שתף קטע נבחר

קצין בכיר: "אירועי חברון מבזים אותנו כיהודים"

גורם בכיר בפיקוד המרכז תוקף במילים קשות את התנהגות המתפרעים הקיצונים סביב בית המריבה. במקביל, הוחלט כי כוח מיוחד של מג"ב יאבטח את האזור. השכונות הפלסטיניות הוכרזו כשטח צבאי סגור

"האירועים האחרונים בחברון הם התפרעויות לשמן. הנזק שנגרם בבית הקברות המוסלמי, והגרפיטי שנעשה על המסגדים ברחבי יהודה ושומרון, מבישים ומבזים אותנו כיהודים" - כך אמר הערב (יום ג') ל-ynet גורם בכיר בפיקוד מרכז, אחרי יום אלים במיוחד בחברון, שבו נפצעו עשרות פעילי ימין ופלסטינים. כוח מג"ב מיוחד יישלח לאבטח את אזור בית המריבה.

 

אלימות הימין בחברון: "רמז למה שעלול להתרחש"

 

"לא ברור איך המכינות והישיבות מוכנות לאפשר לנערים לרוץ כך ולהתפרע ללא רסן", המשיך הקצין הבכיר, "רק היום נפגע קשה נער כבן 15 בחברון, ולא ברור מה הוא עשה שם ולמה הוא לא היה בבית הספר כמו שאר הנערים בני גילו". מבית החולים "הדסה עין-כרם" נמסר כי הנער מנותח, ומצבו מוגדר קשה ויציב.

 

גורם צבאי נוסף אמר ל-ynet כי "המינהל האזרחי פועל ביממה האחרונה להרגיע את הרוחות ואת האווירה הקשה בחברון, ומעביר מסרי הרגעה לפלסטינים" לדברי אותו קצין,

ללא פעילות זו - גזרת חברון הייתה יכולה להתלקח משני הצדדים. הוא הוסיף כי האירועים האחרונים יצאו מכלל שליטה, והתחושה בשטח היא שאין הנהגה שיודעת לטפל בנערים הפורעים.

 

בעקבות ההחרפה באלימות ונוכח ההתפרעויות, נערכה הבוקר הערכת מצב מיוחדת, בישיבה שהנחה בראשותו של אלוף פיקוד מרכז, גדי שמני. בתום הערכת המצב הוחלט להציב כוח משימה מיוחד של מג"ב, בפיקוד קצין בדרגת ניצב-משנה, שיטפל במהומות ובהפרות הסדר.

 

מאוחר יותר גם חתם אלוף הפיקוד שמני על צו המכריז על השכונות הפלסטיניות בחברון כשטח צבאי סגור. בצה"ל מבקשים למנוע הפרות סדר של פעילי ימין בשכונות הללו, כפי שאירע בימים האחרונים.

 

"הרעיון - לבודד את גזרת חברון ובית המריבה"

גורמים במג"ב אמרו ל-ynet כי "למרות הפרות הסדר של הימים האחרונים, ההנחה היא כי מערכת היחסים של מג"ב עם תושבי היישוב היהודי יתרמו להרגעת הרוחות בחברון. הרעיון שעומד מאחורי ההחלטה לשלוח כוח מיוחד הוא לבודד את גזרת חברון ובית המריבה, ועל-ידי כך להוריד את כמות הפרות הסדר ולמנוע שליחת תגבור של אנשים למקום".

 

אותם גורמים ציינו כי הצבת כוח משימתי של מג"ב, בדומה להצבת הכוח בנעלין

בעקבות הפרות סדר של פעילי שמאל, יאפשר לצה"ל להתרכז באיומי טרור ולתת ביטחון לתושבים בגזרה.

 

פעיל הימין ברוך מרזל אמר בתגובה להצבת כוח מג"ב בחברון: "מדובר בהחלטה אומללה. הצבת הכוח רק תוסיף תבערה. ראינו ששיקול הדעת של חיילי מג"ב לקוי ופגום. הצבת הכוח תגרור אלימות נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתפרעויות ליד בית המריבה
צילום: רויטרס
מומלצים