שתף קטע נבחר

המעילה פגעה בבנקים באירופה וגם בחבר הטוב

קרל שפירו, ידיד אישי של ברנרד מאדוף יותר מ-50 שנה, איבד חצי מיליארד דולר, מחצית מהונו, בעקבות הונאת הענק. ובאירופה: הבנקים כבר הפסידו 10 מיליארד דולר

האיש שהפסיד את הסכום הגבוה ביותר מהונאת הענק של ברנרד מאדוף הוא כנראה קרל שפירו, נדבן בן 95 מבוסטון. כך דיווח אתמול הטיימס הלונדוני. מדובר בידיד אישי של מאדוף כבר יותר מ-50 שנה, אשר הפקיד חלק גדול מהונו בידיו של המשקיע הניו-יורקי. לפי דוברת של המשפחה, יותר מחצי מיליארד דולר התנדפו אצל מאדוף.

 

עוד בפרשה:

חשש בארה"ב: כספי היהודים נמחקו בהונאה

חשיפת הפניקס להונאת מאדוף - עד 48 מיליון שקלים

הונאת הענק בארה"ב: הטכניון הפסיד 25 מיליון שקלים

הונאת מאדוף: הכשרה ביטוח חשופה בכמיליון דולר

 

זו בגידה אישית בשפירו, שנהג לבלות עם מאדוף במועדוני הגולף היוקרתיים של ניו-יורק ופלורידה. מדובר במועדוני גולף של עשירים וסופר-עשירים, כשמחיר מנוי שנתי יכול להגיע לרבע מיליון דולר. אומרים שלמאדוף היה כזה מוניטין עד שאנשים היו מנסים שנים להשתחל לרשימת הלקוחות שלו, ואף הוציאו מאות אלפי דולרים על דמי חבר במועדונים שבהם נהג לבלות, רק כדי שיהיו להם סיכויים לפגוש אותו. מחיר המינימום להשקעה אצל מאדוף עמד על מיליון דולר, וההילה שאפפה את האיש רק גדלה כשדחה רבים שהיו להוטים להימנות עם משקיעיו.

 

העיתון בוסטון גלוב דיווח מוקדם יותר השבוע שהקרן המשפחתית של קרל ורות שפירו הפסידה 145 מיליון דולר; אבל דוברת של בני הזוג סיפרה לוול סטריט ג'ורנל שהשניים גם השקיעו אצל מאדוף יותר מ-400 מיליון דולר מהונם האישי - כמחצית מכספם. "כל מה שאני יכולה לומר זה שאלה ימים נוראים בשבילנו, נוראים", אמרה רות שפירו לניו יורק טיימס.

 

אירופה: נזקים של מיליארדים

הבנקים ברחבי אירופה הפסידו סכום כולל של כ-10 מיליארד דולר אצל "מלך התשואות" היהודי ברנרד מאדוף. בין המפסידים: הזרוע ההולנדית המולאמת של הבנק הבלגי פורטיס (מיליארד דולר) ובנקים מובילים כמו סנטאנדר הספרדי (3.1 מיליארד דולר) ששולט בשורה של בנקים בריטיים כמו אבי ואליאנס.

 

בריטניה

רויאל בנק אוף סקוטלנד הודה אתמול שהפסיד 600 מיליון דולר אצל ברנרד מאדוף. גם קבוצת מאן הבריטית חשופה למאדוף ב-350 מיליון דולר. לקוחות קרן הגידור אי.איי.אם חשופים ב-220 מיליון דולר, וקרן ההשקעות של ניקולה הוליק, שכונתה "גברת הפיננסים," הפסידה סכום המוערך ב-50 מיליון דולר. הבנק הענק HSBC חשוף במיליארד דולר למאדוף. לעומתו, בנק ברקליס הבריטי הודיע כי יש לו רק חשיפה "מינימלית" לקרן מאדוף.

