שתף קטע נבחר

משעל: ספק לחידוש הרגיעה; חמאס עזה: שוקלים

המסר הישראלי קורא להמשך ההבנות, אך חאלד משעל צוטט כאומר כי נראה שלא יהיה המשך ל"תהדיאה" אחרי 19 בדצמבר. דובר חמאס בעזה טען כי החלטה שכזו טרם התקבלה. בירושלים הגיבו: אם יהיה ירי, הוא לא יהיה חד-צדדי

סוף מוחלט לרגיעה ברצועת עזה? ראש הלשכה המדינית של חמאס בדמשק, חאלד משעל, צוטט בצהריים (יום א') כאומר כי נראה שלא יחודשו הבנות ה"תהדיאה" עם ישראל, שאמורות לפוג בחלוף חצי שנה, ביום שישי הקרוב 19 בדצמבר. "כנראה שלא יהיה חידוש להסכם אחרי תומו", צוטט ראש הלשכה המדינית מתוך דבריו לתחנת הטלוויזיה של חמאס.

 

עם זאת, זמן קצר לאחר שפורסמו הדברים נשמעו גם קולות פחות נחרצים. דובר חמאס בעזה, איימן טהה, אמר בעקבות הדיווחים מדמשק כי לא ניתנה הודעה רשמית של חמאס בנושא וכי קודם לקבלת החלטה - נדרשת התייעצות של חמאס והפלגים הפלסטינים.

 

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אמרו בעקבות הודעת חמאס כי "אם תהיה אש מהצד השני,

היא לא תהיה חד-צדדית". עוד אמרו בירושלים כי "ישראל נכונה היתה לחדש את הסכם הרגיעה בתנאים של רגיעה מוחלטת, אולם אם זה אינו המצב, הרי ששליחותו של עמוס גלעד לקהיר תבהיר את הדברים".

 

אתמול פורסם כי ישראל דווקא מעוניינת בהמשך הרגיעה. גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, יצא לקהיר בכוונה להעביר מסר ברוח זו, לצד בירורים לגבי התקדמות בערוץ ההידברות לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

 

האלוף במילואים גלעד ייוועד עם שר המודיעין הכללי, עומר סולימאן, ועם אנשיו. שליחותו נועדה בתחילה להבהיר למצרים, המתווכים בניסיון להגיע לרגיעה מחודשת, שהפרות הסכם הפסקת האש לחלוטין אינן מקובלות על ישראל, וכי סף הסבלנות מוגבל.

 

עוד לפני הודעת חמאס, תקף המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, את שליחותו של גלעד ואמר: "צריך שהממשלה תקיים דיון בעניין הרגיעה, תקבע את עמדתה ותנחה את עמוס גלעד. לא צריך שעמוס גלעד ינחה את הממשלה".

 

הנייה: אין מישהו שיחייב את האויב

בעצרת חגיגית בעזה לציון 21 שנים להקמת חמאס, אמר ראש הממשלה בעזה, איסמעיל הנייה, כי "ישראל אינה דבקה (בהסכם הרגיעה). רצועת עזה איבדה בחודש האחרון 20 חללים, המצור לא הסתיים, המעברים לא נפתחו והרגיעה לא הושלמה ולכן לפלגים הפלסטיניים יש רושם שלילי כלפי הרגיעה. כמו כן חמאס אינה מוצאת נותן חסות ישיר וברור שיחייב את האויב". 

 

אתמול נשמעו מכיוון חמאס גם קולות אחרים. גורמים בחמאס מסרו כי עמדת התנועה גורסת כי יש להמשיך ברגיעה, אולם כפי שפורסם ב-ynet, הארגון מתכוון לדרוש דיון מחדש בתנאי ההסכם על מנת להבטיח את פתיחת המעברים באופן קבוע ורציף.

 

בחמאס אמרו כי אם סוגיית המעברים תיפתר, יעלה בידם לשכנע את הפלגים להסכים להארכה נוספת של הרגיעה. בחמאס ובארגוני החמושים ברצועת עזה העריכו כי סוגיית המצב בגדה לא תכשיל את השגת ההסכם החדש.

 

בהסכם הקודם צויין כי לאחר ביסוס הרגיעה ברצועה, יבחנו שני הצדדים את העברתה גם לגדה המערבית.

בחמאס מבינים כי הסכמה ישראלית לדון בסוגיית הרגיעה בגדה תהווה מכה קשה עבור יו"ר הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), ולכן הם לא יתעקשו בנושא.

 

ובנתיים, הירי לא פוסק. גם הבוקר נותרתה רקטת קסאם מרצועת עזה, ופגעה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. לדברי ראש המועצה חיים ילין, "גם כששומעים צבע אדום, הפחדים הם אותם הפחדים. נהנינו מהרגיעה ונהנה מהמשך הרגיעה. אנחנו מכינים את התושבים לכל מצב אפשרי גם לפעילות צבאית עם תכלית ולהמשך הרגיעה שגם לה יש תכלית מסוימת".


פורסם לראשונה 14/12/2008 15:55

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חאלד משעל
צילום: AP
האש תימשך? פעיל חמאס
צילום: רויטרס
מומלצים