שתף קטע נבחר

חברון בוערת: פעילי ימין ירו ופצעו פלסטינים

הפלסטינים מדווחים כי אב ובנו נפצעו באורח קשה מאש שירו מתנחלים באזור בית המריבה. בנוסף הם מדווחים כי כלי רכב ובתים הוצתו במספר מקומות בעיר. כוחות הביטחון פינו עשרות פעילי ימין שנכנסו לבית שפירא

לא שקט בחברון - לאחר פינוי בית המריבה . הפלסטינים מדווחים הערב (יום ה') כי המתנחלים מעלים באש בתים וכלי-רכב בחברון. לדברי הפלסטינים, כמה בתים הוצתו במספר מוקדים בעיר - שניהם בהם בשכונת תל רומידה. במקביל, ירו חמושים פלסטינים לעבר לוחמי מג"ב בעיר, אין נפגעים. הפלסטינים מכחישים ואומרים כי לא היה כל ירי מכיוונם. ועדות ההתנגדות העממית איימו להגיב על אלימות המתנחלים. הארגון הודיע כי הארגונים הפלסטינים יגיבו בקרוב ובכל הכוח למה שהגדירו "פשעי המתנחלים".

  

פינוי בית המריבה - עדכונים אחרונים:

 

במקביל להתרחשויות האלימות פינו כוחות הביטחון את עשרות פעילי הימין שנכנסו מוקדם יותר לבית שפירא בחברון. צה"ל הודיע כי יאפשר בשעות הקרובות למשפחות המפונים מבית המריבה להוציא את החפצים מהמקום.

 

לאחר פינוי הבית, החלו עימותים קשים בין מתנחלים לפלסטינים ברחבי יהודה ושומרון - לאחר שהמתנחלים הכריזו "תג מחיר" על הפינוי. בחברון דיווחו הפלסטינים כי שלושה בני-אדם נפצעו מירי של פלסטינים סמוך לבית המריבה.

 

פלסטיני מחברון סיפר ל-ynet כי כ-500 מטרים מבית המריבה, בין בית המריבה לקריית ארבע, "החלו המתנחלים לירות לעבר ביתה של משפחת סעאפין. אישה מבוגרת נפצעה, בן משפחה נוסף נפצע ושכן שהיה בסמוך נפצע אף הוא מירי. תחקירן של "בצלם" היה עד לאירוע וסיפר כי קבוצת מתנחלים ירתה באוויר באזור, אולם מתנחל אחד כיוון את נשקו לתוך הבית ופצע את בני המשפחה. שניים מן הפצועים הם אב ובנו בני 40 ו-65 - מצבם קשה. הם פונו לבית החולים בחברון.

  

גורמים מקומיים, אנשי ביטחון ופעילים פלסטינים סיפרו ל-ynet כי חברון כולה עולה באש. לטענתם, לאחר הפינוי מערכת הביטחון נוקטת אדישות כמעט מוחלטת לנוכח הפגיעה בפלסטינים. הפלסטינים מתלוננים כי אין ניסיון אמיתי של צה"ל והמשטרה לא מנסה למנוע את התפרעויות המתנחלים. הפלסטינים מדווחים כי לפחות 15 כלי רכב הוצתו בתל רומידה סמוך לבית המריבה ובאזורים אחרים.


עימותים קשים בין כוחות הביטחון והמתנחלים (צילום: AFP)

 

הפלסטינים קוראים להתערבות בינלאומית

בשל האירועים, קראה הרשות הפלסטינית לקהיליה הבינלאומית להתערב כדי להפסיק את התפרעויות המתנחלים בחברון ובשטחים. דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר כי להתפרעויות המתנחלים בחברון תהיינה השלכות חמורות בשטח וכן השלכות על עתיד תהליך השלום בכללותו.

 

אבו רודיינה אמר כי ממשלת ישראל נושאת באחריות להסלמה החמורה בהתפרעויות המתנחלים. הוא דרש מן הממשלה לעצור את התפרעויות ובמקביל דרש מהקהילה הבינלאומית להתערב וללחוץ על ממשלת ישראל על-מנת שתפסיק את ההתפרעויות. לדבריו, המשך ההתפרעויות יביא לסוף תהליך השלום. הוא הגדיר את פעולות המתנחלים כהסלמה חסרת תקדים.

 

גם מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, דרש מישראל לנצל את האירועים כדי לפנות באופן מיידי את המתנחלים מחברון. "זהו הפיתרון היחיד כדי להפסיק את הפשעים של אותן כנופיות ששורפות, הורסות ותוקפות את בני עמנו, את רכושו ואת בתיו".  


שריפת בית פלסטינים בידי מתנחלים, היום (צילום: AP)

 

עבד ראבו אמר כי נשיא הרשות, אבו מאזן, החליט לפנות למועצת הביטחון של האו"ם כדי להתערב בהסלמה החמורה בחברון ובגדה לנוכח "פשעי המתנחלים שנהנים מחסינות והגנה מלאים של צבא הכיבוש ושל מוסדות המדינה".

 

גם יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני לשיחות עם ישראל, אבו עלא, הגדיר את התפרעויות המתנחלים בחברון כהתקפות ברבריות.לדבריו, "על ממשלת ישראל לגנות ולפעול להפסקה מיידית של ההפסקות הברבריות מצד כנופיות המתנחלים בחברון וברחבי הגדה. יש לפנות את המתנחלים כדי למנוע פיצוץ בכל האזור, פיצוץ שאף אחד אינו יכול לאמוד את השלכותיו". אבו עלא אמר כי פשעי כנופיות המתנחלים מתנהלים אל מול עיני הצבא הישראלי ותחת הגנתו. הוא קרא לקהילה הבינלאומית ולרביעייה הבינלאומית להתערב.

 

העימותים הראשונים נרשמו כבר באזור יצהר. מקורות פלסטינים דיווחו כי עשרות מתנחלים מיצהר תקפו פלסטינים והרסו רכוש בכפר בורין הסמוך. על-פי הערכות, האירוע קשור לפינוי "בית המריבה" בחברון. המתנחלים נעמדו בכניסה להתנחלות ובגבעה המשקיפה על הכביש שבין יצהר לכפר בורין ויידו אבנים לעבר הפלסטינים העוברים בכביש. עשרות כלי-רכב פלסטינים ניזוקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד מהפצועים הפלסטינים
צילום: AFP
אש בחברון
צילום: AFP
פנים בית המריבה הנטוש
צילום: דודי ועקנין
התקפות ברבריות. אבו עלא
צילום: איי פי
מומלצים