שתף קטע נבחר

"גל"צ בשבת – פיגוע המוני ביחסי צה"ל והדתיים"

ביקורת חריפה על כוונת צה"ל לנסח פקודת מטכ"ל שתסדיר את שידורי גל"צ בשבת. מנכ"ל 'הפורום המשפטי': "לחלל שבת בגלל תוכנית? פגיעה בחופש הדת". בכיר לשעבר ברבנות הצבאית חושש: "יחייבו חיילים דתיים לעבוד בשבת"

המדינה השיבה לבג"ץ כי בצה"ל מנסחים פקודת מטכ"ל חדשה להסדרת שידורי גל"צ בשבת, והצליחה להפר שוב את האיזון העדין ביחסים שבין רשויות הצבא והציבור הדתי.

 

בכיר לשעבר ברבנות הצבאית תקף בשיחה עם ynet את ההחלטה והביע חשש כי חיילים דתיים המשרתים בתחנה הצבאית יחוייבו מעתה לעבוד בשבת, אף שלא מדובר בצורך מבצעי. לדבריו, "המדינה בתשובתה מודה שהשידורים עד היום היו בניגוד לפקודות מטכ"ל, ולכן אפשר להבין למה לא חייבו אף אחד לעבוד בשבת, אבל אפשר לנחש לבד מה יהיה המצב כשהם כן יהיו מעוגנים בפקודות".

 

הוא הוסיף כי "פקודה חדשה בנושא רגיש כל כך אינה דבר של מה בכך, ולא ייתכן שהרב הצבאי לא ישמיע את זעקתו נגדה. המשמעות היא למעשה שיש יחידה צבאית שרשאית לחלל שבת ללא צורך מבצעי, והדבר מעוגן בפקודות הפיקוד העליון. נראה לי שאין לזה תקדים מאז קום המדינה".

 

גם ב"פורום המשפטי למען ארץ ישראל", הגוף שהגיש את העתירה בעניין, תוקפים את תשובת המדינה. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, אמר: "העובדה שגלי צה"ל עוברת על פקודות מטכ"ל ביודעין כבר עשרות שנים היא תעודת עניות לצה"ל, לתחנה ולמערכות השלטון".

 

"בשינוי של פקודת מטכ"ל שיאפשר חילול שבת בצה"ל כנגד עמדת ההלכה וכנגד עמדת הרבנות הצבאית תהיה פגיעה חמורה בזכותו של כל אזרח לחופש דת ופגיעה מהותית בחירויות היסוד של האזרח, וספק אם הדבר יאושר בידי בית המשפט העליון. לא ניתן לחייב חייל לחלל שבת כדי לשדר את 'קולה של אמא' בשבת, ולא ניתן להפוך את גל"צ לתחנה שמדירה חיילים דתיים מקרבה".

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) טען כי משמעות ההחלטה היא "פיגוע המוני ביחסי צה"ל והציבור הדתי", והסביר: "זהו תקדים שעלול להרוס את הצבא, שהרי כל אדם דתי יודע שבצה"ל מחללים שבת רק בשל פיקוח נפש ולא שום דבר אחר. הכנסת והממשלה לא יתנו לשחק עם פקודת המטכ"ל שנקבעה בימי בן גוריון והרב גורן ולפיה בצה"ל ככלל תשמר השבת".

 

סא"ל (מיל') פיני איזק, יו"ר קרן לה"ב (לחיזוק היהדות בצה"ל), אמר: "הדת נרמסת ונדרסת, ועכשיו גם הולכים להכשיר את השרץ. מדובר בשינוי סדרי בראשית, וזה מזכיר לי את החלטת דיין לאפשר הפעלות טלוויזיה בשבת בתוך הבסיסים. יש תחושה שבצה"ל הולכים ומקעקעים כל שיתוף פעולה ודו קיום בין דתיים לחילוניים, וממש קשה לי להבין את זה. מה הם רוצים, שרבנים יתחילו לפרסם פסקי הלכה שאסור לשרת בצבא? זה בדיוק מה שעלול לקרות!".

 

איזק אמר כי המלחמה בהחלטה תלויה בחוסן ובחוזק של הח"כים הדתיים, שדווקא בתקופת בחירות יש בכוחם 'לעשות בלאגן' בעניין ולא רק לצאת בהצהרות פופוליסטיות. הוא קרא גם לרבנות הצבאית להתערב, ואמר: "בצבא חוגגים אבל הרבנות שלנו לא שומעת, לא רואה ולא מבינה כלום. איפה הרב הראשי לצה"ל? למה הוא לא צועק לא דופק על השולחן?".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים