שתף קטע נבחר

מתפקדי סנה יכריעו באינטרנט: נהג מונית או רוקח

כ-1,100 מתפקדי "ישראל חזקה" של אפרים סנה בוחרים היום את מועמדיהם - ברשת. "אין קלפיות, אין ספירה ואין זיוף קולות", אמר היו"ר. התעמולה מוגבלת לדף אחד

מה משותף לרוקח, יבואן אלכוהול, נהג מונית, סופרת ילדים וסתם "אכפתניק"? לא מדובר בתחילתה של בדיחה, אלא ברשימת המשתתפים היום (ד') בפריימריז הייחודיים של מפלגת "ישראל חזקה" בראשות איש העבודה לשעבר, אפרים סנה. המפלגה החדשה תציע לראשונה בישראל למתפקדיה להצביע רק באמצעות האינטרנט.

 

החל מהשעה 06:00 בבוקר ועד השעה 22:00 בלילה מתבקשים כ-1,100 מתפקדי המפלגה להצביע בקלפי המקוונת שנמצאת באתר ישראל חזקה באינטרנט. מעבר לגימיק, במפלגה מצהירים שהרעיון מאחורי הפריימריז הוא בחירה ללא השפעות חיצוניות, מרצונם הטוב והחופשי של המתפקדים.


כך מצביעים "בישראל חזקה"

 

"אין קלפיות, אין ספירת קולות ואין זיוף קולות", אמר אפרים סנה, "אנחנו הולכים על שיטה של חדשנות וניקיון. בנוסף, הגבלנו את התעמולה של המתמודדים להצגת דף אינטרנט בלבד. המועמד יכול לטלפן למתפקדים, לשלוח דואר אלקטרוני, לקיים כנסים וחוגי בית, אבל לא לפרסם מודעות ולא לשלוח דיוור ישיר. זוהי שיטת בחירות שלפי דעתנו צריכה להיות מונחלת במדינה".

 

אז מי הם האנשים שמבקשים להיכנס ביחד עם אפרים סנה לכנסת? בועז שרקנסקי אחד המתמודדים, הוא בעל בית מרקחת ברמת גן. לטענתו, הוא מייצג בהערכה גסה כ-9,000 רוקחים וכ-5,000 תלמידי ומרצי רפואה משלימה. "התרומה שלי לכנסת תהיה בתחום שיפור מעמד הרוקח והרופא כדי שלא יברחו לחו"ל", הוא אומר. 

 

שרקנסקי אופטימי במיוחד ומעריך שבעוד כשלושה חודשים הוא כבר ישב בכנסת. "אתפוס מקום נכבד ברשימה כי אני פעיל מאוד במפלגה וכולם מכירים אותי", הוא אמר, "אני לא פוליטיקאי מהשורה אין לי תחכום והסתאבות פוליטית. אני איש פשוט, ישר וחביב. למרות הסקרים הלא מחמיאים, אני מאמין שכל הנבחרת שלנו תיכנס לכנסת".  

 

אבינועם טלבי (58), מנכ"ל ארגון מוניות השירות בישראל, מעוניין גם כן לתפוס את נסיעת ה"ספיישל" למשכן הכנסת. "את אפרים הכרתי עוד כשהיה שר התחבורה", הוא אמר. "אחרי שפרש מהכנסת פניתי אליו כי רצינו שיהיה נציג של נהגי המוניות בכנסת. אפרים השתלב עם הרצונות שלנו כי הוא מחזיק בדעות מרכז, ומהר מאוד מצאתי את עצמי בתוך המערכת".

 

"יש לי תחושה שאכנס"

גם טלבי משוכנע שהמשכן בירושלים מחכה לו, "יש לי תחושה טובה שאכנס לרשימה. גם בבחירות הכלליות אני מאמין שיהיה טוב. יש 40,000 אנשים שעובדים בתחבורה הציבורית וזה המון מצביעים עם לוקחים בחשבון גם את המשפחות שלהם. מיד אחרי הפריימריז נשנס מותנים ונגיע לכמה שיותר מצביעים בכל הארץ".

 

סנה עצמו מאמין כי יתרונם של מתמודדי הרשימה הוא דווקא הרקע הפשוט שלהם. "המכנה המשותף לנבחרת שלי היא שאכפת להם", הוא אומר, "הם באים מכל תחומי החיים ומכל המעמדות, לא מחפשים הטבות או ג'ובים. בכוונה הלכתי על ישראלים שאכפת להם ורוצים ישראל אחרת וחזקה".

 

לפחות כלפי חוץ נראה כי סנה לא מתרגש מהסקרים הלא מחמיאים, "אנחנו רק עכשיו מתחילים בקמפיין. מדובר במפלגה חדשה שרק עכשיו נרשמה, והסקרים לא לוקחים זאת בחשבון. מדינת ישראל זקוקה למפלגת מרכז סוציאל-דמוקרטית ולא לעוד מפלגת שמאל שולית. בגלל זה עזבתי את העבודה. לצערי בעבודה איבדו את הרצון להוביל את המדינה ואין בה את האנרגיה לחלץ את מדינת ישראל מהמשבר העמוק בו היא נתונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופטימי. אפרים סנה
צילום: ירון ברנר
מונית "ספיישל" לכנסת? אבינועם טלבי
צילום: פוטו גדי
בועז שרקנסקי
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים