שתף קטע נבחר

הונאת הענק בארה"ב: הטכניון הפסיד 25 מיליון ש'

עמותות רבות בארץ, הנתמכות מכספי תרומות, חוששות לאחר שנחשפה תרמית המיליארדים שבה חשוד ברנרד מאדוף. "אין ספק שהדבר ישפיע מאוד קשה על עולם העמותות", אמרה מנכ"לית עמותה העוסקת בחינוך. בטכניון דווקא לא מתרגשים מההפסד

"הטכניון הפסיד סכום זעום ביותר יחסית לנכסיו - 25 מיליון שקלים שהוא מאוד זניח יחסית לתיק הנכסים שלנו" - כך אמרה אמש (יום א') ל-ynet מנכ"ל הטכניון, פרופ' צבי כוכבי, בעקבות חשיפת פרשת הונאת הענק בארה"ב, שבה היה מעורב יו"ר דירקטוריון נאסד"ק לשעבר, ברנרד מאדוף.

 

אתמול התברר כי קרנות צדקה של יהודים ושל הפדרציות היהודיות בארצות הברית ניזוקו בצורה קשה מאוד,

מתרגיל העוקץ שנאמד ב-50 מיליארד דולרים. בין היתר נפגעו קרנות שנוהגות לתמוך ולתרום דרך קבע בעמותות ישראליות.

 

ל-ynet נודע כי אגודת ידידי הטכניון בארה"ב (ATS) ניהלה את תיק ההשקעות שלה אצל מאדוף. ראש אגודת הידידים בארצות הברית זימן ביום שישי ישיבה מיוחדת של צוותו, בה דווח על ההפסד.

 

פרופ' כוכבי הוסיף כי הטכניון שוקל את צעדיו המשפטיים: "ברגע שהדברים יתבהרו, יכול להיות שנצטרף לעורך הדין שמייצג את אחת האוניברסיטאות האחרות או שנשכור את שירותיו של עורך דין עצמאי. הסכום הושקע דרך מאדוף באופן ישיר בהמלצה של כל מיני גופים. חבל שזה קרה, אך מבחינת הנכסים שלנו זה חסר משמעות".

 

מי שעוד נפגע הן עמותות רבות, שמקורותיהם הכספיים הם בקרב יהדות אמריקה. מנכ"לית עמותה העוסקת בחינוך היהודי בארץ, אמרה ל-ynet: "יש היסטריה. אין ספק שיש עמותות שיאלצו להיסגר או לקצץ את פעילותן בחמישים אחוז. כרגע שום דבר לא בטוח".

 

"שלשום בלילה נודע לנו על ההונאה מחברי ההנהלה של חוג הידידים של הארגון בארה"ב.  הם סיפרו שרבים מהם היו מושקעים בהשקעות של מאדוף וכרגע אף אחד לא יודע מה המשמעות של זה. מדובר בהיסטריה ממש", סיפרה המנכ"לית. "הדבר היחיד שברור כרגע, הוא שאנשים בהנהלות שלנו השקיעו כספים, אבל כרגע לא ברור עד כמה. להרבה עמותות בארץ יש חוג ידידים ולמעשה תורמים בחו"ל. צריך להבין, אנשי הפילנתרופיה היהודית יושבים במקביל בכמה חוגי ידידים ותורמים לכמה עמותות במקביל".

 

על הפגיעה הספציפית בארגון בראשו היא עומדת, אמרה המנכ"לית: "ככל שזה נוגע לארגון שלנו, מדובר בכספים שבנינו עליהם לשנת הכספים הבאה וגם לסיום השנה הזאת. שליש מהכספים של העמותות הם כספי תרומה אמריקנית, במרבית הגופים. כרגע כל שיש לנו לעשות הוא לחכות כמה ימים ולראות מה המשמעות". לדבריה, "אין ספק שהדבר ישפיע מאוד קשה על עולם העמותות. עוד לא שמעתי על קרן שנמחקה לגמרי עד עתה".

 

"הפעילות תקטן"

אחת הקרנות שספגה מהלומה קשה במיוחד היא קרן צ'ייס, שתומכת, בין היתר בעמותת "אחריי" והמדרשה הישראלית למנהיגות. "אנחנו מרגישים כרגע כמו כולם. הפגיעה בקרן צ'ייס טלטלה מאוד את 'אחריי' ואנחנו מאחלים לסטנלי צ'ייס להתאושש ולקרן שתשוב להיות כשהייתה", אומר מנכ"ל העמותה, דני רוזנר. עם זאת הוא מרגיע: "הפעילות של 'אחריי' אמנם תקטן, אך לא תיפגע בצורה קיצונית. למרות שזו פגיעה כואבת, בתקופה כזאת של אי יציבות הגופים המשמעותיים ביותר שתומכים ב'אחריי' הם בנק לאומי וקרן הידידות והם ממשיכים וימשיכו לתמוך".

