שתף קטע נבחר

תביעה: "מצלצלים" מטעה את הצופים

צופה אקראי בתוכנית ההימורים הלילית של ערוץ 10 טוען כי אין בה אזכור מספק לכך שעל המתקשרים לענות על שאלה מקדימה, והגיש בקשה לתביעה ייצוגית בגין "גביית כספים שלא כדין". ערוץ 10: "המשחק מתנהל בשקיפות מלאה"

האם "מצלצלים" מטעה את צופיה? כך לפחות נטען בבקשה לתובענה ייצוגית על סך 18 מיליון שקל שהוגשה אתמול נגד ערוץ 10. לפי כתב הבקשה, במהלך רוב זמן השידור של "מצלצלים", תוכנית הימורים בת שעתיים המשודרת מדי לילה בערוץ 10, לא נמסר מידע מלא על אופן ההשתתפות בתוכנית.  

 

את הבקשה לתובענה הייצוגית הגישו עורכי הדין רן שפירא ורפאל אלמוג בשמו של צופה "מצלצלים", ערן צלניקר, שבנוסף גם הגיש נגד התוכנית בקשה לתביעה פרטית, על כספים שגבה ממנו ערוץ 10 "שלא כדין". לפי הבקשה לתובענה ייצוגית, ערוץ 10 משדר באישור משרד התקשורת מכוח החוק, ואחת החובות שלו על פי דיני החוזים והצרכנות היא גילוי נאות. 

 

לפי הבקשה, צופה המתקשר לתוכנית ההימורים הלילית על מנת להשיב על שאלת הפרס המוצגת בה, מגלה שהדבר כרוך במענה מהיר על שאלת ידע. בכך, נטען, ישנה הטעייה צרכנית. עוד נאמר בבקשה שיש בכך אי גילוי נאות ומספק על הליך ההשתתפות בתוכנית, אלא רק אחרי שהמשתתף האקראי חייג אליה, בשיחת טלפון שעלותה חמישה שקלים, נוסף על תשלום זמן אוויר.  

 

"הפנייה לתקנון אינה מספקת"

דרכם של "מצלצלים" וצלניקר הצטלבו באופן מקרי. צלניקר הדליק את מכשיר הטלוויזיה שלו וזפזפ לערוץ 10, שם החל צופה בשעשועון אחרי שנתקל בשאלה שאת התשובה עליה ידע בקלות. הפרס שהוצע על ידי המנחה, 2,500 שקלים, קרץ לו, והוא מיהר להתקשר למספר הטלפון של התוכנית, רק כדי להתאכזב מהגילוי שכדי לענות על השאלה המוצגת בטלוויזיה, עליו לענות על שאלה נוספת בטלפון, ולעשות זאת במהירות רבה, באופן יחסי לשאר המתקשרים לתוכנית.

  

צלניקר טוען שבכל עת צפייתו בתוכנית לא הוזהר מפני השאלה הטלפונית הנוספת, שרק תשובה נכונה ומהירה עליה מאפשרת "זכאות" להשתתף במשחק. לטענתו של צלניקר, המוצגת בכתב הבקשה לתובענה ייצוגית, הוא הוטעה, משום שאין בתוכנית אזכור מספיק בעל פה ובכתב להליך סף זה. לטענת באי כוחו של צלניקר, ההליך מוזכר בתחילת התוכנית ולעיתים אף במהלכה, אך לא בכל עת ורבים הסיכויים שצופה אקראי הצופה בתוכנית שלא מתחילתה, לא יקבל מידע על ההליך. 

 

אמנם בכל עת שידורה של התוכנית מוצגת בה הפנייה לתקנון התוכנית, אולם צלניקר טוען שניתן להניח כי הצופה הסביר לא יפנה לתקנון בעת צפייה רגילה בטלוויזיה. גם פסיקת בית המשפט קבעה בעבר כי הפנייה לתקנון באתר אינה מספקת במקרים רבים, ואין בה כדי למנוע הטעייה צרכנית.

 

לפי הבקשה לתובענה, קיים פיתרון מבטל הטעייה פשוט, והוא מצוי ב"צלצלול הכסף", שעשועון הימורים דומה המשודר בערוץ 2. בשעשועון מתחרה זה, מוצגת דרך קבע כתובית הסבר, שרצה על המסך כל העת ומזהירה את המשתתף הפוטנציאלי מפני אותה שאלה מקדימה. כך, צופה המזדמן לתוכנית בכל דקה שהיא זוכה לגילוי מלא ונאות על הילכותיה. 

 

הבקשה לתובענה ייצוגית באה מאחר שעל פי באי כוחו של צלניקר, ציבור צופים שלם הוטעה לכאורה על ידי אי הגילוי הנאות של התוכנית. על כן, כל המתקשרים לתוכנית שלא יודעו על שלב הזכאות להשתתף בתוכנית, ניזוקו בחמישה שקלים לפחות (מחיר שיחה לתוכנית), ולכאורה ערוץ 10 התעשר שלא במשפט, על גב כולם. מחר תועבר הבקשה גם לערוץ 10, שיידרש להשיב עליה לבית המשפט.

 

נגד "מצלצלים", פורמט שעשועון המשודר במדינות רבות בעולם, היו תלונות בעבר בחשד לשידול להימורים, שלא השתכללו לכדי עילה משפטית. כמו כן, הוגשו בעבר תלונות לרשות השנייה נגד זמן השידור המוקדם מדי שלה, שהועבר עקב כך מהצהריים לערב.

 

מערוץ 10 נמסר בתגובה: "משחק מצלצלים הוא משחק שכל ההיבטים המשפטיים שלו נבחנו ואושרו. מדובר במשחק המתנהל בשקיפות מלאה וביושר ולכן קיבל את אישור המועצה להיות משודר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות ערוץ 10
"מצלצלים". הטעייה צרכנית?
באדיבות ערוץ 10
לאתר ההטבות
מומלצים