שתף קטע נבחר

פונו עשרות פעילי ימין שהשתלטו על בית בחברון

שוטרי יס"מ פינו פעילים שפרצו לבית שפירא - שלפני שנתיים וחצי נאטם בעקבות החלטת בג"ץ. 20 בני נוער עוכבו לחקירה. אנשי ימין טוענים כי שלושה בני אדם נפגעו קל מרימוני גז והלם

עיר המריבה: עוד עימות אלים פרץ בצהריים (יום ד') בחברון, כאשר שוטרי יס"מ נכנסו לבית שפירא ופינו עשרות פעילי ימין שפרצו לבית, שפונה בעבר, במטרה ליישבו מחדש. 20 בני נוער שהיו במקום עוכבו לחקירה, והועברו למטה מרחב חברון של המשטרה. מיד אחר כך פנו בני נוער ונכנסו לבית הויזמן בעיר, והמשטרה תפעל לפנותם.

 

המתנחלים טוענים כי בית שפירא, מבנה בן שלוש קומות, נרכש על-ידי היישוב היהודי בחברון. בעקבות החלטה משפטית בבג"ץ, המבנה פונה ונאטם ב-7 במאי 2006. בצהריים הגיעו למקום עשרות פעילים, הרסו את האטימות ונכנסו פנימה. אחריהם הוזעקו עשרות שוטרי יס"מ, שפרצו לפנות את בני הנוער.  


תפילה ליד בית המריבה בחברון (צילום: AFP)

 

פעיל הימין, איתמר בן גביר, אמר ל-ynet: "מי שהחליט על גירוש בבית השלום עוד יצטער על ההחלטה". הפעילים אומרים "כעת בצה"ל ובמשטרה צריכים להתמודד עם זירה נוספת".

 

יו"ר חזית יהודית לאומית, ברוך מרזל, אמר כי המשטרה והממשלה הם אלו שגורמים לפרובוקציות: "לא יכול להיות שהממשלה חושבת שהיא פותרת בעיה אחת ולא יהיו לה עשר בעיות.

 כמו מכת צפרדע יהיה להם עכשיו, עד שהמזרח תיכון יהיה כולו על גלגלים. זה מה שהם רוצים?".

 

אחרי הפינוי מבית שפירא, התגודדו עשרות פעילי ימין ליד בית המריבה בניסיון למנוע את מעבר כלי הרכב של מג"ב ובהם המעוכבים לחקירה. בתגובה, ירו כוחות מג"ב רימוני גז והלם, ולטענת אנשי הימין, שלושה בני אדם נפגעו קל. בהמשך, נרשמו עוד עימותים באזור בית המריבה, שם נתקלו שוטרים במטחים של בקבוקים ואבנים - והשיבו ברימוני הלם.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, וגם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, גינו היום בחריפות את האלימות של אנשי הימין. בנאום שנשא בטקס האזכרה לדוד ופולה בן-גוריון, אמר פרס: "מה שקורה היום בחברון הוא נזק אדיר למדינת ישראל. מי שמיידה אבן לעבר חייל - כאילו ידה אבן לעבר מדינת ישראל ופגע בראשה ובלבה. אי אפשר להרשות את הדבר הזה, וצריך להפסיק זאת מיד".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר באותו המעמד כי "יש תופעות שאין להשלים עימן והממשלה שאני עומד בראשה לא תוכל לקבלן. אני אוהב את חברון היהודית ומכבד עד בלי די את אוהביה, תושביה ושומריה, אך משהחליט בית הדין הגבוה לצדק כי יש לפנות בית מבנייניה, הוא יפונה. לא אתן להרים יד על הדמוקרטיה בישראל".

 

אגב, בית שפירא פונה לראשונה ביומו הראשון של אולמרט כראש ממשלה, ובאותו יום הבטיח: "המסר בפינוי בית שפירא הוא שמי שלוקח את החוק לעצמו - יטופל בנחישות".

 

המשטרה עצרה בלילה שלושה פעילי ימין בחשד שיידו אבנים לעבר כוח מג"ב בשכונת ג'בל ג'והר בחברון. כ-30 פעילים הגיעו לשכונה, ויידו אבנים לעבר הכוח שניסה לעוצרם. לא היו נפגעים באירוע.

  

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, תקף בשיחה עם ynet את בני הנוער האלימים וראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, שמתסיסים את הרוחות סביב בית המריבה, "יש לסלק משם את דניאלה וייס ואת הנערים שאינם תושבי המקום. אם לא יסלקו אותם, הדבר עלול להמיט על כולנו אסון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוח משטרה בחברון, היום
צילום: רונן מדזיני
עימות ליד בית המריבה
צילום: AP
מומלצים