שתף קטע נבחר

שאלות ותשובות: מה, מי וכמה ברשת הביטחון?

מבולבלים מתוכנית רשת הביטחון לקופות הגמל וקרנות הפנסיה? משרד האוצר פרסם מקבץ שאלות ותשובות המיועדות לציבור החוסכים החרד לפנסיה שלו

בעקבות הודעת ראש הממשלה אהוד אולמרט הערב על הסכמה לגבי רשת החיסכון לפנסיה פרסם משרד האוצר מספר שאלות ותשובות בנושא. זאת, על מנת להקל על החוסכים בקופות הגמל וקרנות הפנסיה להבין את משמעותה של התוכנית. כאן תמצאו מענה לשאלות כמו האם אתם זכאים להגנה? עד איזה סכום מדובר? מהי התשואה המובטחת? מאיזה מועד? ושאלות רבות נוספות.

 

מהי מטרת התכנית?

מטרת התכנית הינה להגן על הפנסיה של חוסכים שנמצאים לקראת גיל פרישה, אשר חסכונותיהם עלולים להיפגע מהירידות בשוק ההון בישראל על רקע המשבר הפיננסי הגלובלי. במקביל לתכנית זו יקדם משרד האוצר רפורמה רגולטורית מקיפה הכוללת מסלולי השקעה תלויי גיל, תוך הקטנת הסיכון הגלום בתיק ההשקעות.

 

מהו מועד תחילת ההגנה על כספי החיסכון?

אם יוחלט על ידי הממשלה על הפעלה מיידית, המועד ייקבע ליום ה- 30 בחודש נובמבר 2008, ללא הגנה רטרואקטיבית מתאריך זה.

 

למי מיועדת תכנית ההגנה?

לבעלי חיסכון פנסיוני לטווח ארוך (קופות גמל, קרנות פנסיה חדשות, ביטוחי מנהלים חדשים) הקרובים לגילאי פרישה (מי שבשלוש השנים הקרובות יגיע לגיל 60 ועד לגיל פרישה שהוא 64 לנשים ו67 לגברים), כאשר סך החסכונות הפנסיונים שלהם הינו עד מיליון וחצי שקלים.

 

מדוע נקבע דווקא סכום חסכונות עד גובה מיליון וחצי שקלים?

רף הכניסה לתכנית נקבע על סכום של עד מיליון וחצי שקל כיוון שסכום זה משקף קצבה חודשית של עד כ-8,000 שקל, שוות ערך לשכר הממוצע במשק.

 

איך יתבצע חישוב סך החסכונות?

החישוב יתבצע כך שיובאו בחשבון כל המקורות הפנסיונים של החוסך (ללא קרן השתלמות).

 

מה סכום החיסכון אשר יוגן על ידי התכנית?

היקף הכספים המוגנים לא יעלה על 750 אלף שקל. סכום זה נקבע משום שהוא משקף סכום המשמש לתשלום קצבה של כ- 3,850 שקל בחודש, כלומר מחצית השכר הממוצע במשק (שהוא שווה לשכר המינימום). למעט, אם סך היקף החיסכון הפנסיוני הינו בין 1.25 מיליון שקל ל-1.5 מיליון שקל, ההגנה תינתן עד לסכום חסכון של 600 אלף שקל.

 

האם בעלי פנסיה תקציבית ו/או קרן פנסיה ותיקה ו/או ביטוח מנהלים מבטיח תשואה יוגנו במסגרת התכנית?

תכניות חסכון אלה הינן מוגנות והחוסכים בהן כמעט ולא נפגעו. יחד עם זאת חוסכים בעלי חסכונות מסוג זה המחזיקים גם בקופת גמל, יהיו זכאים להגנה על ההפרש בין תקרת הסכום המוגן (750 אלף או 600 אלף שקל בהתאם לגובה החסכונות) למחצית מחסכונותיהם בקרן הותיקה, פנסיה תקציבית או ביטוח מנהלים מבטיח תשואה. לדוגמא – חוסך בעל פנסיה תקציבית בהיקף של 800 אלף שקל ובנוסף בעל קופת גמל בהיקף של 400 אלף שקל - יקבל הגנה בגובה – 350 אלף שקל ( 750 אלף פחות 50% מתוך 800 אלף שקל).

 

מה הם התנאים לזכאות?

הזכאות לקבלת הגנה על כספי החיסכון הפנסיוני תהיה בהתקיים כל אלה: הגעה של החוסך לגיל פרישה ולפחות מינימום שלוש שנים מיום הפעלת התכנית. לדוגמא אם החוסך בן 60 הוא יהיה זכאי בגיל 67, אם החוסך בן 65 הוא יהיה זכאי בגיל 68. כספי החיסכון הפנסיוני שההגנה חלה עליהם ישולמו כקצבה חודשית לעמית.

 

מתי על החוסך להחליט האם הוא מעוניין להיכנס לתכנית ההגנה?

בגיל הזכאות - המועד שבו יהיה על החוסך בתכנית הונית להחליט האם הוא מבקש לקבל את ההגנה ולעבור לתוכנית הקצבתית, או שמא הוא מעדיף למשוך את הסכום במשיכה הונית ללא הגנה. בדרך זו תישמר לחוסך דרגת החופש להחליט בנושא זה אחרי שראה את התוצאות בפועל של החיסכון בתקופת הההגנה.

 

מהי תקופת ההגנה?

בין 3 ל-10 שנים בהתאם לגיל החוסך. אם החוסך היום בן 57 תקופת ההגנה היא 10 שנים עד שיגיע לגיל פרישה, אם החוסכים הינם בגילאי 64-67 תקופת ההגנה הינה 3 שנים.

 

מה לגבי חוסכים מבוגרים אשר קרובים לגיל פרישה כבר היום (כלומר מתקרבים לגילאי 67) ונכללים בתכנית ההגנה?

בני 65 ומעלה החוסכים במסלול הוני, וטרם מלאו 3 שנים מיום הפעלת תכנית ההגנה, יוכלו למשוך, בכל אחת מהשנים שבהם הגיעו לגיל פרישה עד 10% מהסכום ההוני שבקופה באותו מועד. סכום זה יחושב כחלק מהסכום המוגן (יותרו עד שתי משיכות).

 

מה לגבי הפקדות חדשות?

ההגנה תינתן רק לסכום שהופקד לפני מועד ההכרזה על התכנית ולא תחול על הפקדות חדשות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה אהוד אולמרט - מציג את התוכנית
צילום: גיל יוחנן
מתנגד להחלה מיידית של התוכנית. בר-און
צילום: גיל יוחנן
מומלצים