שתף קטע נבחר

בית המריבה בחברון פונה בשעה; 20 נפצעו

לאור יום ובמפתיע החלו כוחות הביטחון בפינוי בית המריבה בחברון, שהסתיים כעבור כשעה. כ-20 בני אדם נפצעו בעימותים. שר הביטחון הורה על הפינוי, לאחר שלדבריו - נכשלו מאמצי ההידברות עם המתנחלים. אזור יהודה הוגדר כשטח צבאי סגור

המתנחלים הופתעו, הפינוי המדובר החל בצהרי היום והסתיים בתוך כשעה: כוחות הביטחון החלו בצהריים (יום ה') לפנות את בית המריבה בחברון, בהתאם להחלטת בג"ץ. הפעולה הסתיימה במהירות יחסית, אך כללה כצפוי עימותים קשים ופצועים. לאחר הפינוי, כוחות הביטחון ריתכו את דלתות הבית, כדי למנוע חזרה של פעילי ימין לבניין. במקום יוצב כוח של מג"ב.

 

פינוי בית המריבה - עדכונים אחרונים:

 

מפקד אוגדת יהודה ושומרון תת-אלוף נועם תיבון, חתם על צו שטח צבאי סגור על כל אזור יהודה. מטרת הצו היא למנוע מאזרחים שאינם תושבי האזור להתקרב לקריית-ארבע וחברון ולהרחיב את מעגל העימותים.

 

כוחות מד"א רבים נמצאים סביב בית המריבה בחברון ומסוקים של חיל האוויר הגיעו לאזור. לפחות 20 בני אדם נפצעו באורח קל ורובם טופלו במקום.

 

נדיה מטר מנשים בירוק נפצעה גם היא באורח קל ופונתה לבית החולים הדסה עין כרם. ארבעה פצועים נוספים שמצבם קל - אחד מהם חייל שנפגע מאבקה - פונו לבתי חולים. מצבו של גבר כבן 50, שנפגע בראשו, מוגדר בינוני. הוא סובל מפגיעה בלסת ומטופל בחדר הטראומה. שלושה פצועים במצב קל ובינוני פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

 על פי חלק מהדיווחים, כוחות יס"מ של המשטרה נכנסו לתוך הבית והוציאו מהמקום את פעילי הימין שהיו בו. מחוץ לבית נמצא כוח של מג"ב, שלטענת פעילי הימין משתמש ברימוני הלם וגז. הפינוי באמצע היום הפתיע את המתנחלים במקום, שהעריכו בעבר כי כוחות הביטחון יפעלו בשעות הלילה.


מיידים אבנים באזור בית המריבה (צילום: דודי ועקנין)

 

"אני עומד מול בית המריבה, בבית ממולו, הפינוי התחיל כאשר פתאום הם הסתערו מכל הכיוונים", סיפר ל-ynet מיכאל. "כוחות מרובים של יחידת משטרה ירו כמה רימוני הלם והסתערו על הבית". בעקבות המצב בחברון החליטו במד"א להעלות את רמת הכוננות באזור ירושלים לדרגה ג', האחת לפני הגבוהה ביותר.

 

ברק: כל המאמצים להסכמה לא נענו

דקות אחרי תחילת הפינוי שיגרה לשכת שר הביטחון הודעה רשמית על הפעולה בחברון. "שר הביטחון, אהוד ברק, הורה לכוחות הביטחון לפנות את ה'הבית החום' בחברון, בהתאם להחלטת בית המשפט העליון ולאחר שכל המאמצים להגיע לפינוי הבית בהסכמה, לא נענו", נכתב בהודעה שיצאה מלשכת ברק.


הפינוי היום בחברון (צילום: דודי ועקנין)

 

עוד נמסר, כי "שר הביטחון קורא לראשי הישוב היהודי בחברון ולמנהיגי הציבור באיו"ש, ומדגיש, כי בשעה זו נדרשת מהם אחריות ומנהיגות, וכי מוטלת עליהם חובה עליונה לפעול לכך שיושבי הבית יתפנו מייד, ללא אלימות וללא פגיעות בנפש".

 

גורם בטחוני בכיר אמר ל-ynet כי "על מנת לממש את החלטת בג"ץ מתוקף שמירת החוק ובכפוף להחלטת הדרג המדיני, המשימה הוטלה על המשטרה". עוד הוסיף הגורם כי מדובר ב"פינוי נחוש, ולפעמים נוקשה". לדבריו, "מהמקום פונו כ-100 אנשים, ובסיומו יישאר במקום כוח מג"ב על-מנת למנוע ממתיישבים להיכנס". בנוסף, קיימת היערכות למנוע עימותים ברחבי יהודה ושומרון.

 

המתיחות סביב בית המריבה עלתה שוב לפני כשבועיים, אז קבע בג"ץ כי יש לפנות את המקום עד שיתברר מי הבעלים החוקיים שלו. המתנחלים טוענים שקנו אותו כחוק, ואילו הפלסטיני שמכר אותו לכאורה מכחיש. בפסק הדין נקבע, כי עד שיתברר עניינו בבית המשפט המחוזי, תיקח המדינה אחריות על הכנס.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, מיטל יסעור בית-אור וטל רבינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן באזור בית המריבה
צילום: דודי ועקנין
חברון היום
צילום: דודי ועקנין
מומלצים