שתף קטע נבחר

ברק ונציגי יש"ע ייפגשו, דניאלה וייס: לא רלוונטי

כ-28 נערים עוכבו לחקירה בחברון, בעוד יום של עימותים אלימים. שר הביטחון, אהוד ברק, צפוי להיפגש עם ראשי מועצת יש"ע בניסיון להנמיך את גובה הלהבות. אלא שדניאלה וייס מבהירה: "לא מקבלים את הנהגת המועצה"

יום נוסף של אלימות נרשם בחברון, וכשפינוי בית המריבה עדיין ניצב באופק נראה שהרוחות לא יירגעו בקרוב. לשכת שר הביטחון, אהוד ברק, מנהלת מאז אמש מגעים עם ראשי מועצת יש"ע בניסיון למנוע התפרעויות ולהנמיך את גובה הלהבות. על-פי הערכות, ייתכן שהצדדים ייפגשו כבר ביממה הקרובה.

 

בשעות אחרי הצהריים (יום ד') עצר כוח מג"ב שבעה בני נוער שהתפרעו וניסו לחסום את הכביש הסמוך לבית המריבה. הסיבה להתקהלות הייתה מעצרה של נערה בת 15 בחשד שתקפה שוטרים. כל השמונה הועברו לחקירה.

 

במקביל למעצרים, המשיכו להישמע באזור קולות זריקות אבנים ורימוני הלם לסירוגין. צה"ל מתגבר את

כוחותיו במקום, ומזרים יחידות שניצבות במרחק מה מן הבית, כדי שלא לעורר מהומות.

 

למרות הכוונות הטובות בפגישת ברק-מועצת יש"ע הצפויה, מסתמן שהדברים לא יחלחלו לשטח. ראש מועצת קדומים לשעבר, דניאלה וייס, התייחסה בשיחה עם ynet לדבריו של יו"ר מועצת יש"ע הנוכחי, דני דיין, שטען כי חייבים לסלק אותה מבית המריבה, ואמרה: "הציבור לא מקבל את הנהגת מועצת יש"ע, והדברים שדיין אמר היום מצערים ביותר. מועצת יש"ע איבדה את זכותה להנהיג מאז שיתוף הפעולה עם הממשלה בזמן הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. הם צוברים עוצמות כלכליות גדולות מאוד בחסות הממשלה, ומשום כך הם פוחדים ומסרבים להתנתק מעטיני השלטון".

  

וייס תיארה את אשר יקרה לדעתה ביום הפינוי עצמו: "אנחנו הגדרנו כמה פעמים כי המאבק יהיה עז ביותר. אנו ניאבק לא רק על זכותנו להיות בבית הזה, אלא על זכותנו לחיות בחברון ובכל גבעה וגבעה בארץ ישראל. המודל לדוגמה הוא עמונה.   זה יהיה עמונה פלוס, פלוס, פלוס".

  

בצהריים פרץ עימות אלים בין כוחות הביטחון ופעילי הימין כאשר שוטרי יס"מ נכנסו לבית שפירא ופינו עשרות פעילים שפרצו

למבנה, שכבר פונה בעבר. 20 בני נוער שהיו במקום עוכבו לחקירה, והועברו למטה מרחב חברון של המשטרה.

  

המתנחלים טוענים כי בית שפירא, מבנה בן שלוש קומות, נרכש על-ידי היישוב היהודי בחברון. בעקבות החלטה משפטית בבג"ץ, המבנה פונה ונאטם ב-7 במאי 2006. הפעילים שהגיעו למקום בצהריים שברו את האיטום ונכנסו.

 

אחרי הפינוי מבית שפירא התגודדו עשרות פעילי ימין ליד בית המריבה, בניסיון למנוע את מעבר כלי הרכב של מג"ב שבהם המעוכבים לחקירה. בתגובה ירו כוחות מג"ב רימוני גז והלם, ולטענת אנשי הימין, שלושה בני אדם נפגעו קל. בהמשך, נרשמו עוד עימותים באזור, שם נתקלו שוטרים במטחים של בקבוקים ואבנים - והשיבו ברימוני הלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתנחלים בחברון
צילום: AFP
כוחות יס"מ
צילום: רונן מדזיני
מומלצים