 

ההערכות הן שחברות השקעה ובנקים בריטיים הפסידו במצטבר לפחות 5 מיליארד דולר בהונאה. גם רה"מ אהוד אולמרט, המבקר בלונדון, התייחס אתמול לנזק העצום שנגרם לארגוני צדקה ולמשקיעים יהודים בארה"ב, בהם גם סטיבן שפילברג וקרן אלי ויזל. "לא זכור לי שאני מכיר את מאדוף," אמר אולמרט, "אבל אני מכיר אנשים שהפסידו אצלו כספים וזה מצער מאוד".

 

צרפת

הבנקים נאקסיטיס ו-BNP צפויים להיות המפסידים הגדולים במדינה ממעשיו של ברנרד מאדוף. התקשורת הצרפתית מעריכה שההפסדים של נאקסיטיס צפויים להגיע ל-450 מיליון אירו. הבנק, שקשור לשני בנקים אחרים BNP - וקס ד'פרן - ביצע השקעות שהושפעו בצורה לא ישירה מ"תעלוליו" של מאדוף. BNP פאריבה הודיע ביום ראשון בערב על הפסד פוטנציאלי של 350 מיליון אירו.

 

כמו במקרה של נאקסיטיס, מדובר בהשקעות שלא קשורות באופן ישיר למאדוף, אך אנשיו של מאדוף היו קשורים אליהן בצורה עקיפה. הבנק הבלגי-צרפתי דקסיה הודיע על הפסד אפשרי של 85 מיליון אירו.

 

איטליה

מיום ליום מתרחב מעגל הגופים האיטלקיים המעורבים בתרמית מאדוף. דובר רשות הפיקוח על הבורסה באיטליה ציין כי "יש צורך בימים נוספים על מנת שנוכל לאמוד את היקף המעורבות של חברות איטלקיות".

 

עד כה הודיעו באופן רשמי שני בנקים על מעורבותם: אוניקרדיט ובנקו פופולארה.

 

אוניקרדיט הודיע כי 75 מיליון דולר נחשפו לרשת מאדוף. אוניקרדיט הודיעה כי קרנות שלה המתמקדות בהשקעות אלטרנטיביות חשופות למאדוף באופן עקיף באמצעות פידר פונדס (Feeder Funds). ההפסדים של בנקו פופולארה נאמדים ב-8 מיליון אירו.

 

שווייץ

הפסדים גדולים נוספים נרשמו גם לגופים בשווייץ: בנק אוניון בנקר פריבה - 1.25 מיליארד דולר (פחות מ-1% מנכסי הבנק); הבנק הפרטי רייכמות: 330 מיליון דולר (כ-3.5% מהנכסים), והבנק הפרטי היפוסוויס: 50 מיליון דולר (0.1% מסך נכסיו), עוד 100 מיליון דולר חשופים באמצעות לקוחות היפוסוויס שהשקיעו אצל ברנרד מאדוף.

 

ויש עוד רבים

מדובר ברשימה חלקית ביותר של נפגעי מאדוף. בין הנפגעים שעדיין לא ידוע היקף הפסדיהם: בנק ברקליס מבריטניה; הבנקים UBS וקרדיט סוויס משווייץ; קבוצת הבנקאות והביטוח KBC מבלגיה; קרן הצדקה של סטיבן ספילברג; בעלי קבוצת הבייסבול "ניו יורק מטס," פרד וילפון; בעלי קבוצת הפוטבול "פילדלפיה איגלס," נורמן בריימן; קרן הצדקה של משפחת הסנטור פרנק לאוטנברג; מייסד רשת ,Bath & Beyond Bed ליאונרד פיינסטין; קרן הצדקה של אלי ויזל; ישיבה יוניברסיטי; חברת ניהול הכספים בראמדין אלטרנטיבס; ארגון ,JEHT המקדם רפורמה במערכת המשפט.

 

 

איסוף נתונים: נמרוד אברהם

 

הכתבה המלאה מתפרסמת היום בידיעות אחרונות

 

בהכנת הידיעה השתתפו נמרוד אברהם, ליאור זילברשטיין (פריז), מנחם גנץ (רומא) ומודי קרייטמן (לונדון)
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגידה אישית. מאדוף
צילום: AP
מומלצים