שתף קטע נבחר

צרות ב"בית היהודי": יצחק לוי פורש מהפוליטיקה

בעקבות ביטול הפריימריז במפלגת הימין החדשה הודיע יו"ר המפד"ל לשעבר יצחק לוי, על פרישה. "הבנתי שזה אינו מקומי", אמר ל-ynet וסיכם: "עשיתי הרבה, לכל דבר יש סוף"

אחרי 20 שנה: המפלגה הדתית לאומית לא תתמודד לבדה בבחירות הקרובות, וגם אחד מסמליה הבולטים לא יהיה ברשימת "הבית היהודי" החדשה. חבר הכנסת הרב יצחק לוי, לשעבר יו"ר המפד"ל ושר החינוך, הודיע הבוקר (יום ד') כי הוא פורש מהחיים הפוליטיים.

 

בתום 20 שנות חברות בכנסת, החליט לוי (61) שלא להתמודד על מקום ברשימת הבית היהודי, מאחר שלטענתו ביטול הפריימריז במפלגה גרם לציבור לאבד את האמון בה. עם זאת, לוי הבטיח כי ימשיך בעשייה ציבורית בשדה החינוך ובנושאים חברתיים נוספים.

 

"תמיד האמנתי בשיתוף הציבור בבחירת ההנהגה", אמר לוי בשיחה עם ynet. "עוד מימי זבולון המר פעלתי לקיום פריימריז במפד"ל, ולאחרונה גם ערכנו ב'אח"י' מפקד גדול. את ההצטרפות ל'בית היהודי' התניתי בכך שישתפו את הבוחרים בקביעת הרשימה, והפשרה בסוף הייתה שיהיה פריימריז - לכל הפחות לתפקיד היו"ר. כשהוחלט לבטל גם את אלו, הבנתי שזה אינו מקומי".


לוי ובתו, איילת השחר ז"ל (צילום: מאיר אזולאי)

 

לוי מדגיש כי לא עזב בכעס או בטריקת דלת, והוא מאחל הצלחה למפלגה החדשה. "חשוב מאוד שיהיה בית לציונות הדתית כולה, גם אם אני עצמי לא אהיה שם. מבחינתי זה הזמן להשתלב מחדש בתחום החינוך שאני כל כך אוהב".

 

את 20 שנותיו בפוליטיקה סיכם הרב לוי: "זו תקופה ארוכה, ממש קריירה, שהיו בה הרבה תפקידים חשובים ובראשם שר חינוך.

 אז הייתי גם חבר קבינט וזכיתי להשפעה גדולה. גם בכנסת אפשר לעשות הרבה, ואחת הפעילויות הפרלמנטריות שאני גאה בהן זו הקמת השדולה למען הילד שהפכה עם השנים לוועדה.

 

"הרבה זמן ומרץ השקעתי גם בנושא החוקה לישראל שניסינו לקדם, והייתי שותף לחוקי ייסוד ששימשו בסיס חוקתי מסוים", הוסיף המנהיג הפורש. "ניסיתי לסייע גם לחיזוק הערכים היהודיים של המדינה בהרבה מישורים. בסך הכל אני רואה בתקופה הזו 20 שנה חיוביות עם עליות ומורדות, הצלחות ואכזבות, אבל לכל דבר יש סוף".

 

כיהן כשר בארבע ממשלות

לוי, יליד מרוקו, השתחרר מצה"ל בדרגת רס"ן. לאחר מכן הוסמך לרבנות ושימש כראש הישיבה התיכונית בכפר מימון, שם הוא גר עד היום. אחרי שפרש בעבר מהמפד"ל, לוי חזר לתנועה, הפך למזכ"ל וב-1988 נבחר לראשונה לכנסת.

 בממשלת נתניהו ב-1996, מונה לשר התחבורה. שנתיים אחרי כן, עם פטירת יו"ר המפלגה, השר זבולון המר, נבחר לוי למחליפו גם בתפקיד זה וגם כשר החינוך.

 

בממשלת ברק קיבל את תיק הבינוי והשיכון, עד שפרש ממנה בשנת 2000 בעקבות ועידת קמפ-דייוויד. ב-2 בנובמבר 2000 שכל את בתו, איילת השחר, שנרצחה בפיגוע בירושלים. בממשלת שרון הראשונה ישב תחילה כשר ללא תיק ובהמשך כיהן כשר התיירות. אחרי בחירות 2003 מונה לתפקיד סגן שר הדתות עד לפירוק המשרד.

 

בשנת 2004 פוצלה המפד"ל שוב, הפעם על רקע ישיבתה בממשלת ההתנתקות. ח"כ לוי פרש מהממשלה יחד עם היו"ר אפי איתם, וכעבור כמה חודשים פרשו השניים מהמפלגה. הם הקימו את סיעת ציונות דתית לאומית מתחדשת והצטרפו למפלגת האיחוד הלאומי.

 

בסוף 2007 השיקו לוי ואיתם את השם החדש 'אח"י', וקראו לכל בני הציונות הדתית להתפקד למפלגה ולהשפיע על דרכה.

 במפלגות האחרות שהרכיבו את האיחוד הלאומי-מפד"ל התנערו מהמפקד והוא הוגדר ככישלון. בחודש שעבר, לאחר משא ומתן קדחתני בין מולדת, המפד"ל, אח"י ותקומה, הודיעו הח"כים על הקמת מפלגה חדשה - הבית היהודי - וסגירת ארבע הקיימות.

 

בשנת 1999 מונה לוי לשר השיכון והבינוי בממשלת ברק והתפטר מן הכנסת. בשנת 2000 פרש מהממשלה בעקבות ועידת קמפ דייוויד. בהמשך גם כיהן כשר וסגן שר בממשלות שרון, ופרש לאחר ההתנתקות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק לוי. פורש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים