שתף קטע נבחר

הטקס בכפר חב"ד: מוישי, אתה ילד של כל ישראל

בכפר חב"ד מתקיים טקס ההלוויה לשליחי חב"ד למומבאי - גבריאל ורבקה הולצברג - שנרצחו במתקפת הטרור. הרב משה קוטלרסקי אמר כי בית חב"ד במומבאי ייקרא על שמם של שני הנרצחים. הוא הוסיף: "מוישי, אתה שליח ואתה תישאר כזה"

רבבות הגיעו בצהריים (יום ג') לכפר חב"ד, שם מתקיים טקס ההלוויה לבני הזוג גבריאל ורבקה הולצברג - שנרצחו יחד עם ארבעה יהודים נוספים במתקפת הטרור על בית חב"ד במומבאי. משם ימשיכו המלווים לבית העלמין בהר הזיתים בירושלים, שם יובאו השניים למנוחות עולמים.

 

בתחילת הטקס - בו השתתפו נשיא המדינה שמעון פרס, שרים, חברי כנסת, רבנים רבים, שליחי חב"ד למקומות רבים בעולם וגם נציגים מהודו - נאמרו פרקי תהילים לעילוי נשמתם של הנרצחים.


הטקס בבית חב"ד (צילום: ירון ברנר)

 

סגן יו"ר המרכז לענייני חינוך בחב"ד, הרב משה קוטלרסקי, אמר במהלך הטקס כי בית חב"ד במומבאי ייבנה מחדש וייקרא על שם רבקה וגבי הולצברג. "זה יהיה הבית שלך מוישי לחזור לשם, משם תיקח כוח". עוד הוסיף הרב בכאב: "מה אגיד לך מוישי? מוישי, אין לך אבא ואמא שיחזיקו אותך בידיים, אין מי שיחבק וינשק אותך. אתה תהיה הילד של כל ישראל, אתה שליח ואתה תישאר כזה". קוטלרסקי קרא לשליחי חב"ד ברחבי העולם: "זה הזמן להתחזק ולא הזמן לחשוב ולשאול שאלות, אלא לעשות. התשובה לטרור לא תהיה בעזרת טנקים ורימונים, באכזריות כזו ניתן להילחם רק באמצעות לפידים".

 

ליד גופות שני הנרצחים, אמר נשיא המדינה פרס: "זה מספר ימים שהעולם כולו , בוודאי העם היהודי, חייב תשובה לשאלה אחת של ילד בן שנתיים בשם מוישי. חייבים תשובה מדוע אמו של מוישי נרצחה. כל מי שיש לו ילד חייב לשאול את השאלה הזו. מי שלא מרחם על ילדים לא ירחם על אמהות, לא ירחם על אבות. העולם לא יידע מנוחה ולא יוכל להיות עולמם של אנשים, של בני אדם הגונים, עד שניתן תשובה לשאלה של הילד היתום, מוישי. אין לזה שום הסבר".


הרב גרוסמן, הרב מצגר, נתניהו, פרס, ישי וברק בטקס (צילום: ירון ברנר)

 

פרס קרא בנאומו לעקור את הטרור - ואמר כי הטרור מהווה סכנה לעולם. בסיום נאומו הוא שב ודיבר על הבן הקטן שנותר יתום. "מוישי הוא לא רק נושא שאלה, הוא גם נושא נחמה. הוא יגדל, הוא ימשיך בשליחות הגדולה והנכבדה הזו, שליחות של חב"ד שמגיעה לקצות העולם כדי תמיד להציל את מה שנותר, מה שאפשר להציל, במסירות נפש, בתחושת שליחות. כל העם בוכה היום, כל העם שואל את השאלות של מוישי, כל העולם וכל העם היהודי זו משפחה אחת גדולה שאין גבול לכאבה אבל גם אין קץ לתקוותה".

 

"אירחו כמו אברהם אבינו"

הרב יצחק דוד גרוסמן, רבה של מגדל העמק וקרוב משפחתם של בני הזוג הולצברג, אמר בטקס: "כולנו באנו לכאן ללוות את הקדושים והטהורים, את הרב גבריאל ורבקי, ה' ייקום דמם, שמסרו את דמם למען עם ישראל. יצאתם לשליחות, עזבתם משפחות יקרות וחשובות. עזבתם את ארץ הקודש ונסעתם למקום של שממה, המטרה היתה להאיר את המקום באהבת ישראל ובאהבת האל".

 

הוא השווה את שליחי חב"ד למומבאי לאברהם אבינו - שהקים מלון במדבר ולא ביקש תמורה עבור האירוח. "עבדתם שם קשה כדי להקים את המקום הזה, בניתם מלון לא למענכם - שכל ישראל וכל בן-אדם שעובר במקום יוכל להיכנס ולקבל בית חם. כמה וכמה פעמים נפגשתי עם הצעירים שלנו שנסעו להודו כדי לחפש את עצמם, הם מצאו בית עם אבא ואמא. גבי ורבקי קיבלו אותם, שירתו אותם, נתנו להם לאכול ולשתות, נתנו להם אהבה ומסירות והכל בצורה נפלאה. גבי ורבקי אפו לחם במו ידיהם כדי שיהיה לחם לכל אחד. באו להגיד להם - גבי ורבקי תודה - הם אמרו אל תגידו לנו תודה - אנחנו רוצים להראות לכם מה זה עם ישראל".


