים מגובהו הרגיל. המים הציפו את האתרים ההיסטוריים ואת הסמטאות הציוריות. העיר, שסובלת מהצפות כ-200 ימים בשנה, מקימה בימים אלה סכר גדול מחשש לעליית מפלס הים בשל מההתחממות הגלובלית

בדיוק ביום בו מתכנסים נציגי מדינות העולם לדון בדרכים להאט את התחממות כדור הארץ, הם מקבלים תזכורת להשלכות החמורות שצפויות לדעת המדענים אם לא ישכילו לעמוד במשימה: בשל גשמים עזים, עלה מפלס המים בוונציה באופן דרמטי, והגיע עד לרמתו הגבוהה מזה 30 שנה.

 

העיר, שבימים כתיקונם מנהלת מאבק מתמיד עם המים בתעלות, נכנעה הפעם לגאות: כיכר סן מרקו, אתר התיירות המפורסם בעיר - וגם הנקודה הנמוכה ביותר באזור - הוצפה לגמרי. בתמונות נראים עובדי עירייה ותיירים אמיצים מדשדשים במים שמגיעים להם עד הברכיים.

 

צילום: AP

 

 

המים עלו במהירות כה רבה שהעובדים לא הצליחו להתקין את הפיגומים המשמשים בדרך כלל את העירייה למקרים דומים, ומאפשרים לתיירים להמשיך ולפקוד את הכיכר. ראש העיר המליץ לתושבים להשאר בבתיהם ולתיירים "לחשוב פעמיים" לפני שהם מגיעים לעיר.

 

גם הסמטאות הציוריות בתוך הרובעים העתיקים של העיר הוצפו במים, ובחנויות רבות נאלצו העובדים להפסיק את העבודה ולסגור את הדלת - מה שלא מנע במקרים מהמים לחדור.

 

על פי המדידות, מפלס המים בעיר עלה ל-156 סנטימטרים - הרבה מעבר לקו ההצפה שעומד על 110 סנטימטרים ומסמן את הנקודה בה עולה מפלס המים על גובה הרחובות והתעלות. תושבי העיר הוזהרו כי ההצפה תהיה הפעם קשה, והמים עלולים לעלות ב-1.6 מטרים מעל גובהם הרגיל.

 

ונציה, השוכנת על לגונה של הים האדריאטי, סובלת מהצפות כ-200 ימים בשנה, אולם ברוב המקרים מדובר באירועים קצרים הפוגעים בנקודות נמוכות בעיר שאינן מוגנות על ידי סוללות או מחסומים. הפעם האחרונה בה היו הצפות בקנה מידה דומה היה ב-1976. בשנת 1966 פגעו הצפות קשות את העיר והותירו 5,000 תושבים מחוסרי בית.

 

מזה כמה שנים חוששים באיטליה כי התחממות כדור הארץ תביא לעליית מפלס הים ולשקיעה של ונציה בים, או לחילופין לשינויים במזג האוויר ולריבוי אירועי ההצפה. כדי להתמודד עם הבעיה הזו החלו להקים מחוץ ללגונה סכר חשמלי תת-מימי גדול, שאמור לחסום את חדירת המים לעיר כאשר המפלס עולה. העבודות צפויות להסתיים ב-2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיירים בוונציה
צילום: רויטרס
מומלצים