 

רוזנר תומך בהתערבות ממשלתית להצלת העמותות. "המגזר השלישי חשוב לקיום תקין של החברה. בחלק מהעמותות הפגיעה אנושה ובחלקן יותר קלה. המצב הוא לא טוב במגזר השלישי. מבחינת הציבור, אם יסגרו עמותות, תהיה פחות פעילות במשרדי עמותות שמחלקות מזון ובעמותות שמעניקות ייעוץ משפטי אני לא מכיר קרן שתומכת בפעילות פילנתרופית שלא נפגעה".

 

כמחצית מתקציבה של המדרשה למנהיגות בכפר אדומים מתבסס על כספי תרומות מחו"ל, בעיקר מקרן צ'ייס. כעת נערכים במדרשה ליום שאחרי. "כמו כל הגופים נתכנס ונראה כיצד לפעול", אמר ראש המדרשה, ארז אשל. "התחלנו לפני שמונה שנים עם 26 תלמידים בפנימייה וארבעה אנשי צוות. היום יש לנו 200 תלמידים בחמש תוכניות שונות. ידענו שיום אחד זה יתפוצץ. אין ניסים בעולם ונאלץ להתמודד עם זה באמצעות עבודה קשה. הצוות החינוכי שלנו יעבוד גם בלי כסף".

 

לא נפגעו: מתרימים רק בארץ

בזמן שעמותות רבות מלקקות את הפצעים, רינת עדן, מנכ"ל עמותת קו לחיים מודיעה כי העמותה יציבה מתמיד. "מאחר שאנחנו לא נתמכים בכלל על ידי תרומות מחו"ל אלא בגבולות ישראל - הפרשה הזאת לא משפיעה עליי בכלל", אמרה.

 

"אני מתרימה עבור ילדי קו לחיים רק מתוך מדינת ישראל, כי אני מאוד מאמינה בציבור הישראלי ויכולתו. יש עמותות רבות הבנויות על גיוסי הון וזה לא פשוט. מבחינתנו, זה ממש שיקול טקטי לא לגייס הון זר".

 

"אנו מעדיפים לזהות את יכולת הציבור לתת ולא מאמינים בפילנתרופיות הזו של מי שבא מחו"ל, תורם 50 אלף דולר פעם אחת וכשהוא לא תורם הכול מתמוטט", הוסיפה עדן. "אנחנו מתבססים על קשרים לטווח ארוך, פעילות בתוך העמותה ולא תורמים שקופצים בין העמותות".

 

בודקים את הנזקים

העולם היהודי בודק את היקף הנזקים שנגרמו לארגונים יהודים, בהם המוסד היוקרתי "ישיבה יוניברסיטי", הקונגרס האמריקני-יהודי ואחרים.

 

"קרן משפחת צ'ייס" מלוס אנג'לס, התורמת מדי שנה כ-12.5 מיליון דולר לארגונים בישראל ובעולם היהודי, היא קורבן נוסף של העוקף. קדמה לה קרן צדקה של רוברט לאפין, שפעלה במסצ'וסטס ונסגרה ביום שישי. "אני יכול לאשר שקרן צ'ייס נסגרה", אמר נשיא הקרן אברהם אינפלד לסוכנות הידיעות היהודית JTA. "הפסדנו את הכספים אצל מאדוף. קיבלנו החלטה למרבה הצער ועם הרבה כאב לב לסגור את הקרן".

 

סטנלי צ'ייס הפעיל את הקרן שלו במשך 30 שנה כדי לסייע למטרות ישראליות ויהודיות. בעשר השנים האחרונות סייעה קרן צ'ייס למוסדות להשכלה גבוהה בישראל. צ'ייס עצמו מכהן בחבר המנהלים של מכון וייצמן, האוניברסיטה העברית, הטכניון ואוניברסיטת באר-שבע. בשנת 2002 הוא קיבל תואר דוקטור לשם כבוד של האוניברסיטה העברית על תרומתו. צ'ייס מסייע גם לקליטת עולים ובחברות סטרט-אפ בישראל.


פורסם לראשונה 14/12/2008 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנרד מאדוף
צילום: AP
הטכניון בחיפה. הפסד של מיליונים
צילום: לע"מ
אשל. ידענו שיום אחד זה יתפוצץ
מומלצים