שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרס "קוגל" למפעל חיים יוענק ליורם קניוק

  עיריית חולון תעניק השנה לראשונה את הפרס לספרות יפה בקטגורית מפעל חיים. "קניוק הוא חלוץ האוונגרד העברי", כתבו השופטים בנימוקיהם. פרסים נוספים יוענקו למשוררים מירון ח. איזקסון ואביבה דורון

  זו היתה השנה של יורם קניוק. האיש שהצליח לחמוק מהמוות, ואף כתב עליו בספר שמתעד את תקופת השיקום ("על החיים ועל המוות", הוצאת ידיעות אחרונות), זכה לראות עיבוד קולנועי הוליוודי לספרו "אדם בן כלב" וכעת גם לזכות בפרס לספרות ע"ש חיים קוגל, המוענק לראשונה גם על מפעל חיים.

   

  "קניוק הוא מבכירי הסופרים העבריים, חלוץ האוונגרד העברי", כתבו השופטים בנימוקיהם, "הוא נחשב לאחד הסופרים המתורגמים החשובים לצד גבריאל גרסיה מרקס ופיטר הנדקה. הכתיבה שלו היתה ועודנה מפליאה בשונותה, מתסיסה ומעוררת מחלוקת. קניוק הוא מיוצרי הסגנון הווידויי בסיפורת הישראלית והבולט שביוצרי האקספרסיוניזם הישראלי בפרוזה".

   

  לצדו של קניוק זכו השנה בפרס קוגל בתחום השירה המשורר מירון ח. איזקסון והמשוררת אביבה דורון. בנימוקיהם למתן הפרס לאיזקסון על ספרו "מבחר ושירים חדשים", כתבו השופטים בראשותה של המשוררת חלי אברהם איתן: "זהו ספר מרתק הכולל מבחר שירים חדשים, מפתיעים ומרשימים ביופיים, נועזותם, איכותם האסתטית והתמאטית ובלשונם העשירה לצד שירים ישנים יפים ואיכותיים לא פחות בתוכן. הקריאה בשיריו מהלכת קסם על הקורא ופותחת שבילים ואופקים חדשים בתודעתו. דרכו הפואטית הייחודית מבליטה ומסמנת אותו כמשורר מבטיח בדור המשוררים העכשווי".

   

  בנימוקיהם למתן הפרס למשוררת אביבה דורון על ספרה "שירי אהבתך" כתבו השופטים:

  "בצד איכותו השירית המופלאה יש בספר מימד חדש, מפתיע ומרענן. יש בו תרומה מכוננת לשירה העברית החדשה. הכל כתוב בקולמוס רגיש ובאיכות שירית נדירה מתוך היכרות אינטימית ועמוקה של משוררי תור הזהב ושירתם. דומה שסגולות השירה המיוחדות כל כך מכריזות כי הספר שלפנינו הוא יחיד במינו ובהישגיו".

   

  הפרס לספרות יפה, המוענק מטעם עיריית חולון, ניתן אחת לשנתיים, וערכו הכספי הוא מחצית משוויו של פרס ישראל. הפרסים יוענקו בטקס חגיגי שייערך בתיאטרון חולון ביום חמישי, 25 בדצמבר, בהנחיית יורם טהר-לב.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קניוק. כתיבה מפליאה בשונותה
  צילום: מיכאל קרמר
  לאתר ההטבות
  מומלצים