תהילים לעילוי נשמת הנרצחים (צילום: ירון ברנר)

 

הרב גרוסמן סיפר על שיחה שקיים עם אמהּ של רבקה, יהודית. "האם שאלה את המטפלת סנדרה איפה רבקי שמה את הצילומים והחפצים הפרטיים, אולי נוכל למצוא את החפצים הפרטיים - מה היתה התשובה של העוזרת שאיננה יהודיה - התשובה שלה היתה 'יהודית אני מתפלאת - אצל רבקי וגבי לא היה דבר פרטי'". הוא הוסיף כי רק קליע יחיד פגע בספרי התורה בבית חב"ד והוא פגע דווקא במילים על אהרון הכהן ששני בניו מתו: "מות שני בני אהרון".

 

בטקס נאמו שני הרבנים הראשיים, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר. הרב מצגר פרץ בבכי במהלך דבריו: "הפילו את התמונה של הרבי, אבל לא הצליחו לסדוק אותה. התמונה נפלה מהקיר ונשארה שלמה. זה כאילו שבא הרבי ואומר קיבלנו כולנו מכה, נפלנו, אבל איש לא יעשה לנו סדקים. איש לא ישבור אותנו, אנחנו כולם צריכים להתחזק, להמשיך את פועלם באהבת ישראל ובקרוב לבבות. שרי הממשלה הנמצאים כאן, אנא, אני פונה אליכם, בשם הרבנות הראשית לישראל, תדאגו שבכל בתי חב"ד תהיה שמירה, שתהיה אבטחה גם על שגרירות העם היהודי בכל עיר ועיר בעולם. כל כך הרבה ישראלים נהנים מהם".

 

הרב הראשי לשעבר, הרב ישראל מאיר לאו, הודה למטפלת ההודית סנדרה, שהצילה את חייו של מוישי. "סנדרה, יום יבוא והילד יגדל וישמע גם הוא את הדברים האלה. תודתה של האנושות כולה ותודתו של עם ישראל בפרט נתונים לאותה חסידת אומות העולם, אותה סנדרה ממומבאי. היא יכלה לברוח, באופן אינסטקטיבי ביריות ובהתפוצצויות בנהרי דם כאלה. האינסטינקט אומר לברוח, אבל היא שומעת שהילד קורא לה מלמעלה, פעמיים קורא סנדרה, היא לא מהססת ועולה למעלה והיא רואה את הגופות של אבא ואמא ומחלצת מהם, מציפורני המוות, מהטלפיים של השטן, ילד בן שנתיים".

 

רבה של כפר חב"ד, הרב מרדכי-שמואל אשכנזי, אמר: "שלוחי מצווה אינם ניזוקים - הבטחת בתורתך הקדושה. הם נטבחו ונעקדו עם ספר התורה והתפילין בידיהם. למה? למה? יהודים שמסרו את נפשם אך ורק לקידוש שמיים, אך ורק להרבות אחדות בעם ישראל. להפיץ תורה במקום נידח. למה זה הגיע לנו? למה יאמרו הגוים איה אלוהיהם?"

 

הוריה של רבקי שוקלים לעבור למומבאי

מוני אנדר, מנציגי חב"ד בישראל, אמר כי הוריה של רבקה הולצברג, יעתיקו את מקום מגוריהם להודו עד שיימצא מחליף לבני הזוג בבית חב"ד במומבאי. לדבריו, ההורים הביעו רצון להקים מחדש את הנציגות שנהרסה במתקפת הטרור.

 

בטרם החלו ההספדים, קראו השליחים בבית אגודת חסידי חב"ד שבקרבתו נערך טקס הזכרון תהלים לעילוי נשמת המנוחים.

 

מטוס חיל-האוויר ובו גופות הנרצחים בבית חב"ד במומבאי נחת אמש בנתב"ג. לאחר הנחיתה התקיים טקס צנוע בנמל התעופה, בו השתתפו נציגי המשפחות. במהלך הטקס נשאו הנוכחים תפילת אל מלא רחמים.

 

מסע ההלוויה יעבור בהמשך דרך בית הלוויות "שמגר" בבירה ומאוחר יותר ימשיך אל ישיבת "תורת אמת" בשכונת "עזרת תורה", שם למד בעבר גבריאל. במקום יאמרו המספידים פרק תהילים, וימשיכו לכיוון הר הזיתים שם ייקברו בני הזוג הולצברג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רבקה וגבריאל הולצברג
צילום: רויטרס
נותר יתום. משה הולצברג
צילום: AP
גופות הנרצחים בנתב"ג
צילום: COL.ORG.IL
מומלצים