שתף קטע נבחר

חשד: מושל ניסה למכור את מושב אובמה בסנאט

פרשת שחיתות חדשה מסעירה את ארצות הברית. מושל אילינוי, שאמור לבחור את מחליפו של אובמה בסנאט, נאשם שניסה למכור את המושב למרבה במחיר. בשיחה שהוקלטה על ידי ה-FBI נשמע המושל בלגוג'ביץ' אומר לחברו: "זה כמו זהב בידיים שלי. אני לא מתכוון לוותר על זה בלי להרוויח"

מושל אילינוי, רוד בלגוג'ביץ' - האיש שאמור לקבוע מי יחליף את ברק אובמה בסנאט משנבחר לנשיא ארה"ב - נעצר היום (ג') באשמת קשירת קשר לביצוע הונאה ובקשת שוחד. התובע פטריק פיצג'רלד טען כי המושל ניסה למכור את המושב שהתפנה בוושינגטון.

 

אובמה התפטר מהסנאט זמן קצר לאחר שניצח בבחירות לנשיאות שנערכו ב-4 בנובמבר. במדינת אילינוי המושל הוא זה שבוחר את היורש כאשר מושב בסנאט מתפנה באמצע הכהונה. על-פי האישום, בלגוג'ביץ' סבר כי יוכל להרוויח כסף רב אם יציע את התפקיד הנחשק למרבה במחיר. 


משהו מסריח במדינת אילינוי. אובמה ובלגוג'ביץ' (צילום ארכיון: AP)

 

התובע פיצג'רלד מסר כי המושל הדמוקרטי בן ה-51 הואשם ביחד עם ראש מטהו, ג'ון הריס, באישומים הנוגעים לתפקידו בבחירת יורשו של אובמה בסנאט ובקבלת תרומות לקמפיין בתמורה לפעולות רשמיות.  

 

מתצהיר בן 76 עמודים של הבולשת הפדרלית (FBI) עולה כי המושל תועד בחודש שעבר כשהוא קושר קשר למכור או לסחור במושב הסנאט למטרות רווח אישי. לפי התצהיר, הוא דן בהשגת משכורת לעצמו מארגון שלא למטרות רווח או ארגון הקשור לאיגודי עובדים. עוד נמסר כי הוא ניסה להשיג לאשתו פטי מינוי למועצות מנהלים שבהם תוכל להרוויח כ-150 אלף דולר בשנה.

 

בתזכיר הבולשת מוצג תמליל של שיחות טלפון שונות שקיים בלגוג'ביץ' עם מקורביו. בשיחה אחת שהתקיימה ב-3 בנובמבר - יום לפני הבחירות לנשיאות - אמר המושל לחברו כי אם לא יצליח להרוויח כסף ממינוי סנאטור חדש, "אולי פשוט אקח את התפקיד לעצמי".

 

בשיחה מפלילה נוספת שהתקיימה יום אחרי הבחירות אמר בלגוג'ביץ' : "הדבר הזה נמצא בידיי וזה כמו זהב... אני לא מתכוון פשוט לוותר על זה בלי להרוויח". בתזכיר נטען כי אחרי שיחה זו נועד המושל עם הריס ודן עימו בעסקה על מכירת המושב לגורמים באיגוד עובדים מוכר הפועל בוושינגטון.

 

בלגוג'ביץ' אמר היום לעיתון "שיקגו טריביון: "בין אם תקליטו אותי באופן פרטי או ציבורי, אני יכול לומר לכם שכל מה שאני אומר הוא תמיד חוקי והדברים שאני מתעניין בהם תמיד חוקיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זהב בידיים. בלגוג'ביץ'
צילום: רויטרס
לכלוך בשיקגו. אובמה
צילום: AP
מומלצים