שתף קטע נבחר

מוכרת לי מפעם

מתפקדי העבודה הלכו על המפורסמים והרכיבו רשימה ממוחזרת, אבל באיכות גבוהה. וגם: מי שכנע את תמיר להתמסר לדילים, ואיך שינה המשבר הכלכלי את הרשימה?

למען האמת, אין הרבה דברים מפתיעים שאפשר לומר על רשימת המועמדים החדשה-ישנה שבחרו לעצמם מתפקדי מפלגת העבודה. אתם מכירים אותם, אתם מזהים אותם, אתם יודעים מה הם חושבים ומה הם רוצים, אתם יודעים מה הם עשו ואיפה הם חטאו. בגללם גם רבים מכם נשבעו לא להצביע יותר "אמת".

 

מדובר ברשימה ממוחזרת, שאיכות רוב ממוחזריה גבוהה. רשימה של אנשים שמבינים בתחומים הבוערים שעל הפרק. אהוד ברק, מתן וילנאי ופואד בן-אליעזר נותנים את הטון בתחום הביטחון, יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ מובילים בתחום החברתי-כלכלי, פינס מסור לבית המשפט העליון, ויולי תמיר עדיין מבינה דבר או שניים בחינוך. וכולם ביחד מוכנים לסכן הרבה למען התקדמות ממשית במשא ומתן המדיני עם הפלסטינים והסורים. ואת כל הסופרלטיבים האלה הדבקנו עוד בלי לדבר על שני הפרצופים החדשים, עינת וילף ודניאל בן-סימון, המביאים רמה אינטלקטואלית גבוהה, שכה חסרה בפרלמנטריזם הישראלי השדוף.


ברק לא מסתחבק. הסך הכל לא רע (צילום: ירון ברנר)

 

מהרכב הרשימה ניתן ללמוד שמתפקדי העבודה לא רצו מהפכות גדולות מדי. הם שלחו אמנם את קולט אביטל ואת נדיה חילו הביתה, אך בסך הכל, הם הלכו על בטוח,

 הלכו על המוכרים והמפורסמים, ודחפו לראש הרשימה את מי שהם רואים, פריימריז שניים ברציפות, כדור העתיר של המפלגה - אופיר פינס ויצחק הרצוג.

 

גם המשבר הכלכלי העולמי לא השאיר את מתפקדי העבודה אדישים, וכך מצא את עצמו אבישי ברוורמן, שאך לפני כמה שבועות שקל ברצינות את המשך דרכו בפוליטיקה, במקום השלישי ברשימה, בפער משמעותי מיריבתו, שלי יחימוביץ'. ההבנה בתחום הכלכלי החזירה את ברוורמן, שרואה עצמו כמנהיג לאומי וכמועמד לראשות הממשלה, למשחק הפוליטי, ומבחינת העבודה, ייתכן שמדובר בנכס אלקטוראלי ממשי.

 

ההימורים פעלו נגד יחימוביץ'

החשש מפני שינויים דרמטיים מדי יצר גם כמה מיני-הפתעות: מתן וילנאי, שנחשב כמי שמתנדנד בדרכו החוצה מהכנסת, נבחר גבוה ברשימה בניגוד לתחזיות. גם יולי תמיר הפתיעה. לעמיר פרץ לקח שעות רבות לשכנע את שרת החינוך שלא לפרוש מהפוליטיקה, ולבסוף, מי שחששה כי הדילים יחסלו את הקריירה הפוליטית שלה, הצליחה להתברג בעשירייה הראשונה - לא מעט בזכות כמה דילים במגזר הערבי, בדרום, בקיבוצים ובמושבים.

 

הפתעת היום היתה מיקומה של יחימוביץ'. בבורסת ההימורים, יחימוביץ' ישבה כבר כמה שבועות חזק על אחד משלושת המקומות הראשונים. ההימורים האלה כנראה פעלו בסופו של דבר נגדה.

 ומה לגבי פואד? בן-אליעזר דיבר בימים האחרונים על הרביעייה הראשונה. לשם הוא לא הגיע, ובכל זאת, אחרי סאגת השריון שלו, הוא הצליח להתברג במקום מכובד ביותר.

 

אפשר לטעון שמפלגת העבודה לא נדבקה בחיידק הריענון שסחף את הליכוד בחודשים האחרונים, ונשארה חיוורת מאחור, עם אותה נבחרת שחוקה ולא מנצנצת. אפשר גם לטעון שהח"כים והשרים רק החליפו ביניהם כסאות. אך בהתחשב בהיצע, הסך הכל לא רע. אהוד ברק יכול להיות מרוצה. ברמה המקצועית - שם אמור להתמקד הקמפיין, במקום בדימויים שחוקים - הנבחרת שלו לא מביישת. כעת הוא ימתין ויקווה שגם הבוחרים יחשבו כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילף ופינס. חדשים וישנים
צילום: ירון ברנר
ברק. המתפקדים לא רצו הפתעות
צילום: ירון ברנר
ברוורמן. אפקט הכלכלה
צילום: ירון ברנר
מומלצים