שתף קטע נבחר

לבני על עזה: שהאחראי על הביטחון יפעל

שרת החוץ הבטיחה לפעול בתחום המדיני, והעבירה את האחריות לתגובה על הירי המתמשך מהרצועה ליריבה הפוליטי. ברק השיב: הפעולה לא תברח, האחריות עלי. אולמרט דיבר גם על חברון: "הירי של יהודים על ערבים - פוגרום"

הפוליטיקה משתרבבת עמוק לדיון המדיני-ביטחוני. שרת החוץ ויו"ר קדימה ציפי לבני שלחה הבוקר (יום א') עקיצה ליריבה הפוליטי, יו"ר העבודה ושר הביטחון אהוד ברק. בפתח ישיבת הממשלה אמרה לבני כי "אין רגיעה בעזה. מי שקורא לזה רגיעה לא יודע מה קורה שם. מי שאחראי על הביטחון צריך לפעול, אני אפעל בתחום המדיני".

 

ברק הדגיש מצדו כי "המצב בעזה מוכר. זאת מציאות הדורשת שיקול דעת, אחריות ומדינאות".

הוא גם שלח עקיצה בחזרה ללבני והוסיף: "אני יודע שזאת עונה פוליטית בוערת, ואני ער לסבל התושבים ולמציאות הרקטות. הפעולה לא תברח והאחריות עלי".

 

ההתגוששות הפוליטית לא הסתיימה ברמיזות, שכן בסביבת ברק אמרו כי "פטפוטי הסרק של לבני עוברים את גבולות הטעם הטוב. עם הכבוד לקמפיין הבחירות - בנושאי ביטחון מדינת ישראל, ראוי ששרת החוץ תתנהל באחריות, ולא לפי המסרים השטופים שהושמו בפיה".

 

בקדימה מיהרו להשיב לדברים: "ברק הוא לא רק לא סימפטי, לא נחמד, ולא טרנדי – הוא בעיקר לא שר הביטחון בכל מה שנוגע לעזה. ברק חלש ופוזל לשמאל הקיצוני ולכן לא מנע את הקסאמים ולא מנע את החרפת העימות לאשקלון. ביטחון לא משיגים בהבלגה שתם זמנה, אלא במעשים".

 

אולמרט: המצב לא יימשך

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בפתח הישיבה כי "אין בכוונת ישראל להשלים עם הפרת הרגיעה בדרך הברוטאלית והאלימה של ארגוני הטרור. נכנסנו לרגיעה ללא התלהבות, אלא בהיסוס, ואמרנו שאם תתקיים (רגיעה) נוכל להגיע לתקופה של שקט מטרור בלתי פוסק.

 

"שוחחתי עם שר הביטחון ונגבש עמדה של ממשלת ישראל להבטיח שהמצב לא יימשך. נפעל בנחישות ובשיקול דעת, אך ללא היסוס, כדי להשיב את השקט על כנו", הוסיף ראש הממשלה, שדיווח גם על הכוונה לאשר היום הקצאת 695 מיליון שקל למיגון יישובים באזור עוטף עזה. 

 

 

על האירועים בחברון לאחר פינוי בית המריבה, אמר אולמרט: "כיהודי אני מתבייש במראות של יהודים היורים לעבר ערבים בחברון, אין לי הגדרה אחרת למה שראינו אלא פוגרום. אנחנו בנים של עם שיודע מה זה פוגרום, ואני אומר את זה לאחר מחשבה רבה. אין לי דרך אחרת לנסח זאת.

 

"פניתי לשר הביטחון ולגורמים הרלוונטיים האחרים לעשות את כל הפעולות הנדרשות, בכל העוצמה ובכל מקום שבו מדינת ישראל אחראית, כדי לעצור את התופעה. אני מקווה שכך תימנע הסלחנות הבלתי נסבלת לפרועים בקרב המתנחלים", הוסיף ראש הממשלה.

 

הירי מעזה לא פוסק

גם הבוקר נמשך הירי מרצועת עזה, כאשר רקטת קסאם נפלה בשטח פתוח סמוך למושב במועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. במהלך סוף השבוע נורו שש רקטות ו-10 פצצות מרגמה תוך יממה אחת, וראשי מועצות באזור עוטף עזה קראו לתגובה.

 

עוד אתמול טענה לבני שיש לקיים באופן מיידי דיון אם להמשיך ברגיעה ובאלו תנאים,

 שכן הרגיעה "ממילא עומדת לפוג תוך זמן קצר, וגם כך אינה מכובדת על ידי הצד הפלסטיני. נדרשת חשיבה מחודשת על מה שעושים כבר עכשיו".

 

לנוכח הירי המתמשך מעזה, קרא גם השר חיים רמון לא לחכות: "הרגיעה הכזיבה, הן בעניין שחרור גלעד שליט והן בהשגת שקט לדרום. טילים שנורו בסוף השבוע על הדרום הם מציאות בלתי נסבלת וצריך להפסיק את הרגיעה עכשיו", אמר אתמול רמון ל-ynet.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק מול לבני. מקבל אחריות
צילום: AP
אולמרט, הבוקר. "פוגרום יהודי בחברון"
צילום:פלאש 90
מומלצים